.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
konut mağdurları,fiyapı konut mağdurları, esenyurt konut mağdurları, esenyurt haberleri, fiside konut mağdurları

KONUT MAĞDURLARI TEK YÜREK

Esenyurt Fi-Side projesi konut mağdurları ‘Artık Yeter’ etkinliğinde tepkilerini haykırdı. 2009 yılında projeye dahil olan yurttaşlar, 30 ayda tamamlanacağı açıklandığı halde, 108 ayın sonunda hala teslim edilmeyen evlerini alana kadar, süresiz, kesintisiz eylem yapma kararı aldı.


Proje bahçesine çadır kuran onlarca Fi-Sidezede, dayanışmanın büyütüleceğini ve itirazın kitleselleşeceğini açıkladı.
CHP İstanbul milletvekili Özgür Karabat, CHP Esenyurt belediye meclis üyesi Engin Doğru, CHP İBB meclis üyesi Zeynel Yılmaz, Innovia 4 Mağdurları Tertip Komitesi Başkanı Özlem Hanelçi ve yerel medya temsilcilerinin katıldığı basın açıklamasında, Fikret İnan’a, Necmi Kadıoğlu’na, TMSF yönetimi sorumlularına, süreci çıkmaza sürükleyen yargı kararlarına isyan vardı.

 
 
 
HAK ARAYIŞIMIZDAN VAZGEÇMEYİZ
Fi-Side Mağdurları Savunma Platformu adına basın açıklaması metnini okuyan Özkan Parlaktaş, mücadelenin daha da büyütüleceğini vurguladı;
‘2009 yılında başlayan acı bir hikayemiz var. Proje suiistimallerin çemberinde. Sorumlular korunuyor, mağdurlar üzülüyor. Dönemin Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, Fi-Side projesine garantör oldu. Referans verdi. Güvendik ve dairelerimizi maket üzerinden satın aldık. Ödemelerimizi gerçekleştirdik. Verilen sözün üzerinden 108 ay geçmesine rağmen evlerimize kavuşamadık.’
 
VURGUN BÜYÜK
2009 yılında Amerikan Doları 1550 liraydı. Yaklaşık 65 bin Dolar vererek (100.750 lira) evlerimizi satın aldık. 2018 yılının Ekim ayında Dolar 5700 lira seviyesinde. Sadece döviz kurundan kaynaklanan farka göre dairelerimiz 370 bin lira ediyor. Yani, rayiçten dolayı 270 biner lira zarardayız. 3200 daireyi 270 bin lira ile çarparsak 864 milyon yapıyor. Bu para bizi aldatanların cebinde.
 
 
KİRA GELİRLERİ KAYIP
Protokole göre 2012’den sonra kira geliri elde etmemiz gerekiyordu. Proje ilerlemeyince, olası gelirler de gelmedi.
Vaat edilen tarihte teslim gerçekleşseydi ortalama 1000 lira aylık kira bedeliyle yılda 12, 6 yılda 72 biner lira kazanç hanemize yazılacaktı. 3200 daireyi 72 ile çarpalım.
230 milyon 400 bin lira ediyor.
Bu para da bizi mağdur edenlerin cebinde duruyor.
 
SORUYORUZ
-Fikret İnan neden korunuyor?
-TMSF kime çalışıyor?
-Proje Alman şirketine mi satıldı?
-Necmi Kadıoğlu neden hesap vermiyor?
-Esenyurt Belediyesi niçin sorumluluk almıyor?
-Tapu müdürlüğü neden hala ikinci el satış işlemi yapıyor?
-Hukuk yolu neden işlevsiz?
-Mağduriyetimiz ne zaman giderilecek?
Devletimizden duyarlılık ve çözüm girişimi bekliyoruz.
Hakkımızı alıncaya kadar burayı terk etmeyeceğiz.
Son sözü biz söyleyeceğiz.


ENGİN DOĞRU: ‘KADIOĞLU HESABI ÖDEMEDEN KAÇTI’
CHP Esenyurt belediye meclis üyesi Engin Doğru, belediye yönetimini ağır dille eleştirdi;
‘Esenyurt konut mağdurlarının sıkıntılarını önce Esenyurt belediye meclisine, sonra İBB’ye, nihayetinde TBMM’ye taşıdık. Mağduriyetin yaratılmasına sebep olan kişiyi gönderdiler.
Eski belediye başkanı Necmi Kadıoğlu’nun niçin görevden ayrıldığını biliyoruz. Sağlık sorunlarını ve kaset olaylarını gündeme getirerek hırsızlıkları, yolsuzlukları kapama yoluna gittiler. Esenyurt oldu beton yurt. Sizlerle birlikte yaklaşık 25-30 bin mağdur yarattılar. Necmi Kadıoğlu lüks lokantada yemek yiyip, arka kapıdan parayı ödemeden kaçıp gitti. Bunun hesabını hep beraber soracağız. Mücadelenize sahip çıkmak için her zaman destek olacağım. Yanınızda yer almaya hazırım. Sizlere teşekkür ediyorum.’

   
 

ÖZGÜR KARABAT: ‘’KADIOĞLU GARANTÖR SORUMLULUĞUNDA’
Kıymetli basın mensupları, değerli Fi-Side platformu;
‘Fi-Side Esenyurt’ta sorun yaşayan 18 konut projesinden bir tanesi.
Başarılı bir mücadele yürütmenin temel anahtarı diğer mağdurlarla bir araya gelebilme yeteneğimizden geçiyor. Muhalefeti el birliğiyle örgütlemekten geçiyor. Çünkü mağduriyetlerin sorumluları aynı.
Projenizde rakamla 3200 kişi var. Çözüm süreci reklamını yapanların sizlere çözümsüzlük sürecini dayattığını biliyoruz. Burada kamunun ve Esenyurt Belediyesi’nin sorumluluğu var. Garantör imzaları atan, şirket sahipleriyle fotoğraflar çektiren, belediyeler komisyon alan eski belediye başkanı sorumluluğun tarafıdır. Elinizdeki tapular bir anlam ifade etmiyor. Çünkü dairelerinizi teslim alamadınız. TBMM’deki basın toplantısında açıkladım. Esenyurt Belediyesi, ilçedeki tüm konut mağduriyetleri ile ilgili inşaatların durumunu tespit eden belgeleri, evrakları, iskanları ortaya koymalı. Tapudaki işlemler şerh ile devam etmeli. Bu tapularla hala satış yapılıyor. Değeri 350-400 bin lira eden daireler 100 bin liranın altında işlem görüyor. Konutlar üçüncü şahıslar tarafından toplanıyor. Bunun adı ya sıtma ya ölümdür.’
 
20 MİLYAR LİRA PEŞKEŞ ÇEKİLDİ
30 ay içinde dairelerinizi alacağınızı düşündünüz. Bahçeşehir’in saygın kimliğine güvenip konut yatırımı istediniz. Ne yazık ki aradan 109 ay geçti. Henüz bir somut durum yok. Kur farkından kaynaklı 864 milyon lira civarında zararınız var. Kira gelirinden dolayı 264 milyon civarında kaybınız görülüyor.
Toplarsak 1.1 milyar lira eder.
İrili ufaklı bütün projeleri göz önünde bulundurduğumuzda, Esenyurt’taki konut mağdurlarının 18 ile 20 milyar lira arasında mağduriyetleri var. Esenyurt belediyesinin ortalama bütçesini 1 milyar lira kabul edersek, belediyenin 20 yıllık bütçesine denk gelen kaynağı beş altı müteahhide peşkeş çekmişler. İnsanlara emeklilik kaynağının bulunamadığı bu ülkede bir çıkar grubu 20 milyar lira değerle korunmuş. Arkadaşların çadır açıp eylem yapmaları en doğal haklarıdır. Üstelik çadırı kendi otopark alanlarına kurmuşlardır. TBMM’deki her vekil bu çağrıya kulak vermelidir. Devlet anadır. Yurttaştan yana tavır alması gerekir. Devlet adına atanmış TMSF ve kayyumlar inşaat firmalarını koruyor.
 
AĞIR BEDELLER ÖDENDİ
Etrafımızda yükselen kuleler, bloklar var. İnşaat yapılırken kaybettiğimiz yurttaşlarımız oldu. Bazıları 18 yaşından küçüktü. Yük asansörünün halatının kopmasıyla üç taşeron işçisi arkadaşımız hayatını kaybetti. Taşeron şirketler ana firmadan hak edişlerini alamadı. Fi-Yapı, Van depreminde konut yapacağını ilan etmişti, ama yapmadı. TMSF şeffaflığı sağlamakla görevli bir kurumdur. Kamuoyuna net bilgileri vermek durumundadır. Buranın sahibinin adası var dediniz. Satılır bize dairelerimizi teslim eder diye ümitlendiniz. Ada satıldı, fakat çözüm sağlanmadı.
Herkese var olan, ama size yok oldu.
Eğer insanın evi yoksa üşümüştür. Donarak şehit verdiğimiz bir ülkede yaşıyoruz. Devlet, evlatlarını ısıtmakla yükümlüdür.
Dün askerlerimizi soğuktan, ayazdan, ölümden koruyamayanlar, bugün Fi-Side mağdurlarını üşümeye ve donmaya terk etmişlerdir. Mücadeleniz devam ettiği müddetçe yanınızda olacağıma söz veriyorum. Teşekkür ediyorum.
 
ÇADIRDA SOHBET
Özfür Karabat, Fi-Side Mağdurları Savunma Platformu’nun organize ettiği basın açıklaması programının ardından çadırın içine girerek mağdurlarla sohbet etti. Yurttaşlara çözüm önerileri sunan Karabat, eyleme verilen desteğin artarak süreceğini beyan etti.
Fi-Side konut mağdurlarının 27 Ekim 2018 saat 13.00’te başlayan eylem nöbeti, dayanışmanın ve mücadelenin ateşini fitilledi.  


    
 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Başakşehir Virüs Haritası
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Neden Zor Kilo Verilir?
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
TÜRKİYE DE KALA...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
ESENYURT YOLLAR...
TÜRKİYE’NİN İNT...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
​BAŞAKŞEHİR ÇOC...
AVCILAR DÖNÜŞÜM...
VİRÜS HEKİMLERE...
Tümü
SON HABERLER
İŞÇİ CİNAYETLER...
ŞAHİNTEPE DEVE ...
AVCILAR DÖNÜŞÜM...
İBB BEYLİKDÜZÜ ...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional