.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
şahintepehalkdayanışmasıözgüruçaryasinserinderefesihmutluleventarasbaşakşehirbelediyesiyasinkartoğlubelediyeönündeprotestoeylemiparolabahçeşehirgazetesizerparoladergisihakanzat

ŞAHİNTEPE HESAP SORDU

Hukuksuzlukların markası Başakşehir'de Yasin Kartoğlu hedefte.
Şahintepe Halk Dayanışması organizasyonuyla somutlaşan basın açıklaması eylemi, Kayaşehir'deki Başakşehir belediye binası önünde gerçekleşti.
Mahalleden otobüslerle ve özel araçlarla hareket eden yüzlerce yurttaş, AKP'li Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu'ndan hesap sordu, mahkemenin iptal kararlarını uygulamasını istedi.
Türkiye İşçi Partisi Başakşehir
Kızılbayrak
Deriteks Sendikası
Dem Parti Başakşehir
CHP Başakşehir ve yöre dernekleri kapsamlı eyleme kuvvetli destek verdi.
DİRENİŞE DEVAM
Basın açıklaması metni Levent Aras tarafından okundu;
Konuşmama başlamadan önce burada olan tüm komşularımı, kurumları ve basın emekçilerini saygıyla selamlıyorum.
MAHALLEMİZ VE BİZLER…
Şahintepe Mahallesi olarak bizler yaptığımız her basın açıklamasında, her toplantıda ve eylemde usanmadan sıkılmadan şunları söyledik: “Bu mahalle bizimdir dedik! Bu mahallenin tozunu toprağını, çamurunu çilesini biz çektik dedik! Geldiğimizde yolu, elektriği, suyu yoktu. Yaşanacak yer haline getirdik. Çocuklarımız su tankerlerinin peşine takıldı, bizler çamurlu yollardan işe gidip geldik… Yeri geldi ayağımıza poşet bağladık, yeri geldi çocuklarımızı sırtımızda hastanelere götürdük… Bugün bir kez daha söylüyoruz ve söyleyeceğiz, bu mahalleyi biz inşa ettik, yaşanacak yer haline biz getirdik.
Şahintepeliler olarak bugün görüyoruz ki: mahallemiz bizlere çok görülmektedir. Günden güne kalabalıklaşan İstanbul’da şehrin merkezi ve ulaşım ağı genişlemektedir. Biz taşındığımızda şehrin dışında kalan mahallemiz, bugün merkeze yakın bir konuma gelmiştir.
2000’lerde henüz yerleşimin dahi olmadığı Ispartakule, bir gökdelen cehennemine dönüşmüş ve mahallemizin dibine kadar gelmiştir. Yine 2000’lerde henüz bir ilçe dahi olmayan Başakşehir kurulmuştur. Ve bütün bunlar mahallemizi rantçıların hedefi haline getirmiştir. Fakat her zaman mahallemizde söylediğimiz bir söz vardı; onu bugün burada da tekrarlıyoruz:
Biz Şahintepe’ye geldiğimizde, şu gördüğünüz belediye binası yoktu ve buralar tarlaydı! Bizi 40 yıllık mahallemizden sürgün etmek isteyenlere sesleniyoruz: Biz 40 yıldır bu mahalledeyiz!
RANTSAL DÖNÜŞÜM SÜRECİ:
REZERV ALAN
Şahintepe Mahallesi, “rezerv alan yasası” yani 6306 sayılı yasa yürürlüğe girdikten 5 ay sonra, 8 Eylül 2012’de Bakanlık “Olur’u” ile rezerv yapı alanı olarak kararlaştırıldı. 2012 yılında, 6306 sayılı yasa yürürlüğe girdiğinde “rezerv yapı alanı” tanımında “yeni yerleşim alanı olarak kullanılmak üzere” ibaresi mevcuttu. Mahallemiz, üzerinde yaşayan 10 binlerce insana rağmen, yerleşim alanı sayılmayarak “rezerv alan” ilan edildi. Bu karara göre bakanlığın bu dönüşüm sürecinde olağanüstü yetkileri vardır. Bakanlık ise bu yetkileri, örneğin; polis zoruyla sabahın köründe ev yıkma yetkisini belediyeyle paylaşmaktadır. Belediye ise bunu Başakkent AŞ ile… Böylece zincirleme şekilde mahallemize saldırmaktadırlar.
Bu nedenlerle; üzerinde on binlerce yoksul emekçinin yaşadığı mahallemiz “rezerv alan” olmaktan çıkartılsın diyoruz.
2020 ARALIK İMAR UYGULAMASI
2020’de mahallemiz için hazırlanan imar uygulaması ile rantsal dönüşümün son hazırlığı da tamamlanmıştır. Bu uygulama ile evlerimize hazine arazileri ve Başakşehir Belediyesine ait taşınmazlar ortak edilmiştir. Mahallenin içinde yer alan arsalar ise bu ortak etmelere paralel şekilde mahallenin dışına atılmıştır. Ağırlıklı olarak mahallenin dere tarafı diye nitelendirdiğimiz arsa yoğunluklu adalara Başakkent AŞ’ye ait taşınmazlar yerleştirilmiştir.
Bu imar uygulamasına bağlı olarak Başakkent AŞ ve Başakşehir Belediyesi, “Adanda çoğunluğu kazanırsak evinden olursun” şeklinde söylemlerle, yoksul halkımıza gözdağı vermiştir. Bu gözdağı ile “sözleşme adı altında belgeleri” imzalatmayı dayatmıştır.
Bu dayatmaları kabul etmeyen komşularımıza, evinizi polis zoruyla yıkmaya geliriz demektedirler. Bizler bu gözdağına boyun eğmiyor hem hukuki hem de fiili meşru mücadeleye devam edeceğimizi tüm dostlarımıza ve düşmanlarımıza duyuruyoruz.
Bu nedenlerle; Danıştay’da, İstinaf’ta ve Bölge İdare Mahkemelerinde usulsüzlükleri saptanan bu imar uygulaması bir an önce iptal edilsin diyoruz. Bu usulsüzlüklerde ısrar, rantsal dönüşümde ısrardır diyoruz.
YETKİ DEVİRLERİ
Başakşehir Belediyesi, 2020 imar uygulamasıyla birlikte rantsal dönüşümün önünü açmıştır. Ve mecliste aldığı kararlarla mahallemizdeki 36 adada bakanlığın dönüşüm yetkilerini Başakkent AŞ’ye devretmiştir. Bizler Başakşehir Belediyesinin bütün yetki devirlerine dava açtık; yürütmeyi durdurma ve iptal kararları aldık. Buna rağmen aynı adaların dönüşüm yetkileri meclisten tekrar geçirildi. Hem de hiçbir madde değiştirilmeden. Bizler, Başakşehir Belediyesinin bu tutumunu rantsal dönüşümde ısrar olarak tanımlıyoruz. Bu usulsüzlükten vazgeçmesi için uyarıyoruz. Muhalefetteki meclis üyelerinin itirazlarına rağmen Başakşehir Belediyesi meclisini dingonun ahırına döndüren anlayışa karşı bugün burada olduğumuzu hatırlatıyoruz.
Bunu nedenlerle; Başakkent AŞ’ye verilen yetkiler iptal edilsin diyoruz.
KANAL İSTANBUL PLANLARI
Mahallemizin büyük bir kısmı ise Kanal İstanbul güzergahında, Kanal İstanbul’un yeşil alanı olarak ilan edildi. 2022’nin Ocak ayında yapılan imar uygulamasıyla bu bölgede oturan komşularımız Arnavutköy Hacımaşlı’ya sürgün edilmek istendi. Açtığımız davalarda, mahkemeler “Çevre Şehircilik Bakanlığı yeni bir uygulama hazırlığındadır” demesine rağmen bu imar uygulaması halen askıya çıkmamıştır. Gerçekleştirilmesi; doğanın katliamı, bizim ise mahalleden sürgün edilmemiz anlamına gelen bu projeye karşı mahalle halkı olarak bir aradalığımız devam etmektedir.
Bizler; hem Kanal İstanbul’un planlarının iptal edilmesini hem de bizim Hacımaşlı’ya sürgünümüzü öngören 2022 Ocak ayı imar uygulamasının iptal edilmesini istiyoruz.
Son olarak 6 Şubat Depreminin yıl dönümünde bugün burada olduğumuzu hatırlatıyoruz. Depremde yitirdiğimiz 10 binlerce canımızı saygı ve sevgi ile anıyoruz.
Deprem gerçeğine rağmen bütün bu baskıları, zorla yıkımı yapanlara, sürgün politikasını uygulayanlara söylüyoruz; Deprem değil rantınız öldürüyor. Ranttan vazgeçin, halkın barınma hakkını gözetin.
Şahintepe Halkındır, Halkın Kalacak!
Hukuk yoksa direniş var!
Yaşasın dayanışma!
YASİN KARTOĞLU'NA ÖFKE SELİ
Programı Fesih Mutlu modere etti.
Ard arda yapılan konuşmalar, mahalle sakinlerinin ifadeleri, gönüllülerin sunumları, avukatların açıklamaları AKP'li Başakşehir Belediyesi'nin mahkeme kararı tanımayan, hukuku hiçe sayan, işgalci, zorba, adaletsiz tavrına tepki üzerineydi.
"Şahintepe halkındır halkın kalacak"
"Direne direne kazanacağız"
"Rantçı başkan istemiyoruz"
"Şahintepe burada rantçı başkan nerede"
"Hak hukuk adalet"
"Müteahhit başkan istemiyoruz"
"Birleşe birleşe kazanacağız"
"Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganları Yasin Kartoğlu ve Başakkent A.Ş'ye büyüyen öfkenin öncü sesleriydi.
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
İbrahim Dinç
Bizlik Haller
Erol Turan
Fenerbahçe Kongresi
Esat Korkmaz
Anneler
Ebru Öztürk
Türk Dil Bayramı
Şirvan Yücel
Merak Dedikleri
Hakan Zat
Başakşehir
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
​BAŞAKŞEHİR ŞER...
KAYAŞEHİR'DE ÇE...
EKREM DUMANLI'D...
ESTONŞEHİR KORU...
KADIN EMEĞİNE S...
BAHÇEKENT FLORA...
BAHÇEŞEHİR GÖLE...
​BU CUMHURİYETE...
Tümü
SON HABERLER
KEDİ KATİLİNE H...
ZİYA GÖKALP CİN...
DEM PARTİ ESENY...
ÇARŞIDA YANGIN
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER | KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2024
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional