.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
akkoza aidat sorunu, Atilla Karakülah,Av Faruk Aksu,akkoza aidat yosuzluğu, akkoza yönetim zafiyeti,esenyurt akkoza site yönetimi

AKKOZA AİDAT KUŞATMASINA YARGI FRENİ

Akkoza sakinleri, yüksek aidat bedelleri ve yönetimsel problemler nedeniyle büyük bir birliktelik başlattı. Kat maliklerinden oluşan bir grup, önce sorunların tespitini yaptı, sonra iddia ve taleplerini yargıya taşıdı.
  

Dosyada yer alan çok yönlü bilgi ve açıklamalar, site yönetimi kaynaklı kusur, eksiklik ve uygunsuzluk durumlarını ayrıntılarıyla ortaya çıkardı. Titizlikle sürdürülen hukuki mücadele neticesinde, Akkoza maliklerinin davası haklılıkla sonuçlandı.
Bahçeşehir, Ardıçlı, Esenkent ve Esenyurt için emsal teşkil edebilecek çok önemli yargı kararı, aidat işkencesine son verecek tarihi bir adım anlamındaydı. Gelişmeleri değerlendirmek ve sürecin boyutlarını analiz etmek için Akkoza kat maliki Atilla  Karakülah ve Av. Faruk Aksu ile söyleştik.
 
--Süreç nasıl ve hangi şartlarda başladı?
ATİLLA KARAKÜLAH : Akkoza Toplu Yapı Alanında gerek müteahhitlik ve gerek ise yönetimsel çok yönlü mağduriyetler yaşadık. Kuru Temizlik ve güvenlik hizmetine  emsal değerlern iki katına ulaşan aidat bedelleri ödemek zorunda bırakıldık. Sıkıntılar büyüyünce, insanlar toplandı ve avukatlar aracılığı ile yargı yolu başlatıldı.
 
--Site yönetimi neler yapmış?
ATİLLA KARAKÜLAH  : dava açana kadar hiçbir genel kurul yapılmadı, defaten toplantı haklarımızı, aidatlarımızı belirleme ve denetleme haklarımızı dile getirdik, buna rağmen karşımızda bulunan yapı maalesef tüm bu haklı taleplerimize kulaklarını tıkadı. Ve bu süreç sonucunda hukuk mücadelesi başlatmak kaçınılmaz bir sondu. Bu süreçte gerçekten avukatımızın bize çok büyük katkıları oldu, hem sürece dair başarılı bir iş çıktı ortaya hem de bu süreçte avukatımızın bilgilerinden istifade ederek yasal haklarımızı öğrendik ve takipçisi olduk.
 
Süreç sizin için nasıl başladı, nasıl bir hukuki yapı ile karşılaştınız ?
Av. FARUK AKSU : Site yönetimi hukuku üzerine uzman bir avukatlık bürosuyuz. Dosyanın detaylarını inceleyince Kanunun, yönetim planının askıya alındığı, İki yılda bir gerçekleşmesi gereken genel kurulların aslında hiç yapılmadığını tespit ettik. Hakim müdahalesi ve yönetici atanmasını gerektiren şartlar vardı.
 
--Toplantı neden yapılmadı?
ATİLLA KARAKÜLAH:  Kat maliklerine yönelik haklar askıya alınmıştı, maliklerin toplantı, aidat belirleme, denetçi seçme hakkının yönetim tarafından elimizden alınmıştı. İnsanlardan daire satarken ben 10 boyunca yöneteceğim diyerek haksız bir algı yaratmış ve bu durum da kat maliklerinin yıllarca sessiz kalmasına neden olmuştur. Ancak hak arama hürriyetini kullanan biz AKKOZALILAR bu davayı açarak bu kanunsuz tabloyu ortadan kaldırdık.
 
Toplantılar nasıl ve neye göre yapılır, müteahhidin 10 yıl boyunca yönetme hakkı varmıdır?
Av. FARUK AKSU Kat irtifakının kurulduğu dönemde, müteahhit firma tarafından tapuya şerh edilen yönetim planı, Kat Mülkiyeti Kanunu 28.maddede düzenlenmiş ve madde gereğince, tüm kat maliklerini bağlayıcı bir sözleşme niteliğindedir. Site yönetimine dair tüm hususlar bu yönetim planında belirlenir. Kanuna uygun, hukuka uygun olduğu müddetçe yönetim planlarında yer alan hükümlerine göre yönetilir. Ancak Yönetim firması, ‘’10 yıl süresince burayı yöneteceğim’’ diye bir madde koyarak haksız hukuki bir denklem yaratmıştır. Kat maliklerinin iradesiniaskıya alan bir durum ortaya çıkmıştır. Örneğin; Cumhurbaşkanı seçildikten sonra, ben görev süremi 5 yıl değil, 10 yıl yapıyorum diyemez. Yönetim firması da bunu yapmaya çalışmıştır. Kat maliklerinin iradeleri düzenli olarak her 2 yılda bir genel kurullara yansıması gerekmektedir. GEÇİCİ YÖNETİCİLİK ADIYLA 10 yıl boyunca yönetme taahhütnameleri alınmıştır. Bu taahhütlerin hukukta karşılığı yoktur. Haksız şart niteliğindedir.
 
Müteahhit firmanın geçici yöneticilik hakkı yok mu ?
Av. FARUK AKSU Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca, müteahhitfirma kendi eksiklerini tamamlayabilsin diye, henüz boş olan projede oturumcu sayısı yeterli seviyeye ulaşıncaya kadar geçici yetki alabilir. Ancak bu süre de bir yılla sınırlıdır. Siz, 10 yıl yönetimde kalmak için, değişik yol ve yöntemler arar,hukuksuzluğa sığınır, haksız bir hukuki denklem yaratarak, varlığınızı devam ettirme gayretine girerseniz aslında hizmet etmek için bulunduğunuz kat maliklerine doğrudan zarar vermeye başlayan bir mekanizmaya dönmeniz ihtimal dahilindedir. Her şart ve koşulda kati surette kat maliklerinin yönetimsel hususlara dahlini sağlamak esastır. Aksi halde kat maliklerini telafisi imkansız zararlarla karşı karşıya bırakırsınız.
 
--Yüksek aidatlar ve yapılamayan toplantılar size nasıl bir zararı oldu, yetkisiz yönetim nelere yol açtı?
ATİLLA KARAKÜLAH Bugün maalesef 10 yıl önce 95 bin Dolar bedelle daire satın alan yatırımcı aynı konutu 10 yıl sonra 240 bin liraya elden çıkaramıyorsa, ya projede sorun vardır yadayanlış yönetim uygulamalarıyla proje mundar edilmiş demektir. 800 lira kira getirisi olan ev için 350 lira sabit aidat, üzerine ısınma bedeli ve diğer hizmetler adı altında 750 lira aidat koyarsanız, bu daire kiralanamaz. Kiralanamadığı için site boş kalır ve Kiralanamayan bir yerin emlak değeri ciddi zarar görür.
 
--Hukuken Bundan sonra ne olacak?
Av. FARUK AKSU: Proje bundan böyle Akkoza Toplu Yapı Alanı olarak tek merkezden yönetilecek. Kat maliklerinin üç yönetim müdürüne dair ekstra maliyetleri, üç yönetime ait giderler tablosu büyük ölçüde azalacak. En azından kendi belirlemiş olduğu aidatı ödemiş olmanın iç huzurunu yaşayacak. Denetimsizlik ortadan kalkacak. Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından, vakit kaybetmeksizin kat malikleri yönetimi devralacak ve Yönetim makamları gerçek sahiplerine, kat maliklerine teslim edilecektir.
 
--Akkozayı nasıl bir süreç beklemektedir?
ATİLLA KARAKÜLAH  Yeni bir başlangıç... Kamu yararına, kamu barışına hizmet eden, basiretli blok temsilcileri eliyle denetlenen şeffaf bir mekanizma oluşturacağız. Kat maliklerinin öz sermayesi olan aidatların oransal belirleme sürecinde hakkaniyet ve objektiflik kriterleri esas alınarak aidatlarda ciddi indirimler yaşanacaktır. 

 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Başakşehir Virüs Haritası
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Neden Zor Kilo Verilir?
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
TÜRKİYE DE KALA...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
ESENYURT YOLLAR...
TÜRKİYE’NİN İNT...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
​BAŞAKŞEHİR ÇOC...
AVCILAR DÖNÜŞÜM...
BEYLİKDÜZÜ OFF ...
Tümü
SON HABERLER
İŞÇİ CİNAYETLER...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
AVCILAR DÖNÜŞÜM...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional