.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe,24 Temmuz Basın Bayramı,

​ALATEPE BASININ EMRİNDE

Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe, 24 Temmuz Basın Bayramı’nda yerel gazetecileri ağırladı. Esenkent Hasırlı’da düzenlenen buluşmaya çok sayıda basın emekçisi katıldı. Toplantıda bazı açıklamalar yapan Alatepe, belediyenin hizmet, proje ve planlarını anlattı.
ALGIYI DÜZELTELİM
Esenyurt’a bakış açısı, ve genel algı oldukça kötü durumda.
Bu imajı düzeltmemiz gerekiyor. Yollara asfalt atarken, olumsuz düşüncelerin üzerine de asfalt dökmeliyiz. Negatif kanaatlerin yerine taze çiçekler ekmeliyiz. Bunu başarabilmek için siz basının değerli temsilcilerinin desteğine, stk ların gayretine, diğer kamu kurumlarının emeğine ve halkın kendisine ihtiyacımız var.
 
NEYİ BÖLÜŞEBİLİRSEK
Prensip olarak reklamı sevmiyorum. Sizlerin de katılımıyla, aylık, belki de haftalık dergi gazete çıkarmayı istiyorum. Yayınlarımız haber odaklı olmalı. Biz de haber konusu, içerik, hizmet fazlasıyla mevcut. Örneğin Recep Tayyip Erdoğan Parkı’nda muhteşem bir kreş kompleksini hayata geçirdik. Çok özel projeler yapıyoruz. Esenyurt, iki göl, iki deniz, iki otoban ve iki havalimanı arasında.
Bu özelliklerimizi iyi kullanmalıyız. Neyi bölüşebiliyorsak, o amaç etrafında karşılıklı fayda sağlamalıyız.
 
YEŞİL ALAN YETERLİ
İlçemizdeki yeşil alan potansiyeli yeterli. Fakat iyi paylaştırılamamış. Kent ormanı yapmak için yerimiz yok. Esenyurt’ta arsalar çok kıymetli. Geçen yıl İstanbul’un en kirli havasına sahip ilçeydik. Bu sene öyle olmayacak. Kömür dağıtımlarını durdurduk. Çoğu konut doğalgaza geçti. Elimizde 1000 ton kömür var. Onu da Roman vatandaşlarımıza vereceğiz.
 
ANKET YAPTIRIYORUZ
İki anket yaptırdık. İlki seçimlerle ilgiliydi. Yüzde 39.8 gibi bir oran çıktı ki, tam tuttu. Demek ki halkımız çok dürüst. Diğer yandan vatandaşa rahatsızlık hissettiği ana problemleri sorduk. Göç, güvenlik, eğitim, trafik ilk sorunlar olarak öne çıktı. Aslında, bu sıkıntılar direkt belediye tandanslı değil. Ama yine de, elimizin değmesi gereken konular.
 
OKULDAN BAŞLADIK
Önceliğimiz okul. İlk başta yanlış anlaşıldık. Cami imalatları neden durdu diye sordular. Halbuki cami projeleri de devam ediyor. İki müslüman omuz omuza verirse, her yerde ibadet yapar ama, iki çocuk yan yana gelse de okulsuz olmaz. Cami bağışçılarından kaynaklanan sorunlar nedeniyle inşaatlarda yavaşlamalar oldu. Toparlamaya çabalıyoruz. 16 okulumuzun inşaat aşamaları plan dahilinde ilerliyor. Temeli atılanlar var, kazı işlemleri tamamlananlar var. Hadımköy gişelerin orada yerimiz duruyor. Sekiz liseyi bir araya getirmeyi düşünüyoruz. Erken üniversite konsepti öngörüyoruz. Liselerden boşalan binalara ilkokul ve ortaokul gelecek. Diğer 3 okul gsm firmaları tarafından projelendirilecek. Toplamda 19 okulumuzu kısa sürede devreye almak istiyoruz.
 
SURİYE’Lİ SORUNSALI
Vatandaşımız Suriye’li insanların artık ülkelerine dönmesi gerektiğini düşünüyor. Biz şehit haberleri alırken, onlar burada nargile keyfi yapamaz diyor. Esenyurt’ta bir proje başlattık. Önce şov dediler. Evet şovdu. 13 kişiyi Afrin ve Cerablus’a gönderdik. Gerisi hızlı geldi. Sayı 3 bini buldu. Daha sonra Suriye’deki güvenlik sorunları nedeniyle ara vermek zorunda kaldık. Misafirlerimizi AFAD üzerinden Kızılay işbirliği ile yolcu ediyoruz. Şartlar uygun hale gelince devam edeceğiz. Yabancı tabelalara düzenleme getirdik. İşyerlerinde denetlemeler yaptık. Uygun olmayan yerleri kapattık. Tabelaların yüzde 75’i Türkçe olacak. Ne satıldığı anlaşılacak.
 
SEYYAR SATICIYA SON
Meydanda seyyar satıcı kalmadı. Onlara belge verdik. Kapalı pazar alanında yer tahsis ettik. Kabul etmeyenleri esnaf ve sanatkarlar odasında dört günlük mesleki eğitimlere yönlendirdik. Kosgeb’ten 50 bin lira kredi temin etme olanağını açtık. Uyuşturucu alışverişinin bir bölümünün seyyar satıcılar üzerinden organize edildiği duyumlarını alıyorduk. Bu şekilde onun da önüne geçilmiş oldu.
 
DÜZENLEMELER SÜRECEK
Esnafların kaldırımları işgal etmesini istemiyoruz. Bu konuda gereken düzenlemeler yapılacak. Trafikte tek yön uygulaması Avcılar’da 30 yıldır var. Biz de başladık. Tek yönlü yanal parklanma ile trafik rahatlayacak. Yedi sosyal tesisi hizmete sunacağız. İnsanların kişi başı 8 lirayı geçmeyecek şekilde karınlarını doyurmalarını sağlayacağız. İlk sosyal tesisimiz Ağustos ayında faaliyete başlayacak. Beş tanesi halka yönelik olacak. Diğer ikisi engelli vatandaşlarımız ve yaşlılar için ayrılacak.
 
HER GÜN 20 SAAT ÇALIŞIYORUM
Esenyurt, sistem odaklı değil, başkan odaklı hizmet alan bir ilçe. Günde 20 saat çalışıyorum. Üç evladım var. Birisi bilgisayar mühendisliğinde okuyor. Altı ayda bir saat görüşebilmişiz. Yurt dışında okuyorsun farz et diyerek onu avutmaya çalışıyorum. Az uyumak, çok konuşmaktan sesim kısıldı. Doktor iki gün hiç konuşmayacaksın dedi. Mümkün değil tabi. İlaçlarla devam etmeye çalışıyorum. Esenyurt’ta en fazla tüketilen yiyecekler tavuk döner ve çiğ köfte. Yakın bir zamanda Esenyurt döneri diye bir marka oluşturma çalışmamız başlayabilir. Hepinizin 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutluyor, sevgiler sunuyorum.
Toplantının son bölümünde basın mensupları için hazırlanan hediyeler takdim edildi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından aktivite sona erdi. Esenyurt Belediyesi Basın Yayın Müdürü Fatih Yılmaz ve ekibinin yönettiği başarılı organizasyon, konukları fazlasıyla memnun etti.  

 
 
Yorumlar
Yorum Yap






Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.









 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Başakşehir Virüs Haritası
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Neden Zor Kilo Verilir?
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
TÜRKİYE DE KALA...
ESENYURT DEZENF...
TÜRKİYE’NİN İNT...
ESENYURT YOLLAR...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
İSTANBUL TRAFİĞ...
BAŞAKŞEHİR'E CO...
MUTLU GELECEK ...
Tümü
SON HABERLER
ŞAHİNTEPE DEVE ...
AVCILAR DÖNÜŞÜM...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
TÜRKİYE DE KALA...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional