.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
murat kurum, şahintepe, başakşehir belediyesi, yasin kartoğlu,şahintepe imar tapu,çevre ve şehircilik bakanlığı,başakşehir yerel haber,başakkent aş,mevlüt uysal,

​MURAT KURUM’A ŞAHİNTEPE ŞOKU

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar müjdesi için gittiği Şahintepe’de umduğunu bulamadı.

 

Daha önce 2013 senesinde dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’dan benzer sözleri duyan, fakat icraatla tanışamayan mahalle sakinleri, Kurum’un söz ve vaatlerine ikna olmadı.
Az sayıdaki yurttaşın oluşturduğu kitleye hitap ederken zorlanan Kurum, yıl sonuna kadar yeni imar planlarını ve imar uygulamalarını tamamlayacaklarını beyan ederken, başaramazsak o koltuklarda oturmayalım sözüyle iddiasını vurguladı.
 
SUÇLU CHP
Murat Kurum, Şahintepe imar planlarının gecikmesini Chp’ye bağladı. Bakanın sözleri anlam ve kavram kargaşası yarattı;
‘’Ada bazlı imar planlarımızı yapmıştık. Onaylatmıştık. Chp’nin itirazları sonucu süreç frenlendi. Ortaya hiçbir alternatif koyamayan takoz Chp zihniyeti, planları iptal ettirerek Şahintepe halkını zor durumda bıraktı. Mağduriyet yarattı. Şimdi yeni bir çalışma daha yapıyoruz. Mahallede bir iletişim ofisi kurulacak. Bakanlık yetkililerinin de bulunduğu bir ekip sizden gelen talepleri kayıt altına alacak. 1 Temmuz tarihinden itibaren işe koyularak yıl sonuna kadar hak ettiğiniz imar hakkı ve tapularınızı vereceğiz.’’
 
YANLIŞLIK VARSA DÜZELTİLİR
İBB başkanlığını Binali Yıldırım’a verdiğinizde, alan dışında kalan bölgede ada bazlı planlarımızla ilgili yenileme çalışmaları yapılacak. İmar planları ve imar uygulamaları baştan ele alınacak.
Ada bazındaki planlardan ötürü, ya da parsellerin üçe, beşe bölünmesinden dolayı haksızlıklar olmuş ise, bunlar düzeltilecek.
Sizin enişteniz sayılırım. Yıl sonuna kadar bu işleri halledeceğimize söz veriyorum.
 
BU KAÇINCI SÖZ?
Şahintepe Mahallesi, Kanal İstanbul projesinin tam ortasında kalıyor. Bölgesel konumu kritik değer taşıyor.
Daha önceki dönemlerde mahalleye yönelik imar planları ve tapu edindirme vaatlerinde bir dizi süreç yaşandı.
Verilen sözler havada kaldı, dağıtılan tapular geçerlilik sağlamadı.
Bakın neler yaşandı;
 
YIL 2008

Şahintepe Mahallesi’ni de kapsayan 2008 yılına ait bölge planları, imar açısından değerli argümanlar barındırıyordu. Şahintepe’de hazinenin tek karış yerinin olmaması vatandaş için avantajdı.
TOKİ bölgeye giremeyecekti.
Emlak Konut GYO, Kiptaş vatandaş onayı almadan proje üretemeyecekti.  
 
OYUN BAŞLIYOR
Dönemin Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal,
2008 planlarında vatandaş lehine mağduriyetler olduğunu ileri sürerek planları reddetti. Süreci kilitledi.
Çünkü, mevcut durum dahilinde ilçe belediyesinin buradan rant çıkarması mümkün değildi. Yeni plan hazırlığına girişildi.
2008’e ait 1/5000’lik planlarda 3 binden fazla konutun cadde üzerinde olduğu ve SİT alanı içinde kaldığı, bu yüzden yıkılması gerektiği, belediyenin de halkın zararına gelişecek bu durumu engellemek için mücadele edeceği söylendi.
Başakşehir Belediyesi 2008 planlarına itiraz etti.
 
HAK KAYIPLARI
Başkan Uysal, 1/1000’lik planları yaptıklarını, 1/5000’lik planlar için İBB’ye öneri sunduklarını, yıkılması gereken 3 bin konuttan 1520 tanesinin kurtarılacağını, yıkılacak konut sayısının 1480’e indirileceğini açıkladı.
Fakat, devam eden süreçte ortaya çıkan gerçekler söylemlerle bağdaşmadı.
Çünkü, Şahintepe Mahallesi 65 adadan oluşuyordu ve her adanın kendisine has değerleme ölçütleri vardı. Başakşehir Belediyesi parseller üzerindeki çok sayılı hissenin ve hissedarın oluşturduğu tapu/tapusuzluk kaosunu lehine kullandı.
Vatandaş aleyhine hak kayıpları yaşandı, dengeler sarsıldı.
 
BAŞAKKENT A.Ş DEVREDE
2011 senesinde kurulan ve yönetim kurulu başkanlığını Mehmet Şahin’in yaptığı Başakkent A.Ş adındaki şirket, tüzel kişiliğini Başakşehir Belediyesi’ne devretti. Böylece Başakşehir Belediyesi, Başakkent A.Ş üzerinden iş pazarlamaya, gayrimenkul alıp satmaya, yatırım yapmaya, ticaret hacmi oluşturmaya ve kazandığı paraları legal zemine oturtmaya başladı.
Rantın önü açılmıştı.
 
ÜÇ SEÇENEK
Mevlüt Uysal, yıkılması gereken 1480 konut için üç seçenek sundu;
1-) Daireyi alalım, yerine yeni daire verelim.
2-) Enkaz bedeli ödensin. Arsa statüsünde işlem yapalım.
3-) Kamulaştırma bedeli ödeyerek konutları alalım.
1480 konut sahibinin çoğu, üç öneriye de sıcak bakmadı.
Başakşehir Belediyesi, bölgede 2012’den sonra ruhsatlı inşaatların başlayacağını ve sitelerin yükseleceğini, bu nedenle dönüşümün bir an önce tamamlanması gerektiğini söyleyerek, baskıyı artırdı.
 
HESAPLAR DEĞİŞTİ
Zaman ilerledikçe Şahintepe’nin imar iskan durumu da karıştı. Başakkent A.Ş, paraya sıkışan ve mahalleyi terk etmeye hazırlanan vatandaşlardan arsa, hisse toplamaya başladı.
Toplantılardaki üslubunu değiştiren Mevlüt Uysal, yıkılması gereken konut sayısının 1480’den 1534’e yükseldiğini vurguladı.
Uysal’ın 2012 yılı açıklamaları şöyleydi;
‘Yıkılması gereken konut sayısı 1534. Çoğu Aşık Veysel Caddesi’nin alt kısmında kalıyor. Yıkım kararları zaten önceden alınmıştı. Sahiplerine haber verildi. Önce yeni konutları üretip vatandaşlarımızı bu evlere yerleştireceğiz. Sonra yıkım işlemlerini gerçekleştirerek, söz konusu grupta kalan evleri yasal duruma uygun hale getireceğiz. (Yeni konutların Taner Sokak’ta inşa edileceği belirtilse de, sonradan bu karardan vazgeçildi.)
Hasan Pehlivan diye bir yurttaş, zamanında 100 dönüm yer satın almış. 1398 parsel. Mert Sokak, Eski İstanbul Caddesi, Aşık Veysel Caddesi’nin temas alanında. 50 dönümü tapulu, 50 dönümü tarla. Şimdi biz 100 dönüme tek tip uygulama yaparsak hak ihlali olacak. Ayrı ayrı değerlendirmeye kalkarsak, yeni kayıtların, yeni hesaplamaların yapılması gerekecek. Bu tip durumlar yüzünden yavaş ilerliyoruz.
 
1371 NOLU PARSEL
Şahintepe Mahallesi’nin büyük bölümünü oluşturan parsel.
6100 hissedarı olduğu iddia ediliyordu. 1681 dönüm yerden bahsediyoruz. Hissedarların ellerindeki belgeleri inceledik, tapuları topladık. 1800 dönüm çıkıyor. Yani arada, 120 dönüm fark görülüyor. 120 dönüm için sahte tapu düzenlendiğini tespit ettik. Tek parselin ortağı binlerce hissedarla mevcut durumu çözmek olası değil. Tapuların müstakil hale getirilmesi şart.
Bölüşme, ayrıştırma çalışmalarının hızlanması gerekiyor.
Ada bazında çalışma yapacağız. İBB’ye onaya sunacağız.
Sizleri Bahçeşehir kalitesinde yaşam standardına kavuşturacağız. Sakın yerlerinizi satmayın.’
 
BAKAN TAPUSU İŞE YARAMADI
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 2013 yılının Nisan ayında Şahintepe Şafak Meydanı’ndaki düzenlenen tapu teslim törenine katıldı. Mahalle sakinlerinden bazıları toplantıyı protesto etti ve alandan ayrıldı. Bakan şu cümleleri aktardı;
‘Şahintepe’de binlerce yapı var. 6200 hissedarlı yerler mevzu bahis.
5200 metrekarede 1670 hissedar belirledik. Başakşehir Belediyesi, titiz çalışmalarla hissedar sayısını 66’ya düşürdü. Mahallede 91 bin metrekare alanı kamuya ayırdık.
3194 sayılı İmar Kanunu 18.maddesi ve 2981/3290 sayılı kanunun ek 1 maddesi gereğince işlemler, kesintiler yapıldı.
Her adaya belediye hissesi gelecek.
Uygulamaya ayrılan alanlarda bulunan arsa payları kamu alanlarını karşılamıyor. 65 adanın her birinde %39.5 kesinti yapılacak.
30 yıl süren tapu sorunu çözüldü. 7936 hak sahibine tapularını teslim edeceğiz. İlk etapta 75 vatandaşın tapularını veriyoruz. Bakanlığımız Şahintepe’yi rezerv konut alanı ilan etti.
Artık, kdv, harç ödemeyeceksiniz. Arazinizi satmayın. Bölge değerlenecek. Otadoğunun en büyük hastanesi, çocuk hastanesi, 3.Havalimanı, Kuzey Marmara bağlantı yolları gibi projeler, mahalleyi inanılmaz cazibe merkezi haline getirecek. Bölge planları hazırlanıp kesinleştikten sonra bankalardan kredi alabileceksiniz.
Şahintepe üç yıla kadar şahane bir yer olacak.
Şahintepe’ye borcumuzun bir kısmını bugün ödüyoruz.’
 
FAYDA KİME?
Erdoğan Bayraktar şunu demek istiyordu;
‘Mahalle yıllardan gelen çözümsüzlükle uğraşırken, biz size tapu dağıttık. Ama, bölgeyi de rezerv yapı alanı ettik. Yani riskli alan. İmar hareketlerinin önü şimdilik kapalı. Tapunuz elinizde. Bekleyin, sabredin. Büyük projelerin detayları netleştikçe zaten yerleriniz değerlenecek. Ayrıcalıklısınız, şanslısınız.’
 
18B RÜZGARI
Başakşehir Belediyesi 18B uygulamasıyla 65 adanın tamamında en büyük hissedar oldu. Vatandaşın hakkından %39.5 yer gitti.
Başakkent A.Ş komisyoncular aracılığıyla önüne gelen arsayı topladı. Mahallede artık yurttaşın değil, belediyenin sözü ve gücü önem kazandı. Bazı hak sahipleri tapulara itiraz etti.
Tapuların arkasında yazılı isimlerin çoğunu tanımıyorlardı.
Yabancı insanlarla ortak, komşu olmuşlardı. Hem tapulara, hem de 18B uygulamasına karşı davalar açıldı. Müstakil tapuların aslında hiçbir işe yaramadığı anlaşıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Başakşehir Belediyesi Şahintepe’li insanları büyük bilinmezlerin ortasında bıraktı.
 
 
 
 
 

 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Başakşehir Virüs Haritası
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Neden Zor Kilo Verilir?
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
TÜRKİYE DE KALA...
ESENYURT YOLLAR...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
TÜRKİYE’NİN İNT...
AVCILAR DÖNÜŞÜM...
BEYLİKDÜZÜ OFF ...
​BAŞAKŞEHİR ÇOC...
Tümü
SON HABERLER
İŞÇİ CİNAYETLER...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
AVCILAR DÖNÜŞÜM...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional