.
 

Gezi
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
Thassos,yunanistan adası thassos,

THASSOS YUNANİSTAN’IN EN YEŞİL ADASI

Thassos, V. yüzyılda ticaret ile zenginleşmiş. Güçlü para birimi ile “Kuzeyin Atinası” unvanını alarak zengin bir kültür merkezi haline gelmiş. Yamaca kurulmuş antik tiyatrosu ve bembeyaz antik heykelleri bugüne ulaşmış. Adanın arkeoloji müzesinde devasa Kouros heykeli sizi karşılıyor. Antik Limenas ile bugünkü Limenas aynı yerde olunca karşınıza sık sık kalıntılar çıkıyor.

İKİNCİ LİSAN TÜRKÇE
Doğu Makedonya kıyılarının karşısındaki Thassos’ta ikinci lisan Türkçe. Her köşede  bilhassa  menülerde Türkçe yazılar dikkat çekiyor. Bu coğrafyadaki turizmi ayakta tutan kitleler, özellikle Trakya’dan gelen Türk ziyaretçileri !
 
LİMENOS ARAÇLARLA DOLU
Keramoti Limanı’ndan Thassos’un başkenti Limenos’a sık sık feribot kalkıyor. Sadece 6 deniz mili olan mesafe 35 dakika sürüyor.  Bu sayede maalesef adanın her tarafı arabalarla dolmuş.
Diğer bir alternatif ise Kavala’dan.  Thassos’un Prinos Limanı ile Kavala arasında çalışan feribotlar 12 deniz milini bir saatte alıyor. Prinos ile Başkent Limenos arası ise sadece 17 kilometre. Otobüsle 25 dakika kadar sürüyor. Limenos limanının karşısındaki otobüs terminalinden saat 13’te üç otobüs birden kalkıyor. Tüm adayı 3,5 saatte dolaşan otobüsün bileti 11 Avro.

   

İSTANBUL-THASSOS 450 KİLOMETRE
21.00 gibi İstanbul’dan yola çıkıyoruz. Yolda uyukluyoruz.
Tekirdağ – Keşan istikametinde ilerleyip İpsala hudut noktasına geliyoruz. Sınırda Türkiye’de Yunan tarafında da  zorluk çıkmıyor. Thassos’a kadar İstanbul’dan toplam yolculuk  450 kilometre. Mola sıklığı, sınırlardaki duruma bağlı olarak yolculuk 6 – 8 saat arası sürüyor. Dedeağaç (Alexandropouli) ve İskeçe’yi (Xasthi) geçerek Keremoti Limanı’na varıyoruz.
 
ME GUSTA UĞRAK YERİ
Limanın karşısında Türklerin uğrak yeri olan Me Gusta kahvede serpme kahvaltı zamanı. Serpme kahvaltı israf demek.  Varuna ailesi 1965’den beri üç kuşaktır kendi fırınlarında pişirdikleri börekleri, demleme çay ve yarım yamalak Türkçeleri ile Türk ziyaretçileri ağırlıyor.
Ben yerli halkın yaşantısını incelemek amacı ile  dolaşıyorum. Herkes ama herkes sade, sütlü veya şekerli kahve frappe içiyor. Adeta bir tiryakilik. Elbette ben de tadıyorum. Bizlerin damak tadına doğrusu uymuyor. Zaten her yer lokanta, taverna ve kahvehane.
Denizden gelen iyotlu mülayim rüzgarı arkama alıp bir masaya çöküyorum. Şortlu üç delikanlı ellerindeki bazı kağıtları göstererek hararetle sohbet ediyorlar. Tuhaf, yassı, şekilsiz kafalı gencin parlayan öfkesi gözlerinden kolayca okunuyor. Bir diğeri ıslığı andıran uğultulu sesi ile bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Tonunda bir düşmanlık veya samimiyet sezilmiyor. Üçüncü gencin elmacık kemiği çıkık, derin keskin bakışlarıyla arkadaşlarını sabırla dinliyor.

 
 

ALTIN SARI KUM VE NEFİS PLAJLAR
Ada zeytin, palmiye ve çam ağaçlarıyla kaplı ama Thassos’u cazip yapan yeşil örtüsü dışında, seksen koyuna yayılan plajları. Ben kertenkele gibi güneşte yatmayı sevmediğim için doğrusu bana bu plajlar hitap etmiyor. Ama yine de plajlar hakkında topladığım bilgileri sizlerle paylaşayım:
Başkent Limenas’ın civarında sığ denizi ile “Glikali” ve  ağaçlarla çevrili Papalimanı plajı.  Patos’da ise  “Psili Ammos” ince kumu,  “Rossogremos” plajı ise kırmızımsı pembe sahili ile biliniyor. “Paradise Beach” adanın en ünlü plajı,  altın sarısı kumu, turkuaz renkli sığ denizi ile tatilcileri çekiyor. Adadaki her plajda şemsiye ile koltuğa ücret ödemek gerekiyor. “Makryammos Plajı” sığ kum sahili ile çocuklu ailelere tavsiye ediliyor. “Marble Sailara” plajını mermer tozlarının oluşturduğu farklı jeolojiye sahip bir sahil olarak not edin. Daha da var. “Alikes Beach”,  “Pachis” , lüks “La Scala Beach”,  liste uzar gider. Girola Lagününe gidelim derseniz  yanınıza ihtiyaçlarınızı alın çünkü civarda herhangi bir tesis yok.
Akşam olunca herkes bir lokantaya çöküyor saatlerce durmadan atıştırıyor, habire lüzumsuz kalori depolanıyor. Yaşadığımız dünyada günde 22 bin kişi açlıktan ölürken, durmadan sağlıksız besleniyorlar. Elbette ağırlık deniz ürünlerinde. Onlarında birer can olduğunu düşünmüyorlar bile. Deniz ürünlerinin bünyelerinde bulunan ağır metaller aslında onları zehirliyor. Masaları inceliyorum taze balık, jumbo karides, kalamar, ahtapot, köfte. Aralarda vejetaryen tabaklarda var. Mücver, enginar, humus, fava ve bamya gibi.Thassos’dan Bazı Kısa Notlar
 • II. Mahmut, adayı 1455 yılında Osmanlı’ya bağlar. Ancak 1466 yılında Amiral Capela tarafından geri alınır.
 • Pananiya dağ köyü eski başkent, Meryem ana ile anılıyor. Taş çatılı evleri, taştan sokakları, Meryem ana kilisesi ve maalesef kuzu ile oğlak çevirmesi ile ünlü. Önce çocuklarını “kuzum” diye sevip sonra besledikleri kuzuyu güzelce kesip yerler.  Bunları duyunca ben de gitmekten vazgeçtim.
 • Adanın balı ve zeytinyağı meşhur.  Özel bal ve zeytinyağı tesisleri var.
 • Alikes yakınında baş melek Mikail adına uçurumun kenarına inşa edilen Aziz Archangel  Michail Manastırı ziyaretçilere güzel bir Ege Denizi manzarası sunuyor.
 • Giola Zeus’un Gözü olarak tanıtılıyor. Aslında sadece oyuk bir kaya.
 • Adanın doğusunda Kinyra’da çam ve zeytin ağaçları ve bağlar arasında antik şehir kalıntılarına rastlanıyor.
 • Sahil boyunca bahçe içinde şık villalar dikkat çekiyor.
 • Potamia, adanın en yüksek dağı. (1127 metre) Ypsarios’un eteğine kurulmuş taş kilise ve taştan evleriyle biliniyor.
 • Rochoni Osmanlı’nın Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa’nın köyü olarak tarihimizde yer alıyor.
 • Thassos eğlence açısından bir Mikanos veya Santorini değil! Ama elbette bar ve diskolar hep başkent Limanos’da.
 • Ada bütünüyle tertemiz. O konuda hassaslar !
 • Thassos’un toplam kıyı şeridi 93 kilometre.
          Editör:Prof.Dr. ORHAN KURAL
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Gül Güyük
Dokunsam Kırılacaktı
Süreyya Ağıl
Neden Spor Yapamıyoruz
Süreya Kılınç
Barıştan Korkma Hastalığı
Şirvan Yücel
Kıskançlık İle Yüzleşme
Hakan Zat
Fahrettin Koca Kim?
POPÜLER HABERLER
Apallon’un Adas...
GUAM ADASI
SALZBURG, Mozar...
Biraz Viyana, B...
Sakin, duru,idd...
LOMBOK adası
CLUJ DİYE BİR Y...
İNKALARIN KAYIP...
BALİ Tanrıların...
Tümü
SON HABERLER
GUERNSEY ADASI
KARLAR LİSTESİ ...
THASSOS YUNANİS...
CLUJ DİYE BİR Y...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional