.
 

Gündem
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
CHP Başakşehir ilçe başkanı,CHP Başakşehir meclis üyeleri, başakşehir ziya gökalp imar iskan sorunu,imar barışı,

ZİYA GÖKALP ÇÖZÜM PEŞİNDE

Başakşehir’in değerli topraklar bölgesi Ziya Gökalp Mahallesi, imar iskan bilinmezliğinde.
CHP Başakşehir ilçe yönetimi ve meclis üyeleri, sanayi bölgesinin içinde kalan ve farklı rant senaryolarına konu olan mahallenin geleceğini tartışmaya açtı. Dersim Yaylacık Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği salonunda, 23 Temmuz Pazartesi akşamı düzenlenen buluşma organizasyonuna çok sayıda semt sakini ve sivil toplum kuruluşu bileşeni katıldı. CHP Başakşehir İlçe Başkanı Mustafa Erdemir’in yönettiği toplantının bilirkişi konuğu Şehir Plancısı Mustafa Erken oldu.
 
35 YIL SONRA
1989 yılında kurulan Tepecik belde belediyesinde İmar İşleri Müdürü olarak görev yapan şehir plancısı Mustafa Erken, 35 yıl sonra gelen İmar Barışı ile ilgili görüşlerini aktardı;
‘1983 senesinde, Turgut Özal döneminde yürürlüğe giren İmar Barışı kanununun üzerinden 35 yıl geçmiş. O yıllarda ‘Yeminli Özel Bürolar’ vardı ve işlemler buradan yönetiliyordu. Şimdi, Türkiye’deki yaklaşık 12 milyon konutu kapsayan yeni bir düzenlemeyi tartışıyoruz. Hisseli arazilerin yapı kayıt belgesi edinmesinin hukuki boyutlarını irdeliyoruz. Bir cümleye sığdırılan ve torba yasaya konulan kanun insanlarda kararsızlığa yol açtı. Ülkemizde 26 milyon bağımsız bölüm var. Tahminlere göre bunun yarısı kaçak. Kaçak deyince, hepsinin ruhsat, tapu ve yasal belgeden yoksun olduğu anlaşılmasın. Belediyeden onay alınmaksızın yapılan ilaveler, çıkılan katlar aykırılık yaratan unsurlar.’
 
DÜŞMANLA BARIŞ
Adı İmar Barışı. Halk arasında imar affı. Aslında affedilen bir şey yok. Kimse sizin kaşınıza gözünüze hayran olduğu için çözüm aramıyor. Barış düşmanla olur. Buradaki tanımlama bunu çağrıştırıyor. Devlet, vatandaşın kaçak binaları için başvuruda bulunmasını hedefliyor. 2017 öncesinde yapılan binalar hakkında oluşmuş adli kararları, kesinleşmiş para cezalarını silmeyi, yok saymayı taahhüt ediyor. Yapı kayıt belgesi, iskan yerine geçiyor. İki aşamalı bir durum söz konusu. İlki beyana esas bilgiler. E devlet üzerinden giriş yaparak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sitesindeki formu dolduruyorsunuz. İkinci aşamada düzeltmeler var. Tabi, yatırdığınız paraları geri almak zor. Çok dikkatli davranmak gerekiyor.
 
YAPILARDAKİ İSKAN SORUNU
Şunu kabul etmek gerekir ki, yapıların çoğu iskanlı değil. Arazileriniz genellikle arsa ya da tarla grubunda kalıyor. Hisseli yerleriniz var. Kat irtifakı tapusu için bazı prosedürlerin tamamlanması gerekiyor. Örneğin binaya 60 bin lira resmi harç ödemesi çıkmışsa, daire büyüklüklerine bakılmaksızın, 10 daire varsa 10’a bölüyor.
Herkes üzerine düşen ödemeyi yapmak zorunda.
 
KİMSE OLAYIN FARKINDA DEĞİL
Üzülerek belirtmek istiyorum ki, gerek belediyelerde, gerek ilgili kamu kurumlarında görevli personeller, kanunun tam içeriğini bilmiyor. Detaylara kimse hakim değil. Bu nedenle işlemler ağır yürüyor. Bugüne kadar yapılan başvuru sayısının 2.5 milyon civarında kalması, söz ettiğimiz durumun açık göstergesi. 31 Ekim 2018 son müracaat tarihi. 31 Aralık 2018’e kadar ödeme yapmanız gerekiyor. Anayasa Mahkemesi yasayı iptal ederse, ödeme yapan vatandaşlar hak kazanmış oluyor. Başvuruda bulunan, ancak ödemeyi gerçekleştirmeyen insanlar ise hak talep edemiyor.
 
ZİYA GÖKALP HUKUK SÜRECİ
İstanbul ili, Başakşehir ilçesi, Ziya Gökalp Mahallesi, Bakanlar Kurulu tarafından ‘riskli alan’ ilan edilmiş. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 24.10.2014 tarihli ve 8350 sayılı yazısı üzerine, 6306 sayılı ‘Afet Riski Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunun’ 2.maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16.03.2015 tarihinde karar verilmiş. Mahalle sakinlerinden bazılarının açtığı dava sonucunda ilgili karar iptal edilmiş. Hukuki süreci çok iyi bilmemiz, çözüm adına fayda getirecektir.
 
MÜSLÜM AKSOY: ‘MEVLÜT UYSAL YANLIŞ YAPTI’
Ziya Gökalp Mahallesi oturanı, 2009-2014 Başakşehir CHP meclis üyesi Müslüm Aksoy davaya yansıyan ayrıntıları hatırlattı;
‘2009 senesinde altı arkadaş mahkemeye başvurduk. Dava dokuz yıldan beri devam ediyor. CHP grubu olarak Başakşehir Belediye meclisinde sayısız önerge verdik. Dönemin Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, cami toplantılarında 2010 yılının sonuna kadar mahallenin imar durumunun çözüleceği sözünü verdi. Vaatler yerine gelmedi. 1800 arkadaş toplandık, başkanın makamına gittik. Başkan, aşağıya dahi inmedi. Bizlerle görüşmedi. Bakanlar Kurulu, 2015 senesinde bölgeyi riskli alan ilan etti. Karara itiraz koyduk, davayı kazandık. Mahallemizde 1650 mülk sahibi var. 333 bin metrekare gibi bir alana sahibiz. Mevlüt Uysal İBB’ye atanınca, yeni başkan Yasin Kartoğlu ile görüştük. İşi Kiptaş’la halledeceğiz dedi. O kulvarda da gelişme sağlanamadı. Buradaki esas amaç, halkı yıldırıp yorarak, mülkiyetleri değerinin çok altında fiyatlara kapatmak. Arsalar ifrazlı değil hisseli olduğu için, kaos durumundan faydalanmak. Kimse belediyeden iyilik beklemesin. Aramızda komisyon oluşturalım. Süreci birlik içinde götürelim.’
 
PARSELİZASYON YAPILMALI
Şehir plancısı Mustafa Erken, konuşmasını şöyle sürdürdü;
‘Mevcut plan durumlarını incelediğimizde Ziya Gökalp Mahallesi imarının bitişik nizam ve üç kattan ibaret olduğunu görüyoruz.
Üç katın dışında kalan katlar problem teşkil eder. 2015 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararının bozulması sizler için olumlu bir gelişme. Artık, eliniz kolunuz bağlı değil. Yani tek yetkili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı değil. Şimdi, önümüzde bekleyen farklı aşamalar mevcut. Hisseli yerler müstakil hale getirilmeli.
Mahallede ya parselizasyon yapılacak, ya yeni proje geliştirilecek, ya da ada bazında bütünleşmeler gerçekleştirerek daha fazla imar hakkı tanınacak. Bu üç yolun dışında başka bir seçenek yok.’
 
OPSİYONLARA DİKKAT
Yapı kayıt belgesi almak size ne kazandırır? Örneğin, arsanız yeşil alanda, yolda ya da kamuya terk sınırında kalıyor. İmar barışı kapsamında başvuru yaparsanız, yasal haklarınız tanımlanır. Binanız iskanlı sayılır. Binanın yıpranma değeri, yaşı ayrıca hesaplanır. Kamuya giden yerlerinizden daha fazla hak alırsınız. Herkesin farklı hikayesi var. Metrekareler, ortaklıklar, konumlar kendine göre özelliğe sahip. Toprağı olmayan insanlar sonradan hak iddia etmiş. Şimdi ortaklığın giderilmesi İzale-i Şuyu davası önem taşıyor. Ziya Gökalp Mahallesi büyük bir alan. Tüm hissedarların muafakat etmesi gerekli. Bir kişinin onayı dahi olmazsa, ikinci safhaya geçilebilmesi mümkün görünmüyor.
 
KİPTAŞ DÜŞÜK FİYAT VERİR
İmar artış değerleri getirilmezse, elinizdekini bile alamazsınız. Müteahhitler kazanmayacakları işe girmez. Kiptaş, değerinin çok altında bedeller teklif ederek işi ucuza kapatmak isteyecektir. Ben şehir plancısı olarak elimden geldiği kadar sizlere ve meclis üyelerine yardımcı olmaya çalışacağım. Örnek bir plan hazırlanıp meclise sunulursa, çözüm süreci biraz daha desteklenir. İlçe belediye yönetimi, plan vardı da biz mi değerlendirmedik diyemez. Eliniz güçlenir. İmar planı tadilatı için vakit geçirilmeksizin çalışmalara başlanmalıdır. Nazım imar planı, 5000’lik planlar İBB’nin tasarrufundadır. İBB, yoğunluk artışı için gerekeni yapacak. İlçe belediyesi buna uymak zorundadır.
 
PİYANGO ESENYURT’A VURDU
Toplantıda söz alan CHP Başakşehir belediye meclis üyeleri Naci Çeçen, Cemal Doğan, Nizamettin Kümeç kentsel dönüşüm ile imar barışının karıştırılmaması gerektiğini vurguladı. Meclis üyelerinin açıklamaları şu başlıklarda toplandı;
‘Yapı kayıt belgesi sizlere elektrik, su, doğalgaz hattı çekme imkanı sağlayacak. Bunlar varsa, imar barışına dahil olmanıza gerek yok. Masraf yapmaya değmez. Kentsel dönüşüm kavramı ile imar affı konusu birbirinden ayrı şeyler. Yapı kayıt belgesi alsanız dahi, binanız mevcut imar kanununa göre değerlendirilecek. Gerekli prosedürler tamamlanmadan kat irtifakı tapusu alınamıyor. İmar barışı 20 kat üzerine ekstra 5 kat çıkan Esenyurt’lu müteahhitlere yaradı. Ya da sit alanında yükselen avm lere, plazalara legal zemin tanıdı. Ziya Gökalp özelinde vuran bir piyango yok.’
 
KAZIM ÖZEREN: ‘İOSB’Yİ DOĞRUDAN İLGİLENDİYOR’
İOSB Yönetim Kurulu üyesi ve CHP Başakşehir eski ilçe başkanı Kazım Özeren konuşmasında ilginç saptamalar yaptı;
‘İOSB yönetimindeyim. Sekiz yıldan beri İkitelli Çorapçılar Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu başkanlığını yapıyorum. İmar barışı için bakanlıkla bir aydır görüşmeye çabalıyoruz. Yasa bizleri çok yakından ilgilendiriyor. Çorapçılar sanayi sitesindeki binalarımızda eklemeler var. Sanayinin diğer bölümlerinde örneğin beş bin metrekarelik yasal limitin olduğu yerlerin 20 bin metrekare olarak kullanıldığı alanlar var. Bunların kayıt altına alınması önem arz ediyor. Ziya Gökalp Mahallesi çok kıymetli bir bölge. İştah kabartıyor. Ben Bağcılar Göztepe Mahallesi’nden geldim. Orada Medipol Hastanesi arazisi için benzer durumlar yaşandı. Konuyu iyi bilen avukatlar olursa, davalar kazanılıyor. Bağcılar Belediyesi hastane arazisini belediye mülkiyetine geçirmek için her yolu deniyor. Şartları çok iyi bilen bir siyasetçi olarak Ziya Gökalp Mahallesi’nde örgütlü davranmanızı tavsiye ediyorum.
Sistemin mahalleyi ele geçirmesine fırsat vermeyin.’
Toplantının son bölümünde vatandaşlardan gelen sorular tek tek yanıtlandı. CHP Başakşehir İlçe Başkanı Mustafa Erdemir, mahallede birkaç toplantı daha düzenleneceğini ve çözüme yönelik somut adımlar atılana dek vatandaşa olan desteğin süreceğini açıkladı.
 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Necla Ayaz
Potansiyelini Keşfet
Gül Güyük
Dokunsam Kırılacaktı
Süreyya Ağıl
Neden Spor Yapamıyoruz
Süreya Kılınç
Barıştan Korkma Hastalığı
Şirvan Yücel
Kıskançlık İle Yüzleşme
Hakan Zat
Delegem Olur Musun?
POPÜLER HABERLER
BOĞAZKÖY CAMİİ ...
YENİ PAZARTÜRK ...
Bahçeşehir ​ŞEL...
YEŞİLTEPE ''Yeş...
Süper sağlık mü...
GELİN DAMAT YAS...
YILDIZLAR KOLEJ...
​BAHÇEŞEHİR'e Ş...
DEPREMİN AYAK İ...
Tümü
SON HABERLER
​BAŞAKŞEHİR’DE ...
GÖZLER YAŞAM AN...
CEMEVİ DERNEĞİ’...
​5 DAKİKADA BAŞ...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2019
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional