.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
akpbaşakşehirbelediyesieşkinozvadisiboğazköybahçeşehir

BAHÇEŞEHİR'DE RANTIN AYAK SESLERİ

Başakşehir Belediyesi'nin Gölet'i büyütme genişletme projesinin ikinci ayağı olarak lanse ettiği, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın özel proje olarak nitelendirdiği, Boğazköy'ün tamamını kapsayan Eşkinoz Vadisi ve Çevresi 1.Etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama Planı yeni rant kapıları açıyor.
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Akp'li Başakşehir Belediyesi, Bahçeşehir’in kalan son yeşil alanlarına da gözü dikti.
İstanbul ili, Başakşehir ilçesi, Eşkinoz Vadisi ve Çevresi 1.Etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı devreye alınıyor.
PLANIN AMACI
Başakşehir Belediyesi’nin planın amacına ilişkin açıklaması şöyle;
Bu plan, İstanbul ili, Başakşehir İlçesi, Bahçeşehir 2. Kısım Mahallesi dahilinde Eşkinoz Deresi Mevkiinde bulunan, kuzey ve doğusunda Bahçeşehir 1. Kısım Mahallesi Tatarcık Mevkii, güney ve batısında Boğazköy Mevkii Bahçeşehir 2. Kısım Mahallesi ile çevrelenen;
119 ada 2 parsel,
449 ada 1 ve 2 parsel ve
450 ada 1 parselleri kapsayan yaklaşık 28,7 hektarlık alanı kapsamaktadır.
Planlama alanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 2. Maddesinin 1. Fıkrasının (ğ) bendi uyarınca ilan edilen “Özel Proje Alanı” dahilinde kalmaktadır.
Özel Proje Alanı dahilinde kalan yaklaşık 260 hektar alanı kapsayan Eşkinoz vadisi ve çevresinde; üst ölçekli 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı kararları doğrultusunda yaklaşık 5 km’lik alan boyunca uzanan, dere boyunca devam eden yeşil aksların komşuluğundaki alanlarda eko turizm tesisleri ile, spor alanları, rekreasyon alanları, temalı parklar, sağlıklı yaşam merkezleri, günübirlik tesisler, kongre ve sergi alanları gibi fonksiyonları da içinde barındıran kentsel ve bölgesel ölçekte hizmet verecek rekreasyon vadisi yapılması amaçlanmaktadır.
Bahçeşehir 2. Kısım Mahallesi,
119 ada 2 parsel,
449 ada 1 ve 2 parsel ve
450 ada 1 parselleri kapsayan yaklaşık 28,7 hektarlık planlama alanı;
Eşkinoz deresi rekreasyon vadisi projesinin ilk etabı olarak belirlenmiştir.
2009 yılında İSKİ İçmesuyu Havzaları Yönetmeliğindeki değişiklik ile ilçemiz sınırlarında kalan dere ve dere akslarının koruma kuşakları, taşkın sınırları belirleninceye kadar dere duvarından itibaren derenin sağında ve solunda 25’er m. olmak üzere toplam 50 m. genişliğinde alan Dere Yapı Yaklaşma Sınırı olarak belirlenmiştir.
Planlama alanının büyük kısmında geçerli olan 18.06.2003 tasdik tarihli Boğazköy Toplu Konut Alanı 1/1000 Revizyon Uygulama İmar Planı’nda bu sınır 100 metre alınmıştır.
Güncel veriler ve kurum görüşleri doğrultusunda meri planların revize edilmesi, çevresindeki meri plan kararları ile entegrasyon sağlayacak şekilde ıslah edilerek sürdürülebilir bir kentsel çevre oluşturmak adına rekreasyonel açık alanlar ve yeşil alanlar olarak düzenlenmesi ve derenin çevresiyle uyumlu, yaşam kalitesi yüksek bir kentsel çevre oluşturulması rekreasyon vadisi projesinin ilk etabının gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
İbrahim Dinç
Partiler Çoğalıyor Şirketler Azalıyor
Fatma Yazgan
Savaş İstemiyoruz
Esat Korkmaz
Şeffaflık Cehennemi
Ebru Öztürk
Epilepsi Farkındalık Gerektirir
Şirvan Yücel
Gerçek Güç Nedir?
Hakan Zat
Mehmet Kaban Kapatılsın
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
UYUŞTURUCUYA BA...
KADIN EMEĞİNE S...
KANAL İSTANBUL ...
​BAŞAKŞEHİR ŞER...
SERİ KATİL YAKA...
KEDİ DÜŞMANLIĞI...
ÇYDD BAHÇEŞEHİR...
GÜVERCİNTEPE'DE...
Tümü
SON HABERLER
FORKLİFT KAZASI...
TARİHİ ESERLERE...
MÜFTÜ NEREYE KO...
YİNE İETT YİNE ...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2023
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional