.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
zerparola,bahçeşehir boğazköy,başakşehir yerel haber,bahçeşehir yerel haber,esenkent boğazköy konut yapı kooperatifler birliği

Bahçeşehir BOĞAZKÖY' de İNCE HESAPLAR

Bahçeşehir'in diğer tarafı Boğazköy, arsa, arazi, parsel bazında Başakşehir Belediyesi'nin en fazla ilgilendiği alanların başında. Son beş yıl içinde S.S Esenkent Boğazköy Konut Yapı Kooperatifler Birliği yönetim kurulu ve denetim kuruluna 2009-2014 Akp Başakşehir Belediye Meclis Üyesi Ender Boğazlıyan ve Kemal Aydın döneminin tecrübeli belediyecisi halen Başakşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Lütfi Tama gibi siyasi temsilciler ve bürokratları yerleştiren, kooperatiflere ait gayrimenkuller üzerindeki anlaşmazlıkları yetkili kıldığı işadamlarıyla çözüme götüren ve Boğazköy'de kamu arazileri dışında kalan kaç metrekare toprak stoğu varsa üzerinde plan düşünen Başakşehir Belediyesi, üst birliğin elindeki 60 bin metrekarelik alanı bedelsiz olarak devir almaya hazırlanıyor.

ventolin dosage

ventolin over the counter nsw tfswhisperer.com

TASFİYE SÜRÜYOR
Birliğe bağlı toplam 125 kooperatiften 80 tanesi tasfiye işlemlerini tamamlamış durumda. Geriye kalan 45 kooperatif ise, hak sahipleri arasındaki alacak-borç ilişkileri, üyeler tarafından dava konusu edilen uzlaşmazlık gündemleri ve Genel Kurul'ları yapılamayacak duruma getiren çözülme süreçleri ile birlikte son aşamaya doğru yaklaşmakta. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlenen, belirli takvim aralığında faaliyet vermedikleri tespit edilen ve ''resen kapanma'' uygulaması ile yasal kimliğini kaybeden kooperatif yapıları benzer finali yaşamakta. Yetkilerini site yönetimlerine devreden kooperatifler, 2012 yılından beri toplanamayan aidatların yarattığı gelir yokluğundan, zorunlu ödemeleri dahi yapamayacak noktaya gelmiş durumda. Boğazköy'de 1996 yılında başlayan inşaatlar, ada parsel karmaşaları, paylaşım ve kamuya terkler hususundaki görüş ayrılıkları uzun süreden beri gündemimizde. Problemin ana unsuru ilk dönemlerde arsaları satan alan birlik yönetiminin, tahsisleri kooperatifler üzerine yapmasından kaynaklanıyor. Arsaların yol, çevre işleri, kanalizasyon gibi altyapı dinamikleri birlik yönetimi tasarrufunda görünüyor, ancak satış yetkisi kooperatiflerin bünyesinde işlem görüyor. Bölgedeki özel şahıs mülkiyetleri, hazine arazileri, maliye gibi kamu kurumlarının parselleri derken Boğazköy rant haritası 2009 yılından beri hukuki netliğe ulaşılamıyor.
 
AYDIN ÜSTÜNDAĞ MARKASI
Başakşehir Belediyesi, ampul fabrikası, mutfak ekipmanları, ankastre ürünler fabrikası sahibi işadamı Aydın Üstündağ'ı Boğazköy'deki gayrimenkul pürüzlerinin çözümü için yetkili kılıyor. Aynı zamanda belediyeye de iş yapan ve alacakları normal ödeme yerine iş ortaklıkları formülüyle mahsuplaştırılan Üstündağ, bölgedeki gelişmelere paralel olarak, kooperatif bünyesinden kaynaklanan anlaşmazlıkları, taraflara peşin ödeme yapmak suretiyle çözüyor, tapuları üzerine geçiriyor. Bir parsel için 1 Milyon lira, diğer bir parsel için 600 bin lira gibi sembolik paraları hak sahiplerine ödeyerek değerinin çok altında seviyelerle malik statüsü kazanıyor. Hukuk süreci sonlanıncaya kadar ilgili parsellerin devrini gerçekleştirmiyor. Hukuk süreci nihayete erse de, bu kez şartları güncelleyerek kendi kurallarına göre yeni emlak rayiçleri oluşturuyor.
Bu yöntemle Boğazköy'ün çok önemli bir diliminde gayrimenkul yatırımlarını genişletiyor. Belediyenin talimatıyla tasfiye etabına yaklaşan bazı kooperatiflerin ve birlik yönetimi çalışanlarının iş tazminatlarını ödeyerek ve tasfiyenin önündeki finans tıkanıklıklarını gidererek oyunun en önemli parçası haline geliyor.
 
60 BİN METREKARE MAŞALLAH
Yönetim, Kemal Aydın başkanlığındaki Bahçeşehir Belediyesi'ne Boğazköy'ün en güzel cepheli, düz zemininden 66 bin metrekarelik yerini terk etmişti. Birliğin elinde sekiz ayrı parselde toplam 60 bin metrekarelik arazi kaldı. Arsaların çoğu dolgu zemin üzerinde, dere yatağı bandında ve İSKİ Koruma Havzası alanı sınırlarında. %5 gibi düşük imara sahip. Piknik alanı, küçük ölçekli kafeterya, sportif üniteler gibi hafif yoğunluklu yapılar için elverişli. Birlik yönetimi söz konusu arazileri bir süre önce satışa çıkardı. Ancak alıcı bulamadı. Yıllardır emlak vergisi ödediği ve bugünden sonra artık ödeyemeyecek duruma geldiği yerlerin dere ıslahını ve çevre iyileştirme koşullarını organize edecek gücü kalmadı.
S.S Esenkent Boğazköy Konut Yapı Kooperatifler Birliği tasfiye havuzuna adım attığı bu son dönemde Genel Kurul kararıyla 8 parsel üzerindeki toplam 60 bin metrekarelik arazisini Başakşehir Belediyesi'ne bedelsiz olarak bırakır mı?
Boğazköy'deki hemen hemen tüm parsellerde  hak egemenliği kuran Aydın Üstündağ, mahkemelik olan son 59 metrekarelik arsanın sahipleriyle anlaşıp, kesintisiz gayrimenkul imparatorluğunun gecikmiş nişanını takar mı?
(Söz konusu 59 metrekarelik yer şuan davalık durumda. Arsanın maliklerinden bir tanesinin akıl sağlığının yerinde olmadığı iddiası ve kardeşine vekalet düzenlenerek onayının alınmaya çalışıldığı, bu operasyon gerçekleşirse Aydın Üstündağ'a devir yapılacağı bilgi notlarımızın arasında.)
Başakşehir Belediyesi yönetimi ile Aydın Üstündağ arasındaki son muhasebeleşme ve Boğazköy gerçekleri bir basamak daha aydınlanır mı? Gazeteci sorumluluğumuzla olayların akışına yakın takibimiz sürüyor.
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
İbrahim Dinç
Başakşehir Nasıl Kazanılır?
Fatma Yazgan
Savaş İstemiyoruz
Esat Korkmaz
Deniz Gezmiş Yusuf Aslan Hüseyin İnan
Ebru Öztürk
Turizmin Tarihi
Şirvan Yücel
Samimiyet Ve Mahremiyet
Hakan Zat
Varolsun Bahçeşehir
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
ŞAHİNTEPE İMAR ...
YENİ ŞEHRİN ESK...
ŞAHİNTEPE BÖLGE...
BAŞAKŞEHİR YÖNE...
ŞAMLAR KÖYÜ'NE ...
​PAZARTÜRK VURG...
TARİHİ HABER-1....
​BAŞAKŞEHİR ŞER...
Tümü
SON HABERLER
ŞAHİNTEPE HAK A...
TÜRKİYE’DE YABA...
TÜRK LİRASI KÜM...
BAŞAKŞEHİRDE AR...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2022
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional