.
 

Gezi
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
İNKA,MACHU PICCHU,KAYIP ŞEHİR,ATİLLA ATASOY

İNKALARIN KAYIP ŞEHRİ Machu Picchu.

Ünlü sanatçı Attila Atasoy, müzisyenliğinin yanı sıra iyi de bir gezgindir. Gezdiği ülkelerde, o ülke insanlarıyla yakın bir iletişim içine de giren, modern zamanların seyyahı, bundan böyle gezi izlenimlerini Parola Dergisi okuyucularıyla da paylaşacak. Sanatçının, kendi kaleminden, kendi yorumlarıyla kaleme aldığı, Attila Atasoy’la Gezi-Yorum’un ilk durağı,
MACHU PICCHU (PERU):
 Peru'nun en önemli hazinesi, İnka'ların kayıp şehri Machu Picchu.

 Cusco’ya 88 km. mesafede,And dağlarının aynı adlı tepesinde, 2360 metrede kurulmuş.  1450'de inşası başlamış 1493’de tamamlanmış.1536’da yerleşimin asiller ve üst düzey keşişler tarafından yapıldığı söyleniyor. Güneş tanrısı Inti’ye yakın olmak veya İspanyol işgalcilerden kaçmak için kurulduğu varsayılan kent, 2007’de dünyanın yedi harikasından biri seçilmiş.50 yılda inşa edilen kentte güneşin çocukları 100 yıl yaşayıp aniden yok olmuşlar. Çeşitli rivayetlerin arasında çiçek salgınından öldükleri de var. 200 merdivenle yapıların birbirine bağlandığı kentte 3000 basamak var.

Teraslama ekim alanları, yağmurları stoklayan devri daim su şebekesi, astronomik gözlem evi,güneş tapınağı ve gösteri merkezi gibi yapılar ağzı açık bırakıyor. 1911’de Amerikalı tarihçi Prf. Hiram Bingham tarafından başka bir yer aranırken tesadüfen bulunmuş. Hem de 9 yaşındaki bir çocuğun yardımıyla. 1983’te Unesco Dünya Mirası listesine giren kent’te yüz yıl yaşayıp aniden yok olmuş uygarlığın sırrı henüz çözülememiş görünüyor. Ulaşmak ise, Cusco'dan veya poroy istasyonundan Urubamba nehri ve vadisi boyunca trenle, sonra varılan kaplıca köyü 'Aquas Calientes'ten küçük otobüslerle dar yollardan kıvrılmakla oluyor.

Tabii soluğuna güvenen tırmanıcılar için patika merdivenler var. Otobüslerin durduğu yerde dinlenme ve konaklama tesisi de var. Devamında herkes için tırmanış başlıyor. Dönüşte sizi aşağıda  ‘Aquas Calientes’in İnka Pazarı bekliyor.
 
 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Gül Güyük
Dokunsam Kırılacaktı
Süreyya Ağıl
Neden Spor Yapamıyoruz
Süreya Kılınç
Barıştan Korkma Hastalığı
Şirvan Yücel
Kıskançlık İle Yüzleşme
Hakan Zat
Fahrettin Koca Kim?
POPÜLER HABERLER
Apallon’un Adas...
GUAM ADASI
SALZBURG, Mozar...
Biraz Viyana, B...
Sakin, duru,idd...
LOMBOK adası
CLUJ DİYE BİR Y...
İNKALARIN KAYIP...
BALİ Tanrıların...
Tümü
SON HABERLER
GUERNSEY ADASI
KARLAR LİSTESİ ...
THASSOS YUNANİS...
CLUJ DİYE BİR Y...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional