.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
CHP İstanbul milletvekili Özgür Karabat, Cengiz Holding,Cengiz İnşaat,

KAMPANYA YARI CENGİZ ETMİYOR

CHP İstanbul milletvekili Özgür Karabat kamuoyuyla paylaştığı basın açıklamasıyla, ‘Biz bize yeteriz Türkiye’m’ kampanyasına 34 milyon lira bağışta bulunan Cengiz Holding’i ve hükümetin tutumunu eleştirdi. Cengiz Holding’in silinen vergi borçlarını gündeme getiren Karabat, kampanyada toplanan paranın, affedilen borcun yarısı bile etmediğini dile getirdi.
Basın açıklamasının özet metni;
 
İHALE BARONU
AKP hükümeti döneminde devletten aldığı ihalelerle ihya olan Cengiz Holding şimdi de yaptığı bağış ile gündemde. Daha önce 425 milyon liralık vergi borcu silinen şirketin, "Biz Bize Yeteriz" kampanyasına yaptığı 34 milyon TL. tutarındaki bağış, hem Anadolu Ajansı, hem de yandaş medya kuruluşları tarafından yere göğe sığdırılamadı. Affedilen borcun yüzde 8’i bile etmeyen bu para gelecek süreçte zaten vergilerden düşülecek.

KUR HESABINA DİKKAT
Tek kalemde üzeri çizilen bir borç miktarından bahsediyoruz. Kur değerleri açısından hesaplandığında, durumun derin yüzü daha net ortaya çıkıyor. 2006-2009 arasında 1.6 TL. olan dolar kurundan 303.1 milyon dolarlık borcu bulunan Cengiz Holding’in, bu borcu bugün 2 milyar 41 milyon liraya denk geliyor. "Biz Bize Yeteriz" kampanyasından toplanılan para ise bu borcun ancak yarası.

VATANDAŞA HAKSIZLIK
AKP iktidarı, bu zorlu süreçte vatandaşın elektrik faturalarını bile ödeyemiyor. Yandaş şirketlere yapılan kıyaklar nedeniyle rezerv tüketilmiş durumda. Kampanyaya ihtiyaç hissedilmesi de bunun kanıtı. Siz vatandaşa evde kal diyeceksiniz, ancak gelir kayıplarından oluşan mağduriyetleri gidermeyeceksiniz, sonra da sürecin tüm maliyetini yoksul, emekçi kesime yükleyeceksiniz.

BU NASIL DENGE?
Cengiz Holding, 2016’dan bu yana 100 milyon liranın üzerinde 15 ihale aldı. Bu alanda Cengiz Holding’i geçen tek firma 17 ihaleyle Kalyon İnşaat. Aynı süre içinde bedeli 100 milyon liranın üzerindeki ihale bedelleri toplamı 19 milyar 369 milyon lira. 15 kamu ihalesinin 9’unu 21/B pazarlık usulü ile aldılar. Sadece 21/B usulü ile ve yine sadece 2019’da aldıkları iki ihalenin toplam sözleşme bedeli ise 1 milyar 229 milyon lira.
Bu ihaleler;
1-Rize Artvin Havalimanı Üstyapı Tesisleri ve Müteferrik işler İnşaatı: Sözleşme bedeli 632 milyon 497 bin lira.
2-Trabzon-Aşkale yol inşaatı: Sözleşme bedeli 596 milyon 978 bin lira.  

NEDEN SİLİNDİ?
Cengiz Holding’in AKP hükümetiyle izaha muhtaç ilişkisi geçmişe dayanıyor. Biliyorsunuz, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesindeki Merkezi Uzlaşma Komisyonu, Cengiz İnşaat’ın 2005-2009 yıllarına ait 424.4 milyon TL’lik vergi cezasını affetti. Bu vergi affı daha sonra, 2016 yılında dönemin Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından kabul edildi. 2006-2009 arası ortalama dolar kuru 1.40 TL. civarındaydı. Bu hesapla Cengiz Holding’in affedilen 424.4 milyon liralık vergi borcu 303.1 milyon dolara karşılık geliyor. Bu tutarın bugünkü kurdan değeri 2 milyar 41 milyon lira.  Yani "Biz Bize Yeteriz" kampanyasından toplanan para borcun ancak yarısı kadar. 2009’dan bu yana şirketin hangi vergi borçlarının silindiği ise ticari sır bahanesiyle kamuoyundan gizleniyor.

SERVET ŞAMPİYONU
Cengiz ailesi AKP döneminde servetine servet kattı. “Forbes Dergisi’ nin 2010 yılında  yayınladığı en zengin 100 Türk listesinde, Cengiz Holding’ten Ahmet Cengiz 350 milyon dolarlık servetiyle 99. sıradan yer aldı. 2020 yılının en zengin 100 Türk listesine ise Cengiz Holding ailesinden 4 kişi girmeyi başardı. Ahmet Cengiz, Mehmet Cengiz, Ekrem Cengiz ve Şeref Cengiz. Her birinin 550’şer milyon dolar olmak üzere toplam 2,2 milyar dolarlık servetleri bulunuyor.  

BAĞIŞ VE GERÇEKLER
Cengiz Holding tarafından kampanyaya yapılan bağış;
•            Ahmet, Mehmet, Ekrem ve Şeref Cengiz’in kişisel servetlerinin binde 2.7’sidir.
•            Sadece 2019’da 21/B usulüyle adrese teslim aldıkları 2 ihale bedelinin yüzde 3’üdür.
•            2016’dan bu yana aldıkları 15 kamu ihalesi bedelinin binde 1.9’udur.
•            2006-2009 yıllarında silinen vergi borcunun bugünkü değerinin yüzde 1.8’idir.
 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Güleser Çelik
Bahçeşehir'in Gurmesi
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Şelale Park Destanı
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Neden Zor Kilo Verilir?
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
TÜRKİYE DE KALA...
TÜRKİYE’NİN İNT...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
AVCILAR DÖNÜŞÜM...
İŞÇİ CİNAYETLER...
VİRÜS HEKİMLERE...
BAĞIMLILAR VİRÜ...
Tümü
SON HABERLER
ONLINE EĞİTİMDE...
BAŞAKŞEHİR BELE...
İNTERNETTE SANS...
İMAMOĞLU’NDAN K...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional