Yazdır  
TEK HAYALİM BATHONEA
Avcılar ilçemizin sınırlarında, Küçükçekmece Gölü kıyısında bulunan arkeolojik bölgemiz. 400 hektarlık geniş bir alan içinde.


Dört bin yıl öncesinin medeniyet izlerini açığa çıkaran çok önemli bir tarihi hazine. Binlerce sene evvel yaşamış insanların uygarlık gelişimine etki yapmış limanlar, doğal tıbbi ürünler ve ilaçlar, balıkçı barınakları, kent meydanı, kasabanın taşları, duvarları, çatıları. İnanç merkezinden geleneksel ibadet argümanları, mermerler, hamamlar, gizli bölmeler, mağaralar. Binlerce medeniyet ögesi ve arkeolojik değer bir arada. Bathonea antik kentinde İstanbul’un en büyük arkeoparkını yapmak istiyoruz. Şehir planlarının, sosyal yaşam dokusunun, kültürel birikim unsurlarının sinerjisinde, koruyucu imar uygulamalarıyla, biyolojik çeşitliliği ve doğal yapıyı zedelenemeden, İstanbul’un tarihine ışık tutacak bu müthiş projeyi somuta taşımayı arzu ediyoruz.

     

İLÇEMİZİN DÖRTTE BİRİ SİT ALANI
Avcılar toplam 4208 hektar alan üzerine kurulu. Bunun yarısı imarsız. İmarsız bölümlerinde yarısını arkeolojik özelliğe sahip yerler ve SİT alanları oluşturuyor. 15-16 Mart 2018 tarihlerinde ‘Bütün Yollar Avcılar’dan Geçer’ başlığıyla uluslararası bir sempozyum düzenledik. Bathonea’da uzun süredir gönüllü olarak çalışan 100’ün üzerindeki bilim insanı, elde ettikleri önemli raporları ve sonuçları kamuoyuyla paylaştı. Bugüne kadar Bathonea arkeolojik alanını özenle koruyan, yapılaşmaya açmayan ve tarihe saygısını kanıtlayan tüm yöneticilere de ayrıca teşekkür ediyorum. Burası 1.derecede arkeolojik alan, 3.derecede SİT alanı. Avcılar için, İstanbul için, Türkiye için büyük katma değer yaratacağına inandığım emsalsiz bir proje örneği. Dünyanın İstanbul’a ve ortak tarihe olan algısını değiştirecek, Avcılar’a çok güçlü imaj yükleyecek kültür turizmi potansiyeli.
 
EN BÜYÜK PROJEMİZ
2019 yılında işe koyuluyoruz. Projenin finansmanını yurtdışı kaynaklı kredilerle sağlamayı ve belediye olarak tüm işleyişi planlamayı düşünüyoruz. 100 bin kişiye yeni istihdam imkanı yaratacak geniş ölçekli bir projeden bahsediyoruz. Bölge halkına gelir aktaracak önemli bir ekonomik hacimden söz ediyoruz. İstanbul’a gelecek turistin kentte birkaç gün daha konaklamasını sağlayacak, ülkemize ciddi oranlarda döviz kazandıracak, ilçe yaşamına ekstra hareketlilik katacak arkeopark projemizi ülkemizin faydasına sunuyoruz. Bathonea tarihin bizlere emaneti. Arkeoloji bilimine ve doğanın dengesine saygı duyarak, mevcut kültürel mirası önce ekonomiye kazandırmayı, sonra da geleceğe taşımayı hedefliyoruz.
 
BEREKET PARK
Ben projeye ‘Bereket Park’ adını koydum.
Amacıyla, doluluğuyla, kalite yapısıyla, bu unvanı hak ediyor.
Projenin yayılacağı alan 3 milyon 800 bin metrekare.
856.500 metrekare ile İstanbul’un en geniş ören yeri burada olacak.
Açık hava arkeoloji müzemiz 68 bin metrekareye kurulacak.
Araştırma merkezimiz için 117.250 metrekare ayırdık.
Çocuk kazı parkı alanımız 75 bin metrekareye yayılacak.
237 bin metrekare boyunca çiçek bahçelerini göreceksiniz.
Kuş gözlem merkezi 155.500 metrekare alanda faaliyet verecek.
Dinlenme alanları rahat olsun istedik. 207 bin metrekare verdik.
Piknik keyfi ve dinlenmek için 229 bin metrekare yer tahsis ettik.
Yürüyüş alanı gayet ferah. Tam 525.500 metrekare.
Sportif etkinlikler 102 bin metrekarelik bölümde yapılabilecek.
Binicilik sporunu önemsiyoruz. 165.500 metrekare alan onun için.
Festival ve konserler 180 bin metrekarelik arenada gerçekleşecek.
Çeşitli organizasyonlar için 70.500 metrekare rezerve ettik.
Ulaşım transfer merkezimiz 177 bin metrekare yer kaplayacak.
Anlatırken bile heyecanlandığım, başarısına çok inandığım, Central Park, Hyde Park ayarında harika bir proje tasarımı.
Bathonea Arkeopark Avcılar’a, Avcılar Bathonea’ya çok yakışacak.