.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
esenyurt meclisi,esenyurt ekim ayı ikinci meclis toplantısı,

ESENYURT MECLİSİNDE ÖZÜR GÜNÜ

Esenyurt Belediye meclisi 2018 yılı Ekim ayı olağan meclis oturumunun ikincisi 4 Ekim Perşembe günü gerçekleşti. Başkan Ali Murat Alatepe'nin katılmadığı toplantıyı başkan yardımcısı Emin Batmazoğlu yönetti.
KARDEŞ KENT POLEMİĞİ
Gündemin ilk maddesinde yer alan Kazakistan'ın başkenti Astana'ya bağlı Sarıarka  ilçesi ile Esenyurt Belediyesi'nin kardeş ilçe olmasına yönelik teklif görüş ayrılığına sebep oldu. CHP grubu Esenyurt Belediyesi'nin dosya kağıdı, kartuş almakta zorlandığı bir dönemde, kardeş belediyeciliğin getireceği maddi külfeti sordu. Akp meclis üyeleri ise, konunun sadece gönül bağından ibaret olduğunu ve Sarıarka'da yapılan Esenyurt Parkı'nın kendilerini gururlandırdığını vurguladı.

TEDAŞ TAHSİSİ
Atatürk Mahallesi 1086 Ada üzerinde 54.02 metrekarelik alanın TEDAŞ'a tahsis edilmesine ilişkin hukuk/bütçe komisyon raporu kabul edildi.

OKULLARA KÜTÜPHANE
Esenyurt ilçesinde kütüphanesi olmayan ilkokul, ortaokul ve liselere kütüphane yapılmasına yönelik teklif hakkında söz isteyen CHP'li meclis üyesi Taner Uluğ şunları söyledi;
"İlçemizdeki birçok okulumuzda çiftli eğitim sistemi uygulanıyor. Sınıf mevcutları aşırı kalabalık. Onca sorunumuz varken kütüphanenin gündeme gelmesi yerinde mi? Kütüphaneden faydalanma noktasında eşitlik ilkesi nasıl sağlanacak? Belediyemizin eğitimle ilgili geniş çaplı çalışma yapması gerekiyor. Bu konunun kapsamı değişik unsurları barındırıyor. Konuya bu açıdan dikkat çekilmesi gerekir."
INNOVİA 4 MAĞDURLARI
CHP'li meclis üyesi Engin Doğru, Yeşil İnşaat'ın zor durumda bıraktığı İnnovia 4 mağdurları ile ilgili konuştu;
"2009 yılında başlayan bir proje. Dokuz yıldır tamamlanmamış. Özgürkent bölgesi diye tanımlanan süreçte Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu projeye organizatör olarak katılmış. Belediyenin de belirli oranda hissesi söz konusu. Yeşil İnşaat, insanlardan sürekli ekstra paralar talep ediyor. Ödemeyi yerine getirmeyenlerin sözleşmesini iptal etmekle tehdit ediyor. Mağdurların bir kısmı yeni başkan Ali Murat Alatepe ile toplantı yapmak istemiş. Alatepe, konunun kendisiyle alakası olmadığını dile getirerek  krizi sahiplenmemiş. İnnovia 4 projesinde 5 bine yakın mağdur vatandaş var. Belediye yönetiminin konuya dair çözüm önerisi nedir? Sorunun aşılması için çalışma yapılmakta mıdır? Kamunun devamlılığı özelliği nedeniyle eski/yeni belediye başkanları ayrımı yapılarak problemin ötelenmesi doğru mudur?

MUSTAFA AKBOĞA:"BİR AY İÇİNDE ÇÖZÜLÜR"
Akp Esenyurt belediye meclis üyesi Mustafa Akboğa, CHP'li Doğru'ya sakin cevaplar verdi;
"Yeşil İnşaat'ın imalatla ilgili bir problemi yoktur. Proje, planlandığı şekilde etap etap tamamlanmakta ve süresi dahilinde teslimatlar yapılmaktadır. Zaten gecikme durumunda geçerli cezai müeyyideler devreye girecektir. Projenin altyapı hizmetleri, bağlantı yol ve ana yol kablo geçiş çalışmaları belediyemiz tarafından eksiksiz olarak bitirilmiştir. Kat irtifakı için inşaat şirketi yöneticileri ile görüştük. Gerekli prosedürleri hallettik. Orada, arsa sahiplerinin kendi aralarındaki veraset sorunu yüzünden devam eden bazı davalar var. En geç bir ay içinde çözümleneceğini öngörüyoruz."

YAVUZ İREN:"ENGELLİLERE ÖZÜR BORÇLUYUZ"
Toplantının son konuşmasını CHP Grup Başkanvekili Doktor Yavuz İren yaptı;
"Bugün buraya engelli vatandaşlarımız geldiler. Meclis oturumunu takip etmek istediler. Görüldüğü üzere meclis salonumuz engelli yurttaşlarımızın kullanımına uygun değil. Engelliler adeta unutulmuş. Durumun derhal düzeltilmesini ve eksikliklerin giderilmesini talep ediyoruz."

VATANDAŞ TEPKİLİ
Meclis toplantısına dahil olan engelli vatandaşlarla konuştuk. Tepkileri vardı;
"Bizler fiziki engelli insanlarız. Alışveriş merkezinin konforundan, kalitesinden söz ediliyor. Fakat, biz engelliler için hiçbir şey yapılmamış. Otoparktan başlayan bir dizi sıkıntı ile muhatap olduk. Avm de tekerlekli sandalye yok. Bu nedenle çok zorlandık. Engelli asansörü bulunmuyor. Bu başlıbaşına büyük ayıp. Avm hizmet standartları gereği engelli asansörü zorunlu. Nasıl ruhsat aldılar hayret? Meclis salonunda engelliler için ayrılmış bir bölüm bulunmuyor. Görüşmeleri meclis üyelerinin arasında takip etmek zorunda kaldık. Bizler için yürüyen bant, lift ve özel donanımlı üniteler gerekiyor. Esenyurt'un reklamını yaparken sürekli vizyondan ve modernizasyondan söz edenler, ne yazık ki pratikte çok zayıflar. Üzgünüz."
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Necla Ayaz
Potansiyelini Keşfet
Gül Güyük
Dokunsam Kırılacaktı
Süreyya Ağıl
Neden Spor Yapamıyoruz
Süreya Kılınç
Barıştan Korkma Hastalığı
Şirvan Yücel
Kıskançlık İle Yüzleşme
Hakan Zat
Arkası Yarın
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
YENİ PAZARTÜRK ...
Bahçeşehir ​ŞEL...
YEŞİLTEPE ''Yeş...
Süper sağlık mü...
GELİN DAMAT YAS...
YILDIZLAR KOLEJ...
​BAHÇEŞEHİR'e Ş...
DEPREMİN AYAK İ...
Tümü
SON HABERLER
​KANAL İSTANBUL...
ORTAK AKIL KADİ...
ESENYURT CAMİSİ...
İMAMOĞLU “İSTAN...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional