.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
başakşehir belediye meclisi temmuz ayı ikinci oturumu, başakşehir belediyesi, başakşehir haberleri,

BAŞAKŞEHİR MECLİSİNDE BORÇLANMA POLEMİĞİ

Başakşehir belediye meclisi Temmuz ayı ikinci oturumu 05 Temmuz Cuma günü gerçekleşti.
CHP İBB meclis üyeleri Hayrettin Özbakır ve Murat Özkurt’un yanı sıra, Bağdagül Gülen de toplantıya iştirak etmedi.
İç borçlanma gündeminin tartışılacağı önemli bir birleşime katılmayarak hayal kırıklığı yaratan tecrübeli meclis üyesi, mali müşavir Hayrettin Özbakır’ın 427 bin Başakşehir’linin sorumluluğunu almak yerine yaz tatilini tercih etmesi ciddi eleştirildi.
 
ÜÇ YAZILI ÖNERGE
CHP meclis grubu Kayaşehir’deki sitelerde kurulu kedi evlerinin belediye ekipleri tarafından neden toplandığını ve Boğazköy mevkiinde açık olan rögar kapaklarının durumunu sordu.
Mhp’li meclis üyesi Osman Aras ise Başakşehir Belediyesi yazısının önüne TC ibaresi konulması yönünde teklif sundu.
 
AHMET MELİK: ‘’CHP’Lİ MECLİS ÜYESİ YANLIŞ BİLİYOR’’
01 Temmuz Pazartesi günü yapılan meclis oturumunda gündem dışı söz alan CHP Başakşehir belediye meclis üyesi Zekeriya Tuncay, Şahintepe bölgesine bırakılan tehlikeli atıklarla ilgili paylaşımlarda bulunmuş, çeşitli iddialar öne sürmüştü. O iddialara yanıt Başakşehir belediye başkan yardımcısı Ahmet Melik’ten geldi;
‘’Konu ile ilgili gerekli incelemeyi yaptık. Söz konusu bölgenin %75’i Avcılar belediyesi sınırları içinde yer alıyor. Sayın Tuncay, CHP’li Avcılar belediyesinin işini yapmadığını belirterek, aslında durumu özetlemiş oldu. Biz ifadeyi böyle algılıyoruz. Buna rağmen, ilçemizde kaçak hafriyat dökümü ile ilgili tutulan resmi tutanakları sizlerle paylaşmak istiyorum; Zabıta ekiplerimiz, usulsüz biçimde döküm, yıkıntı, atık bırakan firmalara yönelik 2016 yılında 120, 2017 yılında 76, 2018 yılında 80, 2019 yılının ilk altı ayında ise 20 tutanak düzenlemiş. Her biri için savcılığa ayrı ayrı suç duyurusunda bulunulmuş.
Kabahatler Kanunu uyarında gerekli para cezaları kesilmiş.
CHP’li meclis üyesinin belirttiği bölge Avcılar Belediyesi’nin yetki alanında. CHP’li arkadaşlara bu tür kusurları önce kendi belediyelerinde istişare etmelerini, sonra bize gelmelerini öneriyorum.’’
 
BEYZADE KAYABAŞI: ‘’BÜTÇE HAVLU ATTI’’
İç borçlanmaya dair söz talep eden CHP Başakşehir belediye meclis üyesi Beyzade Kayabaşı özetle şu görüşleri savundu;
‘’Belediyemizin borcu her yıl katlanarak artıyor. Mali disiplin bozuk durumda. Borçlanmanın sebep sonuç ilişkileri irdelenmeden sağlıklı analiz yapamayız. 4 milyar lira öz kaynak, 540 milyon lira bütçeye rağmen, tasarruf ilkelerine uyulmadığını görüyoruz. Bütçe, öngörü işidir. Gerçekçilik kuralı vardır. Mali Hizmetler Müdürlüğü 10 yılı geride bırakmış tecrübeli bir birim olmasına rağmen, Başakşehir Belediyesi borçlanmayı alışkanlık haline getirdi.
O yüzden belediyemizin kapısında icra memurları, alacaklılar eksik olmuyor. Vergi borçlarındaki tahsilat başarısı nedir bilmiyoruz.
Bütçe, yılın ilk yedi ayında havlu attı.
31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde seçmenlere dağıtılan çay, kahve, şeker ve kart yüklemeleri gibi hediyelerin bütçeye etkisi olmuş mudur merak ediyoruz.
Vergi yüzsüzleri listesinde yer alan bir belediyenin başkanı, bütçe ve borçlanma haklarını sonuna kadar kullanacaklarını açıkladı.
Bu ısrarın sebebi nedir?
 
MURAT ŞAHİN: ‘’MALİ DİSİPLİNİ EN YÜKSEK BELEDİYEYİZ’’
Akp’li Murat Şahin’den CHP iddialarına yanıt verdi;
‘’Komisyon toplantılarında, bütçe görüşmelerinde, kesin hesap münazaralarında, faaliyet raporlarında benzer şeyleri defalarca anlattık. CHP’li meclis üyeleri anlamamış olacaklar ki, devamlı aynı sorular geliyor. Başakşehir Belediyesi mali disiplin konusunda İstanbul’un en başarılı belediye yönetimidir. Borçlanma mantığının özü ile ek bütçe kavramını karıştırmamak gerekir.
Biz söylediklerimizi yapıyoruz. Ekstra bütçe kullanmıyoruz.
Belediyemizin vergi gelirleri, ruhsat gelirleri, merkezi hükümetten gelen gelirler bütçenin %50-55’lik dilimini oluşturuyor.
Bütçe içindeki %35’lik bölüm kaynak geliştirme ile elde ettiğimiz gelir payı. Bu büyük bir başarıdır. Bütçe gerçekleşme oranlarımız son 4 yılda %96 ile %100 aralığındadır. Borç yükümüzün öz kaynaklarımıza oranı sadece %8 civarındadır.’’
 
BANKALAR CHP’Lİ BELEDİYELERE KREDİ VERMİYOR
Belediye yönetimini eleştireceğinize, etrafınızdaki CHP’li belediyelere bakın. Batmış belediyeler hep CHP’li. Maaş ödeyemiyorlar. Kredi almak için banka banka geziyorlar.
Başakşehir Belediyesi, sağladığı yüksek itibarla her bankadan kredi alabilecek durumda.
 
ARSA DEĞERLENDİRMESİ YAPIYORUZ
Gururla söylüyorum. Çok iyi durumdayız. Bilançomuzda gelir kalemlerimiz belli. Ülke genelindeki inşaat piyasasının durumu yüzünden Nisan projelerimizi Eylül-Ekim’e erteledik.
Amacımız halka hizmetin aksamaya uğramaması. Vatandaşın sıkıntı yaşamaması.
 
NİZAMETTİN KÜMEÇ: ‘’OLİMPİYAT STADI’NDA KAMULAŞTIRMA’’
2018 yılında, Olimpiyat Stadı’nın etrafında kalan alanların kamulaştırılmasına yönelik süreç başladı. Maliye Bakanlığı büyük bir kısım yeri Başakşehir Belediyesi’ne aktardı. Belediyemiz söz konusu parsellerin satışı için meclisten yetki istedi. CHP grubu olarak 427 bin Başakşehir’linin aleyhine olacağını düşündüğümüz kararın karşısında durduk. Üç ay sonra bu kez İBB’ye satış için yetki istendi. Tahmin edilen gelir belediye bütçesinin yaklaşık 4 katıydı. Protokolde satılamaz şerhi vardı. Dava açtık. Yargı, yürütmeyi durdurdu. Geli yaratmak adına hukuk göz ardı ediliyor.
 
GÖLET PARK’TA FOTOĞRAF ÇEKMEK 500 LİRA
Gündemin ikinci maddesi 2019 yılı ücret tarifesindeki değişiklik hakkındaydı. CHP grubu, Gölet Park içinde düğün fotoğrafı çekmek isteyen çiftlerin ücretli tarifeye bağlanmasını eleştirdi.
Bu kararın yeniden gözden geçirilmesini istedi.
Akp grubunun cevabı ilginçti;
‘’Gölet Park içinde nişan, düğün, sünnet fotoğrafı çektirmek isteyenler hafta içi 100 lira, hafta sonu 500 lira ücret ödeyecekler. Belediyemizin böyle bir gelir kalemine ihtiyacı olmamasına rağmen, süreci disiplin altına almak açısından kararımız bu yönde çıktı.
Fotoğraf stüdyoları profesyonel çekim yaparken, belediye payı adı altında müşterilerden para talep ediyor. Bu oranlar belediye kasasına yansımıyor. O nedenle Gölet Park kamera, video, fotoğraf çekimler ücretli hale geldi.’’
 
HAYDİ TATİLE
Başakşehir belediye meclisi Ağustos ayında toplanmayacak.
02 Eylül Pazartesi günü yeniden işbaşı yapılacak.
 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Başakşehir Virüs Haritası
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Neden Zor Kilo Verilir?
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
TÜRKİYE DE KALA...
ESENYURT YOLLAR...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
TÜRKİYE’NİN İNT...
ESENYURT DEZENF...
İSTANBUL TRAFİĞ...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
BAŞAKŞEHİR'E CO...
Tümü
SON HABERLER
İŞÇİ CİNAYETLER...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
AVCILAR DÖNÜŞÜM...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional