.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
bahçeşehir çiftkatlı otobüsler, çiftkatlı otobüsler,çiftkatlı otobüs şikayetleri,çiftkatlı otobüs kazaları

BAHÇEŞEHİR ÇİFTKATLI OTOBÜSLER

Çift katlı otobüsler Bahçeşehir’in vazgeçilmezidir.
Hayatın saklı rengidir.
Şehre yolculuğun gizli keyfidir.
Varlığı şirinlik, yokluğu gerginlik sebebidir.
Son zamanlarda etkisi ve şiddeti hayli artan şikayetler, çift katlı otobüslerin hizmet kalitesi sorununu gündeme getiriyor.
Geciken sefer saatleri, fonksiyon dışı klimalar, uzun yola çile katan teknik arızalar Bahçeşehir sakinlerini isyan ettiriyor. Çift katlı otobüslerin genel işleyişi, hizmet prensipleri ve tarife kriterleriyle ilgili bu güne kadar kapsamlı bir haber dosyası oluşturulamadı. İETT’ye bağlı, fakat İETT kurumundan bağımsız otobüs kervanının, asli yöneticilerine her nedense ulaşılamadı.
ZerParola Gazetesi, yıllar süren iletişimsizlik koridorunu aştı.
Yeni İstanbul Halk Otobüsleri A.Ş başkan vekili, çift katlı otobüslerden sorumlu yönetim kurulu üyesi sayın Fatih Özlen ile gerçekleşen söyleşide, tüm gerçekler aydınlatıldı.
 
Çift katlı otobüslerin statüsü nedir?
Lüks tarife sınıfındayız. Seyahatlerde öğrenci mavi kart abonmanı geçiyor. 65 yaş üstü ve diğer indirimler yok. Şehit ve gazi yakınları ile sarı basın kartı sahipleri ücret dışı. Engelli yolcularımız için özel hazırlanmış rampalarımız mevcut. Sürücü, o ekipmanı hazır hale getirmek ve yolcunun araca güvenli binmesini sağlamakla mükellef. Engelli vatandaş eğer kart basmıyorsa, şoför arkadaşımız ses çıkarmıyor. Normalde özürlü kartı geçmiyor. Onlar da ücret kapsamında. Çift katlı otobüslerimiz alt kat 27, üst kat 47 olmak üzere toplam 74 koltuk kapasitesine sahip. On kişiye kadar ayakta yolcu alabiliyoruz. Ruhsatımızda bu opsiyon yazılı.
 
Çalışma bölgeleriniz?
İstanbul’da beş ada halinde çalışıyoruz. Üç ada Avrupa yakasında, iki ada Anadolu yakasında. Otobüsler, A-B-C kodlarına göre sınıflanıyor. Toplam 359 otobüs hizmet veriyor. Vatandaş araçlarla ilgili bir şikayette bulunacaksa, aracın kod numarasını ve plakasını alıp yetkili yerlere iletmesi gerekiyor.
 
Yolcu şikayetleri nereye yapılmalı?
İBB’nin Alo 153 Çağrı Merkezi talepleri topluyor. Dijital platformda da başvuru portalları var. İETT, özellikle Bahçeşehir’den gelen çift katlı otobüs eleştirilerini mutlaka dikkate alıyor. Çünkü, Bahçeşehir halkı eğitimli, kültürlü. Boş yere şikayet oluşturmaz kanaati hakim. Kurum, cezanın niteliğine göre ceza bileti kesiyor. Ceza çarpanları çok ağır. Bizden tahsilat yapmak İETT için ekstra gelir kaynağı.
O nedenle idari para cezalarında çekingen davranılmıyor.
Önümde 2018 yılının birinci ayına ait ceza tutanakları var.
Bir ayda 250 bin liralık ceza yazılması sanırım konuyu net anlatıyor.
 
Bahçeşehir çift katlı otobüs hatlarını tanımlar mısınız?
76D Bahçeşehir-Taksim hattı E5 üzerinden, 76E Esenkent-Bahçeşehir-Taksim, E57 Esenkent-Bahçeşehir-Bakırköy ve E58 Esenkent-Bahçeşehir-Mecidiyeköy ekspres hatları ise otoban üzerinden yolcu taşıyor. Bahçeşehir bölgesinde 53 adet çift katlı otobüsümüz aktif durumda. Arıza halinde, yedekte bekleyen araçlarımızı devreye alıyoruz. Şoförlerimiz çok deneyimli.
110 şoför arkadaşımız mesai veriyor.
 
Klima şikayetleri neden bu kadar yoğun?
Araçlarımız 2006 model. Birkaç tane de 2005 yılına ait çift katlı otobüsümüz çalışıyor. 15 yıl kullanım ömürleri var. Yani, bir sene sonra değiştirmek zorundayız. 76D hattı otobüslerimiz Kobra marka. Aralarında bir tane BMC bulunuyor. Sandık motorları olduğu için, o grupta klima sorunu yok. Diğer otobüsler ise DAF marka. Klimalarının sık arıza yaptığına dair şikayetlere katılmamak mümkün değil. DAF, Hollanda malı. Boronkay firması 2006 yılında ithal etmiş, İETT’ye satmış. İETT kurumu da çoğunu bize sattı. Zamanı geçtiği için parçasını bulmak kolay değil. Gün geliyor kasnak kayışı patlıyor, gün geliyor şase ve kasada sorunlar çıkıyor.
Kazanlar yüksek ısıya dayanamıyor. Sıkıntılar yaşanıyor.
Seyahat esnasında klima açma zorunluluğu var. Arıza hallerinde Dolapdere’de anlaşmalı olduğumuz klima bakım servisinden destek alıyoruz. Diğer teknik bakımlarımız için Hadımköy’de başka bir servise gidiyoruz. Problemin çözümlenemediği zamanlar oluyor. Sürekli denetimdeyiz. 32 otobüs Avrupa yakasında, 59 araç Anadolu yakasında olmak üzere toplam 81 çift katlı otobüsümüz Kobra.
 
Yeni araç filosu ne zaman geliyor?
2019’dan sonra ihale dönemi başlayacak. 144 yeni otobüs satın alınacak. Avrupa Birliği standartlarına uymak zorundayız. Alımlar aşamalar halinde gerçekleşeceği için 2020 senesinin ilk çeyreğine kadar süreç tamamlanır diye düşünüyoruz. Yani, yukarıda sözünü ettiğimiz teknik olumsuzlukları konuşmamaya, üst kalitede yolculuk hizmeti sunmaya başlayacağız.
İhale noktasında Akia ve Kobra Güleryüz firmalarıyla görüşüyoruz.
 
Kart bakiyesi yetersiz yolcudan nakit para alınıyor mu?
Araç sürücüsü yolcu ile hiçbir surette para alışverişine giremez.
İki personelimiz sabah 06.00, gece 22.00 kamera başında inceleme yapıyor. Bu tip davranan 20 personelin işle ilişiği kesildi. İhraç yediler. Bizde gelir havuzu ortak. Para sürecine giren şoför hepimizin hakkından gasp etmiş oluyor. İETT kurumuna milimi milimine fatura kesiyoruz. Toplanan akbiller sayılıyor ve hesaplamalar onun üzerinden yapılıyor. İETT, bize bağlı otobüslerde nakit trafiği görürse 200 bilet yani 520 lira ceza kesiyor.
Yolcu mutlaka kart basmak zorunda. Kurala uymayan şoförleri lütfen şikayet edin.
 
Sürücülerin meslek içi eğitimi nasıl planlanıyor?
İBB, şoförlere eğitim sertifikası veriyor. Sertifikası olmayan arkadaş, otobüsü çalıştırma yetkisine sahip değil. Ekran dijital şifreyi açmaz. Eğitim sertifikasını almak için psikoteknik eğitimlerini geçmek zorundalar. Bir hafta sınıf eğitimi, bir hafta direksiyon eğitimi mecburi. Yolda küçük aracın üzerine gitmeme, ani fren yapmama, yol şartlarını önceden kavrama gibi eğitimlerin aynı sıra, sinevizyon destekli eğitim de söz konusu. Biz, şirket olarak altı ayda bir eğitim programı uyguluyoruz. Yolcunun kart bakiyesi müsait değilse kriz yaratmıyoruz. Normalde mevzuat, bir durak götürülüp indirilmesi şeklinde, ama gereken esnekliği sağlıyoruz.
 
Bahçeşehir sakinlerine mesajınız var mı?
Bahçeşehir halkıyla aile gibiyiz. Sabah ve akşam saatlerinde araçları kullanan insanların çoğu aynı kişiler. Nezih bir toplum. Onlarla hiçbir problem yaşamıyoruz. Dediğim gibi, otobüs serimiz en geç bir sene sonra komple yenilenecek. Şikayet limitleri sıfır noktasına indirgenecek. Pahalı otobüslerle, yüksek maliyetlerle, yoğun stresli bir iş yapıyoruz. İstem dışı sebebiyet verdiğimiz hata, kusur ya da ihmaller sebebiyle herkesten özür diliyoruz.
Hayırlı yolculuklarımız olsun.
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Başakşehir Virüs Haritası
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Neden Zor Kilo Verilir?
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
TÜRKİYE DE KALA...
ESENYURT DEZENF...
TÜRKİYE’NİN İNT...
ESENYURT YOLLAR...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
İSTANBUL TRAFİĞ...
BAŞAKŞEHİR'E CO...
MUTLU GELECEK ...
Tümü
SON HABERLER
ŞAHİNTEPE DEVE ...
AVCILAR DÖNÜŞÜM...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
TÜRKİYE DE KALA...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional