.
 

Köşe Yazarları
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
tepkilerdenözgürlükşirvanyücel

TEPKİLERDEN ÖZGÜRLÜK

Şirvan Yücel
Zerparola Dergisi
Köşe Yazarı
İnsanın hayatı tepkilerden, ibarettir. Deneyime dayalı olmayan, duygusal, iniş çıkışlarda, herşeye tepki veriyoruz. Tepkiler kişiyi otomatiğe bağlamıştır. Bu durum ise doğallığı yok eder. Tepki alışılmış bir duygusal eylemdir. Bu durumda, kişi neye tepki vereceğini bilir. Bir şeyden hoşlanır ve bütün duyular olumlu enerji ile dolar, dışarıya olumlu etki ve tepki verir. Bunun tam tersi de olabilir. Çok az insan tepkisiz, bilinci aşmış ve farkındalıklı yaşar. Bu yaşam doğal bir yaşamdır.  Kişi anda kalarak, farkındalık içinde, önceden belirlenmemiş, o an ne ise, ona göre hareket eden üstün bilince erişmiştir. Herkesin bilincini yükseltip doğal, tepkiden arınmış, bir yaşam sürmesi mümkündür. Bu konuda” Dünya Değişim Akademisi Uzmanları” neler diyor? bir bakalım.

“ Tepki şartlandırılmış ve köleleşmiş zihnin ürünüdür. Siz tepkilerinizin kölesisiniz. Siz özgürce edemiyorsunuz; tepkiler sizi yönlendiriyor. İlk önce şunu anlamanız gerekir: her ne yaparsanız yapın tepkisel olmayın. Eylemleriniz tepkilere dayanmasın.

Eylemlerinizi duygusal tepkilere değil, deneyim ve bilgeliğe göre icra edin. Tepkilere dayanan eylem her zaman hatalıdır. Olaylara duygusal tepki vererek hareket eden insan bilinçsizce eylemde bulunur. Kişi ne yaptığının tam anlamıyla farkında değildir ve kontrolü kaybetmiştir.
Tepki vererek hareket eden insan başkalarının elinde bir oyuncağa dönüşüyor, o özgür değildir. İnsan özgür olduğuna inanabilir ama bu, sadece bir inançtır gerçek değildir. Kişi bir yanılgı içinde yaşar ve “Ben istediğimi yaparım” der ama nasıl bir köle olduğunun farkında olduğunun farkında bile olamaz.

Bilinçlilik düzeyinde olan insan kendini kısıtlamaz ve ana göre hareket eder. Eylemler spontanedir, özden gelmektedir ve kimsenin engellemeyeceği bir şekilde icra edilmektedir. Bu durumda sayısız alternatifler vardır, eylemler yapıcı, yaratıcı ve gelişimle ilgilidir.”

TEPKİLERDEN ÖZGÜRLEŞMENİZ DİLEĞİMLE. ..
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Fatma Yazgan
Yoldaşlık Kavramı
Esat Korkmaz
Bir Şah Olsam
Ebru Öztürk
Kutsal Meslektir; Öğretmenlik
Şirvan Yücel
Tepkilerden Özgürlük
Hakan Zat
Basınsız Basın Açıklaması
POPÜLER HABERLER
GERÇEK MUTLULUK...
UZAKTAN EĞİTİM
BAHÇEŞEHİR'İN G...
NEDEN ZOR KİLO ...
BAŞAKŞEHİR İKİT...
NEFES
BAŞAKŞEHİR SU O...
DENİZE SIFIR
BAŞAKŞEHİR VİRÜ...
Tümü
SON HABERLER
KUTSAL MESLEKTİ...
BASINSIZ BASIN ...
TEPKİLERDEN ÖZG...
BİR ŞAH OLSAM
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2021
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional