Yazdır  
İŞÇİ CİNAYETLERİ SON BULSUN
CHP Başakşehir İlçe Başkanlığı, ilçede son zamanlarda sayısı artmaya başlayan iş ve işçi cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla, Kayaşehir’de bulunan bir tekstil fabrikasının önünde basın açıklaması yaptı.
Geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşen programa, ilçe başkan yardımcılarının yanı sıra, CHP Başakşehir Emek Komisyonu üyeleri, CHP Kadın Kolları Başkanı Hülya Karaali, CHP Başakşehir Gençlik Kolları Başkanı Onur Şimşek ve yönetim kurulu üyeleri ile Disk-Genel İş Sendikası’nı temsilen Baki Azboy ve Sadettin Yıldırım iştirak etti.
CHP Başakşehir belediye meclis grubundaki 11 meclis üyesinin hiçbir tanesinin toplantıya dahil olmayışı, algılarda derin soru işaretleri, duygularda sert tepkiler estirdi.
 
ARTIK YETER
Basın açıklamasını CHP Başakşehir İlçe Başkanı Avukat Deniz Bakır okudu. Bakır, yerel yöneticilere ve sorumlulara hesap sordu;
‘Kayaşehir’de bir fabrikada çalışan iki emekçi kardeşimizin iş cinayetinde hayatını kaybetmesi üzerine, Başakşehir ve Türkiye genelindeki iş ve işçi cinayetlerini gündeme taşımak istedik.
Katılım gösterdiğiniz için teşekkür ediyoruz.
Başakşehir, sayın belediye başkanının belirttiği gibi mutluluk kenti değildir. İlçemizin adı artık işçi cinayetleri ile anılmaya başlamıştır.
Başakşehir’de denetimsiz ve merdiven altı tabir edilen, ruhsatı olmayan iş yerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği yasasına riayet edilmeden çalıştırılan binlerce emekçi vardır.
Denetimsizlik neticesinde yaşanan cinayetlerde onlarca insanımız ağır bedeller ödemek zorunda kalmıştır.
Hemen arkamızdaki Başakşehir Şehir Hastanesi inşaatında 3 işçi kardeşimiz iş cinayeti sonucu aramızdan ayrılmıştır.’
 
BAŞAKŞEHİR TALANA TERK
Başakşehir, inşaatlar kenti halini almıştır.
Başakşehir, doğasından koparılmıştır.
Başakşehir, ranta, talana, işgale bırakılmıştır.
6331 sayılı yasa hakkıyla uygulanmış olsaydı, işçi cinayetlerine engel olunabilirdi.
Fakat, ne yazık ki yerel yöneticiler tarafından gerekli kontroller yapılmadı. Denetimler sağlanamadı.
İnsan hayatının ne kadar kıymetli olduğunu anlamamız lazım.
Sizi istatistiklere boğmak istemiyoruz.
Emek hakkının, insan yaşamının güvence altına alınmasını talep ediyoruz.
Bu bir çığlıktır, haykırıştır.
İşçi cinayetlerine dur deme vakti gelmiştir.
Kamuoyunu saygıyla selamlıyoruz.
 
DİSK EMEKÇİNİN YANINDA
Disk-Genel İş Sendikası temsilcisi Sadettin Yıldırım, yeni ölümler olmaması için hiç vakit kaybetmeden kapsamlı çalışmaların yapılmasını ve iş cinayetlerinin sonlanmasını istedi.
Yıldırım, görüşlerini şu cümlelerle dile getirdi;
‘CHP Başakşehir ilçe örgütü Emek Komisyonu’ndaki arkadaşlarımıza destek olmak amacıyla buradayız.
Ülkemizde maalesef bir türlü engellenemeyen sorunlardan birisi iş-işçi cinayetleridir. Madenlerde, inşaatlarda, tersanelerde, fabrikalarda, atölyelerde iş cinayeti sebebiyle yüzlerce arkadaşımız hayatını kaybediyor. Her sene ortalama 2 bin emekçi kardeşimiz yeterli önlemler alınmadığı için iş cinayetlerinde ölüyor.
İlgili bakanlıklar ve yetkililer, işçinin yaşam hakkını önceleyerek gerekli kontrolleri yapmalıdır. Burada, Tem Tekstil fabrikasında yeterli güvenlik önlemleri sağlanamadığı için 2 işçi kardeşimiz hayatını kaybetti. Olaydan sorumlu sermaye sahiplerini, patronları protesto ediyoruz. İhmale sebep olan yerel yöneticileri, kamu erkini göreve davet ediyoruz. İşçinin hayatına özen göstermeyenleri kınıyoruz.’
Basın açıklaması ardından CHP Başakşehir İlçe Başkanı Avukat Deniz Bakır, ilçe yönetim kurulu ile beraber tekstil fabrikasını ziyaret etti.