.
 

Köşe Yazarları
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
zerparola, merve diet,okul döneminde sağlıklı beslenme, bahçeşehir haberleri,

OKUL DÖNEMİNDE SAĞLIKLI BESLENME

Geleceğimizin temelini attığımız okullar da , eğitim öğretim gibi beslenme de büyük önem taşıyor. Özellikle okul çağı çocuklarında düzenli ve dengeli beslenme okul başarısını olumlu etkiliyor. Beslenme alışkanlıkları aile ve çevreden etkilenerek oluştuğu için aileler sağlıklı dengeli ve düzenli beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmelidir.
Günün  ilk ve en önemli öğünü kahvaltı alışkanlığı çocukluk yaşlarda edinilen bir alışkanlıktır ve kahvaltısız güne başlamak  yakıtsız bir aracı çalıştırmaya çalışmak gibidir.

Sağlıklı bir kahvaltı için  1 su bardağı süt kalsiyum desteği ,  peynir ve yumurta protein desteği ,  taze sebzeler veya mevsim meyveler vitamin desteği  ve olmazsa olmaz tahıl grubu , ekmek tüketimi yaparak   daha sağlıklı bir  güne başlanmalıdır. Gün ortası azalan enerjiyi depolamak , öğlen yemeği ile mümkündür.

Düzenli ve dengeli öğlen yemeği başarının devamlılığı için önemlidir. Öğlen yemeklerinde et - kurubaklagil grubun yiyecekler, süt grubu yiyecekler, sebze -meyve grubu yiyecekler ve tahıl grubu yiyecekler ile doğru bir öğün tüketimi sağalanmalıdır .

Yemek tüketimleri okullar da yapılıyor ise hazırlanan menülerin diyetisyen tarafından mı hazırlanıyor kontrol edilmelidir.  Diyetisyenler tarafından okullarda düzenli olarak sağlıklı beslenme eğitimleri verilmelidir. Evde hazırlanan veya Okullarda yenilen öğünler için menüler 4 besin grubunu içerecek şekilde planlanmalıdır.
  

Öğün aralarında atıştırmalık tercihlerini hazır kek, kurabiye, börek, meyve suyu gibi kantinde kolaylıkla bulunabilinen alternatif besinler   yerine sağlıklı sandviç, süt, ayran, yağlı tohumlu ceviz , fındık, badem , taze/kuru meyve, sebze çubukları gibi tercih etmeyi alışkanlık haline getirmeye aileler ve okul yönetimi birlikte hareket etmelidir. Kantinlerde yeterli ve dengeli beslenmeye yönelik meyve, ayran, sağlıklı sandviçler gibi yiyecek ve içeceklerin satılmasını sağlanmalıdır.

Akşam yemeklerinin evde ve aile ile birlikte tüketilmesi çocuklarınıza doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak için iyi bir fırsattır. Gunluk okulda tüketilen yiyeceklerin , öğrenilerek akşam yemeklerinin hazırlanması çocuğunuzu gelişimi için yapılacak doğru bir adımdır.

Akşam yemeklerinde de yine 4 besin grup tüketilmelidir. Akşam yemekleri hafif ama zengin , gün içinde yenilmeyen besin grubunu tamamlayan günün son ana öğünüdür.

Sağlıklı nesiller için çocuklarımızın doğru beslenme alışkanlıkları kazanmasının önemini unutmayınız.
Tel:05432148808
www.mervediyet.com
info@mervediyet.com
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
İbrahim Dinç
Başakşehir Nasıl Kazanılır?
Fatma Yazgan
Savaş İstemiyoruz
Esat Korkmaz
Varlık Olmak Hiçliği Kovmak
Ebru Öztürk
Epilepsi Farkındalık Gerektirir
Şirvan Yücel
Öz Sevgi
Hakan Zat
Sensin Çürük
POPÜLER HABERLER
SOĞUK HAVALARA ...
TÜRK DİLİNE AÇI...
VARLIK OLMAK Hİ...
KARTOĞLU SATIŞ ...
NEDEN ZOR KİLO ...
ÖZLEDİK RUHİ S...
KENT ASALAKLARI
SAMİMİYET VE MA...
SAVAŞ İSTEMİYOR...
Tümü
SON HABERLER
SENSİN ÇÜRÜK
EPİLEPSİ FARKIN...
ÖZ SEVGİ
KENT ASALAKLARI
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2022
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional