.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
öfke sınırı,türkiyenin öfke haritası,

ÖFKE SINIRI AŞILDI

Türkiye’nin öfke haritası açıklandı. Giderek artan kadın cinayetlerinin, aile içi şiddetin ve toplumsal sinir krizlerinin sebepleri bilimsel kriterlerle vurgulandı. Öfke, saldırganlık ve düşmanlık duygularının nedenleri sorgulandı.
RUH SAĞLIĞI HARİTASI
Araştırmada, ruh sağlığı verileri açısından en riskli bölgenin Güneydoğu Anadolu, en az risk taşıyan bölgelerin ise Trakya ve Karadeniz olduğu belirtildi. Üsküdar Üniversitesi yüksek lisans öğrencilerinin çalışmalarıyla, 2018 yılında 25 bin kişinin taranmasıyla gerçekleşen incelemeleri Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Profesör Doktor Nevzat Tarhan yönetti.
GİZLİ DEPRESYONLAR
Tarhan, aile içi şiddet konusunda uyarılarda bulundu;
‘Kız çocukları baskı altında yetiştirilmemeli. Aman kızım idare et uygulaması sona ermeli. Annelik pratiği cinsiyet eşitliği üzerine temel edinmeli. Ailede arabuluculuk kavramını önemsiyoruz. Kültürümüz gereği aile içi uzlaşmazlıklarda akrabalar, komşular, arkadaşlar devreye giriyor. Çoğu problem bu şekilde çözülüyor. Ancak yeterli değil. Revizyona ve rehabilitasyona ihtiyaç var.’
POZİTİF PSİKOLİJİNİN ÖNEMİ
Şiddetin önlenmesinin ilk adımı ergenlik döneminden başlıyor. Gençlere stresle baş edebilme, öfke kontrolü, sorunları çözme becerilerinin kazandırılması gerekiyor. Kadınlar genellikle ailesi, boşandığı eşi ya da akrabaları tarafından öldürülüyor. Kendini en güvende hissettiği mekanda, çoğu zaman evinde şiddet görüyor ve can veriyor. 2019’un ilk 7 ayında 184 kadın cinayeti işlendi. Her 4 zanlının 3’ü eşiydi. Yüzde 58’i evinde hayata veda etti. Boşanmak istememe, çocukların gösterilmemesi, iletişimsizlik en önemli cinayet sebepleri olarak listelendi.
TOPLUM DUYARLI OLMALI
2012 senesinde yürürlüğe giren 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi hakkındaki kanunda ciddi sorunlar var. Çünkü, toplum kadın haklarının kabulü noktasında hala tereddüt içinde. Şiddet önleme merkezlerinin sayısı talebi karşılamıyor. Her il farklı özelliğe sahip ve aile baskısı değişik sonuçlara yol açıyor. Toplumsal duyarsızlık fazla. Kadın mutlaka hatanın ilk ve asli sahibi olarak nitelendiriliyor. Öfke ile etkin mücadele için; Toplumun bilinçlendirilmesi, siyasal platformda kutuplaştırıcı dil kullanmaktan vazgeçilmesi, öfke koruyucu önlemlerin genişletilmesi, uyumlu iletişimlerin güçlendirilmesi, hoşgörü ve empatinin benimsenmesi, alkol, sigara ve madde bağımlılığının en az seviyeye indirgenmesi gerekiyor.
 
 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Necla Ayaz
Potansiyelini Keşfet
Gül Güyük
Dokunsam Kırılacaktı
Süreyya Ağıl
Neden Spor Yapamıyoruz
Süreya Kılınç
Barıştan Korkma Hastalığı
Şirvan Yücel
Kıskançlık İle Yüzleşme
Hakan Zat
Arkası Yarın
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
YENİ PAZARTÜRK ...
Bahçeşehir ​ŞEL...
YEŞİLTEPE ''Yeş...
Süper sağlık mü...
GELİN DAMAT YAS...
YILDIZLAR KOLEJ...
​BAHÇEŞEHİR'e Ş...
DEPREMİN AYAK İ...
Tümü
SON HABERLER
​KANAL İSTANBUL...
ORTAK AKIL KADİ...
ESENYURT CAMİSİ...
İMAMOĞLU “İSTAN...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional