.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
özgür karabat,CHP İstanbul milletvekili Özgür Karabat,

BU KABİNE ÇOK PAHALI


CHP İstanbul milletvekili Özgür Karabat, kabinenin açıklanmasıyla birlikte, ekonomide ağır bilançolar ortaya çıktığını vurguladı. Hisse senetlerinde yüzde 3, banka hisse senetlerinde ise yaklaşık yüzde 4 oranında düşüş yaşandığını ileri süren Karabat, Türk lirasının da Amerikan Doları karşısında yüzde 4 değer kaybına uğradığını açıkladı.
ÜLKEYE AĞIR BEDEL
Yeni kabine henüz işbaşı bile yapmamışken, ülkeye ağır bedeller ödetmeye başladı. Zaten kırılgan olan ekonomik göstergeler, kabinenin açıklanmasının ardından daha büyük sıkıntılarla karşılaştı. Yeni sistem diye ilan ettikleri durum, iki yıldan beri yaşanan OHAL hukuksuzluğunun dip açılımları. Tekirdağ Çorlu’da meydana gelen ve 24 yurttaşımızın yaşamını yitirdiği facianın üzerinden saatler geçmişken, sarayda fiyakalı törenler düzenlenmesi erkin gündemi ile halkın beklentilerinin ne kadar ayrıştığını gösteriyor.
KABİNE YETERSİZ
Bu kabine açıklanır açıklanmaz, özellikleri ve yeterlilikleri itibariyle kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Özellikle hastane zinciri sahibi Fahrettin Koca’nın Sağlık Bakanı yapılması, özel okullar zinciri sahibi Prof. Dr. Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı olması, turizm şirketi patronu Mehmet Ersoy’un Kültür ve Turizm Bakanı olması tepki yarattı. Berat Albayrak’ın bu sefer Hazine ve Maliye Bakanı yapılması, kuşkuları artırdı. TC Hazinesinin şahsi servet gibi yönetilip yönlendirilmek istendiği izlenimi kafaları karıştırdı.
KRİTERLER GÖZ ARDI
Kabine oluşturulurken uluslararası ilişkiler, sermaye eğilimleri ve liyakat gibi temel kriterler gözetilmedi.  Kabinede en dikkat çekici isimlerden birisi, kendi bölgesinde çeşitli icraatlarıyla bilinen, Medipol hastanelerinin sahibi ve kurucusu Dr. Fahrettin Koca. Sağlık Bakanı olmasına fazla şaşırmadık. Fahrettin Koca, Haksağ Sağlık Hizmetleri A.Ş.’de bir dönem yönetim kurulu başkanlığı yapmıştır. Haksağ Sağlık Hizmetkeri AŞ. 2008 yılının Ekim ayında, Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan yatırım teşvik programından 79.2 Milyon TL destek almış, 2009 yılında ise faaliyetlerini sonlandırmıştır. Fahrettin Koca sürecin ardından, sahibi olduğu Nisa ve Medipol hastanelerini Medipolitan Eğitim ve Sağlık Vakfı bünyesinde birleştirmiştir. Recep Tayyip Erdoğan’ın “aile doktoru” olarak ününü arttıran şimdinin Sağlık Bakanı, her dönemde bu yakınlığın nimetlerini fazlasıyla görmüştür. Bakan olması mükâfattır.
KAMU BİNALARI ARMAĞAN
Sağlık Bakanı Koca’nın edindiği nimetlerin başında TEKEL’in Unkapanı’ndaki altı katlı 146 bin metrekarelik binası geliyor. Kadıköy’de SGK’ya ait taşınmazların da Medipol’e verilmesi, Beykoz Kavacık’taki 220 bin metrekarelik arazinin planlarının değiştirilerek Medipol’e devredilmesi bakanın geçmiş dönem karnesini özetliyor.
BAĞCILAR OPERASYONU
Bağcılar bölgesinde, şimdi yerinde Medipol Hastanesi’nin kurulu olduğu arazinin önce devlet hastanesi yapılacağı beyan edildi. Kamulaştırma ve istimlak yoluna gidildi. Bu yolla arsa üzerindeki hak sahipleri yok pahasına yerlerinden edildi. Pürüzler giderildikten sonra proje birden kimlik değiştirdi. Devlet hastanesi fikrinden vazgeçildi. Medipol projesi ilk sıraya yerleşti. Bağcılar Belediye Meclisi’nde 7 defa imar değişikliği kararı verildi. Rekreasyon için ayrılan yeşil alanlar bile hastanenin kullanımına tahsis edildi. İnşaat yüksekliği 4 kat ile sınırlıyken bu proje için yine istisnalar yapıldı. Proje detaylıydı ve beşinci, altıncı katları da kapsamaktaydı. Önce katlar çıkılıyor, daha sonra ilçe belediye meclisinde kat çıkma izinleri gündeme alınıp onaylanıyordu. CHP’li meclis üyeleri konuyu yargıya taşıdı. İtirazlara ve davalara rağmen helikopter pistli, 470 yatak, 246 poliklinik oda kapasiteli dev proje 2.5 yıl gibi çok kısa bir sürede tamamlanarak hizmete girdi.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Başakşehir Virüs Haritası
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Neden Zor Kilo Verilir?
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
TÜRKİYE DE KALA...
ESENYURT DEZENF...
TÜRKİYE’NİN İNT...
ESENYURT YOLLAR...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
İSTANBUL TRAFİĞ...
BAŞAKŞEHİR'E CO...
MUTLU GELECEK ...
Tümü
SON HABERLER
ŞAHİNTEPE DEVE ...
AVCILAR DÖNÜŞÜM...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
TÜRKİYE DE KALA...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional