Yazdır  
MUHTAR OLMAK İSTİYORUM
Muhtarlık yarışına zarafet geldi.
Rekabetin Bahçeşehir ayağı iddialı bir isimle renklendi.
Bahçeşehir 2.Kısım Mahallesi muhtar adayı Dilek Büyükköstenceli.
İnsan ilişkileri güçlü, iletişimi kuvvetli, ikna kabiliyeti yüksek, üslubu nazik, ruhu naif, duygusu kibar, imajı itibar.
Sayın Büyükköstenceli Bahçeşehir’li komşularına merhaba demek istedi.
Muhtar azaları şık hanımlarla beraber dayanışmanın resmini çizdi.
Sorularımızı dinledi, hedeflerini özetledi.

 
Dilek Büyükköstenceli kimdir?
19 Eylül 1976 İstanbul doğumluyum. Üç kuşak İstanbul’lu bir aienin mensubuyum. Başak burcunun genel özelliklerini fazlasıyla taşıyorum. Titizim, düzenliyim, uyumluyum.
11 yıldan bu yana Bahçeşehir’de ikamet ediyorum. Evliyim. Üç kız çocuk sahibiyim. Eşim elektrik teknisyeni.
Kendime ait ticaretim var. Yönetici pozisyonunda çalışıyorum.  

 
Neden muhtarlık?
  Aslında çok yeni bir karar, taze bir      proje. Üç hafta öncesinde       netleşmiş   bir durum. İçimdeki     çalışma isteğini,   enerjisini   mahalleme aktarmak   istedim.     Arkadaşlarımın desteği,   çevremin motivasyon takviyesi ve   ruhumun yönlendirmesiyle böyle bir   hareket başladı.
 Bahçeşehir 2.Kısım mahallesinin   muhtarı olmak istiyorum.
 Başarıya, hizmet kalitesi   standardına  ve iş performansıma   kalpten inanıyorum.
 
 Vizyonunuz?
 Ben, bölgeme neler katabileceğimi,   neler ekleyebileceğimi   düşünüyorum. Mevcut muhtarlık   konseptinde eksik, ya da kusur   aramak derdinde değilim. Bana   noksan gelen, bir başkasına tam görünebilir. O nedenle hatanın analizine girmek gibi bir yönlenişim yok. Elbette, kendime özgü bazı hizmet modellerim olacak. Öncelikli işler ve projeler listesi yapılacak. İlk hedefim sosyal yaşam kimliğimi muhtarlık kanalına taşımak.
Dayanışma ve yardımlaşma olgusunu etkin, aktif, organize kılmak.
Bahçeşehir’de yardıma muhtaç insan sayısının az olduğunu öngörüyorum. Ancak, sosyal dayanışma bilincinin ve dinamiğinin de belirli bir sistematiğe oturmadığını görüyorum.
İnsanlar nereye, nasıl, ne şekilde yardım edeceklerini bilmiyorlar. Söz konusu kavram boşluğunu yok etmek, bu tür girişimlerin belirli bir koordinasyon çerçevesinde işlemesine katkı vermek öncelikli hedefim olacak.
 
 
Dahası var mı?
Mahalle ruhunu, mahalle dokusunu önemsiyorum.
Bizim çocukluğumuzda sokaklarda gezen bozacılar vardı.
Gür sesleriyle bağırır, geldiklerini duyururlardı.
Heyecanla pencereye koşar, taze bozalarımızı alırdık.
Keyifli zamanlardı. Yaşama güzellik katan nostaljik ögelerin tekrar hayatımıza dahil olmasını arzu ediyorum.
Tabi geçmişin güzelliğini korurken, geleceğe de doğru bakmalıyız.
İnsan unsuru değerli. Süreci ve toplumsal gelişmeleri çok yönlü süzebilen, çağdaş fikriyata, empati kabiliyetine sahip, bilinçli nesillere ihtiyacımız var. Bu amaca ulaşmak için, yeni iletişimler, faydalı etkileşimler kurgulamanın gerekliliğine inanıyorum.
Mahalle muhtarı konumuyla, üzerime düşen sorumlulukları almak istiyorum.
 

Kadın kimliği hakkındaki düşünceleriniz?
Profesyonel yaşamda yoğun tempoda çalışıyorum. Küçük kızıma beş yıl öncesinde büyüyünce ne olacağını sorduğumda ‘Anne olacağım’ cevabını alırdım. Şimdi ‘İş kadını olacağım’ yanıtı gündemde. Demek ki anne figürü çocuk üzerinde bu denli etkili.
Girişimcilik özelliği olan, çalışmaktan yılmayan, mücadeleci bir kadınım. Yüksek enerjiyi mahallemdeki kadınlarla paylaşmak amacındayım. Kadın mutlu olursa, çocuk, erkek, aile mutlu olur. Mutlu toplumun yolu kadından geçer.
Kadın üretmek, değiştirmek, geliştirmek zorundadır.
Biz de el ele bu sinerjiyi sağlayacağız. Gerekirse uygulamalarımızı ev ev tanıtacağız. Birliğin gücünü, dayanışmanın gülen yüzünü hep beraber yaşayacağız.
 

 Başka sürprizleriniz var mı?
Bahçeşehir 2.Kısım muhtarlık binası gözüme takılıyor. Orada neler yapabileceğimi düşünüyorum. İlgili alanı otopark fonksiyonundan kurtaracağız. Renkli, kapsamlı, nitelikli etkinlikler yapacağız. Yardımlaşma ağının ilk etabı muhtarlıkta başlayacak.  Oluşturacağımız bir reyon, ya da bölümde Bahçeşehir’li komşularımızın kullanmadıkları temiz eşya ve malzemeleri getirip bıraktıkları bir ünite yapılandırılacak. Orada biriken yardım unsurları, belirli bir plan dahilinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Muhtarlık kapımız herkese, her kesime, her düşünceye sonsuz açık olacak. Gelen talepler eşitlik ve tarafsızlık anlayışı ölçeğinde değerlendirmeye alınacak. Yapı itibarıyla vazgeçmeyen bir insanım. İmkansızı zorlarım, imkanı varsa mutlaka yaparım. Çözemediğim şeyleri sebepleri ile birlikte sonuca bağlarım, muhataplarına raporlarım.
 
Bahçeşehir’de tanınıyor musunuz?
Tanındığımı düşünüyorum. Yıllar içinde kimseyle kırgınlığım olmadı. Düşmanım yok, sevenim fazla. Sıcak kanlı, tatlı dilli insanım.
Herkes bana destek vermek zorunda değil. Bunu anlayabilirim.
Tüm komşularımla doğru iletişimler kuracağım. Kendimi, projelerimi anlatacağım. Muhtarlık görevi bana kısmet olursa, mahallemi en güzel noktalara eriştirmek adına hudutsuz çalışacağım.


 Eklemek istedikleriniz?
Facebook ve instagram hesaplarında muhtarlık süreci iletişimlerimiz devam ediyor.
Bahçeşehir 2.Kısım muhtar adayı sayfamız, muhtar olunca adayı kelimesi kalkarak varlığını sürdürecek. Yaptığımız her iş ve uygulamayı mecralarımızda paylaşacağız.
Telefon numaralarım bilinir, ulaşılabilir olacak.
Eleştiriye ve üçüncü göz görüşlerine ihtiyacım olduğunu hissediyorum. Bahçeşehir’deki sivil toplum kuruluşları ve diğer bileşenlerle ilgili tanışma, tanıtım programı hazırladım.
Plan ekseninde iletişimler kuracağım.
Özgül İnalı, Yasemin Turhan, Gülşah Duman ve Sibel Çelik kesinleşen muhtar azalarımız. İki tane erkek arkadaşımız da aza listesine girecek. Diğerleri de kısa sürede netleşecek.
İnandığım bir yola çıkıyorum.
Azimliyim, kararlıyım ve müthiş heyecan duyuyorum.
Bahçeşehir halkı ve benim için hayırlı olmasını diliyorum.
Komşularıma saygılarımı sunuyor, sizlere teşekkür ediyorum.