Yazdır  
SES VER MUHTARIM
BAHÇEŞEHİR İLÇE OLMALI
31 Mart mahalli idareler seçimlerinde, kent sakinlerinin teveccühleriyle, Bahçeşehir 1. ve 2. Kısım mahalle muhtarları güven tazeledi.
‘’Ek işim değil tek işim muhtarlık’’ vecizesinin yanında,
‘’….ile hayata devam’’ sloganları toplumda yüksek karşılık bulmuş olacak ki, Bahçeşehir’in kaderi aynı isimlere emanet edildi.
Kutlama ziyaretleri, tebrik saatleri, çay pasta çiçek börek servisleri derken, canım cicim haftaları sona erdi.
Koltuklarını beş yıl süreyle sağlama alan iki güzide mahallenin iki değerli kadın muhtarının eylem takvimi, iş kalitesi ve saha uygulamalarında gösterecekleri niyet, samimiyet pratikleri kamuoyunun gündemine girdi.
‘’Bahçeşehir İlçe Olsun’’ iradesinin dalga dalga yayıldığı bir dönemde muhtarlara düşen sorumluluk gömleği ertelenemez, vazgeçilemez, göz ardı edilemez boyutlara geldi.
Saygıdeğer mahalle muhtarlarının önünde iki seçenek var artık.
Ya, oylarına talip oldukları, görev vekaleti aldıkları kent halkıyla bütünleşip ‘’Bahçeşehir belediye statüsünü yeniden kazanmalı’’ hareketine tam destek açıklamak, ya da ‘’Yetkim yok, etkim yok, gerek yok’’ diyerek mücadele saflarının dışında kalmak.
YOLLAR BİZİM
02 Mayıs 2024 günü Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin dayanışma kahvaltısında gerçekleşen konuşmalarda Bahçeşehir’in ilçe olması yönünde geliştirilen iletişim çalışmalarına dair kısa bilgi başlıkları verildi.
Düşünce temelinde bölge halkının yüzde 90’ına yakınının ortaklaştığı, haklı talebin ilgili bakanlıklar ve merkezi hükümet tarafından görmezden gelinemez noktaya ulaştığı,
vatandaşlardan toplanan imza sayısının 7 bini aştığı, dayanışmanın daha kapsamlı, daha kitlesel seviyeye evrilmesi için temponun artırıldığı vurgulandı.
Bahçeşehirliler Derneği uzun zamandan beri konu üzerine hassasiyetle eğiliyor.
Siyasi parti temsilcilerinin, sivil toplum kuruluşlarının, dernek yönetimlerinin, site yöneticilerinin, medyanın, vatandaşın katıldığı geniş hacimli toplantılarda tam bir kenetlenme refleksi, tam bir birliktelik resmi sergileniyor.
Sinerjinin, uzlaşının, dinamiğin içine bundan böyle mahalle muhtarlarının da eklenmesi gerekiyor.
Bahçeşehir muhtarlarının davet beklemeksizin yola dahil olmaları, nüfusu 100 binin üzerine tırmanan kentin, en doğal, en gerçekçi, en meşru mücadele sesini güçlü tonda haykırmaları ve sistemin değil halkın vicdanına yakın durmaları gerçekliği karşımızda duruyor.
Kente saygının, kente vefanın, kente sevdanın alfabesi de, bu satırlardan geçiyor.
ÇAĞRIMIZDIR
Bahçeşehir’in prestiji derhal iade edilmelidir.
İlçe olma hakkı vakit yitirilmeden kabul görmelidir.
Kentin iradesi, kent sakinlerinin karar, tutum ve tavırlarıyla belirlenmelidir.
Büyük amaç için ortaya konulan emekler ve çabalar son derece değerlidir.
Mahalle muhtarlarının ilk ve öncelikli görevi halkın taleplerine kulak vermek, halkın sözünün kıymetini idrak etmek, halkın çağrısını vazife bilmektir.
Bahçeşehirliler Derneği tarafından çoban ateşi yükseltilen, birçok sivil yapı tarafından desteklenen, koşulları sahiplenilen, haklılığı bayrak edinilen ilçe olma gayreti, İstanbul’da, Türkiye’de örnek olabilecek yetkinliğe sahiptir.
Mahalle muhtarlarının azaları ile beraber imza altına alacakları karar, resmi prosedür başlangıcının ilk basamağı niteliğindedir.
Muhtarların yaklaşımı toplanan imza sayısı kadar önemlidir.
Kent bütünlüğü sağlandıktan sonra hiçbir kuvvet bu talebin önüne set çekemeyecektir.
Çağrımız açık, anlaşılır ve nettir.
Bundan sonrası değerli muhtarlarımızın yüreği ve tasarrufu dahilindedir.
Gerisi tatlı su hatıralarından ibarettir.
Başlayalım o halde.
Hakan ZAT
ZerParola Haber
Basın emekçisi