.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
zerparola,yeryüzü sofraları ,bakırköy belediyesi, bakıköy belediyesi işten çıkarılan işçilerin yeryüzü iftar sofraları, ihsan aliaçık,disk,

SOFRALAR KARDEŞLİK İÇİN

Bakırköy Belediyesi'nde haksız yere işten atılan emekçiler Yeryüzü Sofrası'nda barış, adalet ve kardeşlik duygularını yüceltti.
İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık önderliğindeki Antikapitalist Müslümanlar'ın aktif bileşen olarak omuzladığj iftar organizasyonuna Hdp ve Emep Bakırköy ilçe teşkilatları tam destek verirken, 10 Ekim Dayanışma Birliği, Tüm Bel-Sen, Bakırköy Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Sendikası SES ve Chp Bakırköy ilçe başkanlığı üyeleri ile sivil yurttaş inisiyatifleri de yoğun katılımla enerjiyi pekiştirdi.
  

AKTİVİST GRUPLAR BİR ARADA
Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda kurulan Yeryüzü Sofrası, dayanışma ruhunun, önkoşulsuz insani tutumun ve kapitalist düzenin acımasız tavırlarına karşı koyulan emekçi duruşun ifadesiydi.
Yüzlerce yurttaşın alınteriyle ortaklaşan sofra, oruçlu olanla olmayanı, ateistle muhafazakarı, etnik ve mezhepsel farklılıkları bir araya getirdi.
1000 kişinin dahil olduğu anlamlı buluşma, zalime karşı güçlü mücadele, adil bir dünya geleceği için birlikte sorumluluk bilinci ve kapitalizme, diktatörlüğe boyun eğmeme söylemleriyle sona erdi.


  
İHSAN ELİAÇIK;
"YERYÜZÜ SOFRASI KAPİTALİZME KARŞI MÜSLÜMAN DUYARLILIĞIDIR"

ZerParola Gazetesi muhabirleri, iftar öncesi İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık hocayla şık bir röportaj paylaşımı gerçekleştirdi. İşte söyleşimizin çok özel sohbet güzellikleri;

Antikapitalist Müslümanlar neden burada?
Bakırköy Belediyesi'nde işten atılan Disk üyesi emekçi arkadaşlarımıza destek  sunmak amacıyla buradayız. Görüşü ne olursa olsun iktidarı elinde tutan erkin, o makamı ele geçirdikten sonra zalimleştiğini görüyoruz. Allah'ın verdiği rızık hepimize yeter. Bakırköy Belediyesi'nin bu konuda adaletsiz davrandığını düşünüyoruz. Disk yöneticileri davet ettiler, geldik. Yanyana olduğumuz müddetçe güçlüyüz.
---Yeryüzü Sofraları'nın çıkış amacı neydi? Hedefine erişti mi?
2011 yılında ortaya çıkan bir hareket. Akp iktidarında, hükümete yakın olan kişilerin lüks otellerde verdiği gösterişli, israfı çok iftar sofralarına bir tepki olarak doğdu. Adı anılan otellerin önünde Yeryüzü Sofraları açtık. Protestodan ziyade kapitalizme karşı çıkan müslüman duyarlılığı olarak algılanması gerekir. Elbette bu tablo iktidar kanadını rahatsız etti. Gezi direnişi sesimizin yükseldiği önemli bir tecrübeydi. Çabalarımız bir duruş, bif bilinç olgunluğuna erişti. Zaman içinde lüks iftar organizasyonlarında azalma oldu.

Cumhurbaşkanı Ramazan ayının girişinde lüks iftarlardan kaçının mesajıyla savunduğumuz davanın haklılığını ortaya koydu. Bu yıl yüzün üzerinde Yeryüzü Sofrası daveti aldık. Bunlardan 28 tanesine katıldık. Bugün 29. idrak ediyoruz. Bazı belediyelerin, Hdp ve Chp ilçe örgütlerinin, kimi derneklerin ve sivil toplum kuruluşlarının yaptıkları davetlere ilgi gösteriyoruz. Yeryüzü Sofraları artık halka adanmış halka bırakılmış bir dinamiktir. Amacını yerine getirmiştir.

Antikapitalist Müslümanlar neyi savunur?
Zihniyet devrimi şiarıyla yola çıkmış bir refleks diyelim. Sıkı disiplini olan kurumsal bir yapıya, ya da örgüt formatına sahip değiliz. Düşünce topluluğuyuz. Fikirlerimiz var, savunularımız var.

Türkiye'de sol görüşlü müslümanların olduğunu ifade etmek için bir araya geldik. İnsanları kutuplaştırark ayrıma tabi tutmak doğru değil. Solcuyla inanmaz, sağcıysa muhafazakardır gibi dar kalıplarla ilerleyemeyiz. Kamuoyu bize değişik tanımlar yükledi. İslami sol dendi, Devrimci Müslümanlar dendi. Müslümanlık içinden sol bir bakış çıkınca insanlarda sempati gelişti. İnançlı müslümanlar sağcı olmak zorunda değil. Müslümanlıkla solculuğu özdeşleştirmek gerekli diyen bir mesajla yola çıktık. Her partiden, her görüşten destekçilerimiz oluştu. Enerjimiz dalga dalga yayıldı. Türkiye'de alternatif bir siyasi yoruma ihtiyaç olduğunu öngörüyoruz. Çalışmalarımızı bu eksende sürdürüyoruz.

Faaliyet alanlarınız nedir?
Fatih'te İnşa Kültürevimiz var. Üç katlı. İlk katında yayınevimiz mevcut. Yazdığım kitaplarla ilgili süreçleri buradan yönetiyoruz. İkinci katımızda haftalık toplantılarımızı yaptığımız, dersler verdiğimiz, seminerler düzenlediğimiz salonumuz yer alıyor. Üçüncü katımız ise gençlerin oturup sohbet edebileceği, iletişim boyutlandırabilecekle kafe bölümümüz.
Çok sayıda konferansa katılıyorum. Bazı gazetelerde ve yayın organlarında makaleler yazıyorum. Antikapitalist Müslümanlar fikriyatını vurgulamaya çabalıyorum. En doğru tanım bu sanırım. Fikir hareketiyiz.

 Mevcut siyasi hareketin sizlere bakış açısı nasıl?
Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla dört ayrı davada yargılanıyorum. Yazılarımda geçen ve tamamen eleştiri hakkımdan temel alan ifadelerimi hakaret olarak algılayan bir yorumla muhatap durumdayım. İnsanlar her zaman alkışlanacağı alanlarda konuşmamalı, eleştiri gelecek yerlerde de bulunmalı. İnsanlar mazlumun yanında olacaksa tanıdığı mazlumun değil hiç tanımadığı mazlumların  davasına koşmalı. İktidar erkini diktatörlük amacıyla kullanmamalı.

Dünya tarihinde yıkılan hall yoktur. Yıkılan diktatörlükler ve iktidarlar vardır. Bu gerçek asla unutulmamalı. Kur-an da emek ve dayanışmanın değerine dair çok sayıda işaret vardır. Bizler parti adına, fraksiyona, gruba bakmadan emek, adalet, kardeşlik ve barış için bir araya gelen insanlarız. Yeryüzü Sofraları ile Kürt ve Türk halklarının dayanışma olgusuna selam gönderen, saygı yükleyen taraftayız. Ramazan ayında Sünni müslümanlarla, Alevi dostlarımızla, ateistlerle ve değişik kimliğe mensup kardeşlerimizle lokmalarımızı paylaştık. Muharrem ayında da geleneğimizi sürdüreceğiz. Bir araya geleceğiz. Gücümüzü büyüteceğiz. Herkese saygılar sunuyorum.
 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
İbrahim Dinç
Başakşehir Nasıl Kazanılır?
Fatma Yazgan
Savaş İstemiyoruz
Esat Korkmaz
Varlık Olmak Hiçliği Kovmak
Ebru Öztürk
Epilepsi Farkındalık Gerektirir
Şirvan Yücel
Öz Sevgi
Hakan Zat
Sensin Çürük
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
UYUŞTURUCUYA BA...
KANAL İSTANBUL ...
KADIN EMEĞİNE S...
SERİ KATİL YAKA...
​BAŞAKŞEHİR ŞER...
KEDİ DÜŞMANLIĞI...
GÜVERCİNTEPE'DE...
ÇYDD BAHÇEŞEHİR...
Tümü
SON HABERLER
1.5 TRİLYON DOL...
GÜVERCİNTEPE'DE...
KOMŞU İNİSİYATİ...
BAHÇEŞEHİR'DE R...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2022
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional