.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
bağımlılar koronavirüs,Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi NPAMATEM Bağımlılık Merkezi, alkol bağımlıları,madde bağımlıları, sigara bağımlıları,

BAĞIMLILAR VİRÜSE DAHA YAKIN

Uzmanlar sigara ve alkol bağımlılarının Covid-19’a karşı 14 kat daha fazla risk altında olduğunu açıkladı.Koronavirüs enfeksiyonunun bağımlı bireyleri yoğun olarak etkilemesi, madde kullanımının bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini detaylandırdı.
Sigara ve alkol gibi maddeleri sık tüketen bireylerin akciğer yapılarının daha çabuk deforme olduğu ve virüse yatkın hale geldiği vurgulandı.
 
İHMALE GELMEZ
Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi NPAMATEM Bağımlılık Merkezi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Onur Noyan, küresel bir salgın haline gelen Covid 19 nedeniyle yaşanan sosyal izolasyon ve evlere kapanma döneminde bağımlı bireylerin göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.
Kritik dönemde bağımlıların büyük risk altında olduğunu, bu süreçten daha çok etkilenebileceğini ve tedavi süreçlerinin aksatılmaması gerektiğini belirten Noyan, özellikle sigara bağımlıları açısından durumun ihmale gelmeyecek boyutlarda olduğunu belirtti.
Noyan, başlıca şu unsurlara değindi;
 
YAŞAM ÖLÜM SINIRINDA
Covid-19 ile bağımlılık arasındaki ilişki birkaç yönden çok önemli. Bağımlı olan bireyler kullanmış oldukları maddeye özgü olarak virüse karşı daha hassas durumdalar. Enfeksiyonu daha çabuk kapabilirler. Enfeksiyonla beraber gelecek hastalık süreci ciddi sonuçlar ortaya koyabilir. Bu grupta yer alan vakaların tedaviye karşı vermiş oldukları cevap çok daha yavaş ve zorlu olacaktır.  
 
SÜREÇ ÖZEN İSTER
Bireyler, sosyal izolasyon ve eve kapanma döneminde olumsuz etkilenebilir. Olumsuz atmosferle baş edebilmek için alkol, sigara ve madde kullanımı artarsa, durum daha da belirsiz hale gelir. Eğer kişi altta yatan olumsuz duyguları fark edip bunlardan kurtulmak için alkol, sigara ve madde kullanmak gibi bir seçeneğe odaklanmıyorsa, süreç maddeyi hayatımızdan çıkarmak için çok güzel bir fırsat sunuyor.
 
İLAÇ TEDAVİSİ GEREKLİ
Kişiler kullanmış oldukları madde veya maddeleri hızlı bir şekilde hayatlarından çıkarmak yerine, bu süreci doktor kontrolünde ve gerekirse  ilaçlarla yapmalı. Uzun zaman alkol kullanan biri, izolasyon döneminde birden bire alkolü bırakırsa çok ciddi nörolojik yan etkiler ortaya çıkabilir.
Durum dalgalanmaları, yoksunluk belirtileri ve buna bağlı fiziksel bedensel belirtiler görülür ve  sıkıntılı bir süreç yaşanabilir.
Daha önce doktorla görüşüp tedavi planları yapılan takipli bireyler, teleterapi dediğimiz online görüşme yöntemleriyle tedavilerini sürdürebilir.
 
TERAPİ ZAMANI
Online terapi gerçekten çok fayda sağlar. Kişinin gün içinde yaşadığı olumsuz duygular fazlaysa ve bu duygularla baş etmek için alkol, madde ya da sigara kullanmaya devam ediyorsa, bağımlılık daha da ilerleyebilir. Ama kişi bu durumunu fark edip olumsuz duygularla baş etmek için kendince başka yöntemler uyguluyorsa terapinin faydasını görecektir.
İstekle baş etmek gerçekten çok zor bir durum.
Kritik eşik, dalganın en yoğun olduğu noktada yaşanacak hayal kırıklığı ve umutsuzluğa kapılma halidir. Kişinin ‘eyvah ben bununla baş edemiyorum’ diyerek alkol ya da madde kullanmaya yönelmesidir. Terapi seanslarında, istek geldiğinde ne yapılması gerektiğine dair acil durum planları ortaya çıkartılabilir. Bazen bu planlar liste halinde kişinin elinde durur, kişi bu listedeki aşamaları sırayla gerçekleştirip ve isteğinin ne noktaya geldiğini kendisi de bir süre sonra görür.
 
ALKOL TÜKETİMİ RİSKLİ
Bağımlı bireylerle birlikte yaşamak çok zor olabilir. Alkol kullanılan mekânlar kapandı. Alkol bağımlısı bireyler evde daha fazla içki tüketir hale geldiler. Yaşadığımız sürece dikkat edersek sokağa çıkmanın kısıtlandığı ilk dönemde bazı şahıslar ‘eyvah şimdi ben alkolsüz ne yapacağım’ diye düşünüp evde alkol stoklamaya başladı. Evde çok fazla miktarda bulunan alkol, kişinin alkol kullanımını daha kontrolsüz bir şekilde ilerlemesine sebep oldu. Dışarıda tüketmediği evde aile bireyleriyle birlikteyken içtiği için maalesef bu sebeple aile içi şiddet olaylarına rastlanmaya başlandı. Aile bireyleri, öncelikle kişinin kullandığı madde ile olan ilişkisini iyi bir şekilde gözlemlemeleri gerekiyor. Bu dönemde doktora gitmeden maddeyi ya da alkolü bırakın demek gerçekten çok riskli.
Bağımlı bireyler sosyal izolasyon dönemini fırsata çevrilecek bir süreç olarak değerlendirmeli.
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Güleser Çelik
Bahçeşehir'in Gurmesi
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Yarın Seçim Olsa
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Neden Zor Kilo Verilir?
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
TÜRKİYE DE KALA...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
İSTANBUL’A YENİ...
ONLINE EĞİTİMDE...
İŞÇİ CİNAYETLER...
AVCILAR DÖNÜŞÜM...
TÜRKİYE’NİN İNT...
Tümü
SON HABERLER
BAHÇEŞEHİR CEME...
GÖLET PARK PROJ...
BAŞAKŞEHİR BELE...
KARABAT BÜTÇEYİ...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2021
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional