.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
bahçeşehir gölet park, bahçeşehir gölet part rusatları iptal,

GÖLET PARK PROJE RUHSATLARI İPTAL

Bahçeşehir Gölet Park ile ilgili dava süreci yeni bir boyut kazandı. Bölge halkını ve kamuoyunu uzun süre meşgul eden Gölet Park'ın imara açılması konu başlıklı tartışmalarda, mahkeme heyetleri yapılan itirazları haklı bulmaya başladı.
Mahkeme, Gölet Park içindeki 'Cadde Dükkanlar' projesine dahil olan lokanta, kafe, mağaza, ofis, restaurant gibi işletmelerin ruhsatlarının geçerli olmadığına hükmetti.
Sözcü Gazetesi web portalı 19.01.2021 tarihli haberine göre, proje kaçak duruma düştü.
Başakşehir Belediyesi yüksek tazminatlarla muhatap duruma geldi.

GEÇMİŞİ VAR
İtirazların geçmişi 2015 yılına dayanıyor.
Dönemin Chp Başakşehir belediye meclis üyelerinden bir kaçı ve Gölet Gönüllüleri tarafından açılan davalar henüz sonuca bağlanmamışken, proje tamamlanmış, kimi işletmeler hizmet faaliyetine başlamıştı.
Bahçeşehir Gölet Gönüllüleri Platformu, bölge halkı ve bazı Chp'li meclis üyeleri, yeşil alanın yok olmasına, parkın betonlaşmasına, ticari unsurlarla donatılmasına karşı tepki göstermişti.
İhale için belediye başkanına yetki verilmesi kararı, ihale ve ruhsatlara karşı açılan davalarda alınan iptal kararlarına karşın, inşaatlar büyük ölçüde tamamlanmış, işletmelerden bir kısmı hizmete açılmıştı.
Dönemin İBB ve Başakşehir CHP'li meclis üyesi Abdulhadi Akmugan ve Bahçeşehir Gölet Gönüllüleri'nden Doktor Mehmet Gümüş tarafından, hasılat paylaşımı yöntemi ile rekreasyon projesi yaptırılmasına ilişkin belediye başkanına yetki verilmesine yönelik meclis kararı, inşaat için verilen 26 Şubat 2016 tarihli ruhsatların iptaline ilişkin açılan davada yeni karar çıktı.

KİLİT NOKTA DANIŞTAY KARARI
İstanbul 12. İdare Mahkemesi, ruhsatların dayanağını oluşturan 22 Nisan 2015 tarihinde yapılan ihalenin iptali için İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nde açılan davaya yapılan itirazlar üzerine, dosyayı Danıştay'a gönderdi.
Davaya bakan Danıştay 13. Dairesi, belediye başkanına yetki veren meclis kararına açılan davanın sonucuna göre temyiz incelemesi yapmak için bekletme kararı verdi.
Danıştay 13. Dairesi bu sırada, ihalenin yürütmesini durdurma kararı aldı. Henüz kesinleşmemiş ve yürütmesinin durdurulmasına karar verilen ihale işlemine dayanılarak ruhsat düzenlenebileceğinin kabulü halinde, yürütmeyi durdurma kararının amacına hizmet etmeyeceği vurgulandı.
Ruhsatlarda; Hukuka ve usule uyarlık bulunmadığı sonucuna varıldı.

DENKLEM ZORLAŞIYOR
Ruhsatların dayanağı ihale işlemi hakkında Danıştay 13. İdare Dairesi tarafından kesin karar verildikten sonra, idarenin yeni bir işlem tesis edebileceğine dikkat çekildi.
Bu gerekçelerle 27 Ekim 2020 tarihinde oybirliği ile ruhsatların iptaline karar verildi.
Sürecin bundan sonraki aşamalarının ne şekilde yol alacağı, faaliyetteki işletmelerin hukuki açıdan ne türlü zorluklar yaşayacağı, önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Güleser Çelik
Bahçeşehir'in Gurmesi
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Başakşehir Su Oyunları
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Nefes
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
TÜRKİYE DE KALA...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
İSTANBUL’A YENİ...
ONLINE EĞİTİMDE...
İŞÇİ CİNAYETLER...
AVCILAR DÖNÜŞÜM...
TÜRKİYE’NİN İNT...
Tümü
SON HABERLER
BAHÇEŞEHİR'İ NA...
DÜNYANIN PİLİ B...
EMEKLİLER İSYAN...
BOĞAZİÇİ ÜNİVER...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2021
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional