.
 

Vip Röportaj
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
bahçeşehir koleji, bahçeşehir koleji genel müdürü özlem dağ, özlem dağ,

EĞİTİMDE DÜNYA MARKASI

ÖZLEM DAĞ
Bahçeşehir Okulları Genel Müdürü
Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları 50.gurur yılını yaşıyor.1994 yılında aileye katılan Bahçeşehir Koleji, eriştiği kalite standartlarıyla, eğitim sektörünün öncü kurumlarından birisi olma özelliğini sürdürüyor.

Bahçeşehir Koleji kaç kampüste, kaç öğrenciye hizmet sunuyor?
2017 – 2018 eğitim öğretim yılını Türkiye’nin 48 ilinde 101 kampüsümüzle tamamladık. 2018 – 2019 eğitim öğretim yılına Edirne’den Kars’a 23 yeni kampüsle başlıyoruz. 2006 yılında ilk kampüsünü açtığımız Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinin sayısı 14’e çıkıyor.
 
Global eğitim sisteminin avantajları nelerdir?
Büyük Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları ailesinin bir üyesi olmak hem akademik anlamda, hem de yurt dışı bağlantıları anlamında bizi besleyen önemli avantajlar sunuyor. Bahçeşehir Koleji’nde yeni eğitim modellerinin tasarlanması ve uygulanması aşamasında Bahçeşehir Üniversitesi ile iş birliği yapıyoruz. BAU Global’in dünyanın dört bir yanında bulunan kampüsleri ve eğitim merkezleri, Bahçeşehir Koleji’nden mezun olup öğreniminin tamamını veya bir bölümünü yurt dışında sürdürmek isten öğrencilerimize geniş olanaklar sunuyor. 2017 yılında Kanada’da Fulford Academy adıyla açtığımız ilk yurt dışı kampüsümüzle de öğrencilerimize çift diploma olanağı sunuyoruz.
 
Eğitimde dünya markası olmak ne demek?
Eğitimde dünya markası olmak, vizyonunuzla dünyada örnek gösterilmek demektir. Kurulduğumuz günden bu yana dünyada Türkiye’den bilinen eğitim markası olma yolunda ilerliyoruz. Türkiye’de STEM+A, Kişiye Özgü Öğretim Modeli, Çift Dilli Eğitim, Master 6, Kodlama ve Robotik gibi eğitim modellerinin Türkiye’deki öncülüğünü yapıyor, uluslararası eğitim camiasında Türkiye’den vizyoner bir örnek olarak biliniyoruz. Bu bilinirliğin dünya çapında artarak süreceğine inanıyorum.
 
LGS’de 3 şampiyon çıkarttınız. Neler söylemek istersiniz?
İstanbul Bahçeşehir Kampüsü öğrencilerimiz Onat Şafak ve Sarp Eren Hangişi ile Ordu Enver Yücel Kampüsü öğrencimiz Efe Keleş, 2018 LGS’de tüm sorulara doğru cevap vererek büyük bir başarıya imza attılar. Öğrencilerimizin başarılarından dolayı mutlu ve gururluyuz. Türkiye genelindeki tüm kampüslerimizde birçok 8’inci sınıf öğrencimiz bu sınava girdi. Zirveye yerleşen 3 öğrencimiz gibi, tüm öğrencilerimiz çok büyük başarılara imza attılar. Sınava hazırlık sürecinde akademik anlamda öğrencilerimize destek olan mentor öğretmenlerimizin yanında; süreçte yaşanabilecek olası dikkat ve motivasyon eksikliği, rehberlikle ilgili konularda da destek olan ve bu kaygı dolu süreçte yanlarında olan öğretmenlerinin büyük destekleri bulunuyor.
 
2012’de başlattığınız “Dünya Vatandaşlığı Programı” amacına ulaşıyor mu?
Bahçeşehir Koleji’nde dünya vatandaşları yetiştirme vizyonumuzu gerek akademik içeriğimiz gerek uygulamalarımızla sürdürüyoruz. Öğrencilerimizi 21. yüzyıl becerilerine sahip, yabancı dile anadil düzeyinde hakim, ülkemizin ve dünyamızın sorunlarına yenilikçi çözümler üreten dünya vatandaşları olarak yetiştiriyoruz. Kuruluş felsefemizde yer alan bu amaca, 2012 yılında ‘Dünya Vatandaşlığı Programı’ olarak adlandırdık. Öğrencilerimizin ve mezunlarımızın aldıkları eğitim ve kültürle dünya çapında ses getiren işler yapması da bu programın başarıyla uygulandığının en güzel kanıtı. Öğrencilerimiz bilim, teknoloji, tarih, sanat ve spor alanında ürettikleri projelerle dünyanın önde gelen üniversitelerinin dikkatini çekiyor. Davet aldıkları uluslararası yarışmalardan ödüllerle dönüyorlar.
 
Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri saygınlığını neye borçlu?
Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerini kurarken hedefimiz çok yönlü bilim insanları yetiştirmekti. 2006 yılında kurduğumuz, şimdi 14 kampüse çıkardığımız Fen ve Teknoloji Liselerinde eğitim gören öğrencilerimiz, yaptıkları işlerle, uluslararası akademik başarılarıyla, robotik, sosyal sorumluluk alanlarındaki üstün performanslarıyla Türkiye ve dünya standartlarının üzerine çıkıyorlar. Tüm dünyadan fen eğitimini çok yönlü ve 21. yüzyılın ihtiyaçlarına uygun hale getirmek isteyen ülkelerin temsilcilerini Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerimizde ağırlıyor. Onlara örnek teşkil ediyoruz. 
 
Öğrencileriniz çağdaş, üretken ve mutlu mu?
Bahçeşehir Koleji öğrencileri akademik ve sosyal başarılarının hem nedeni hem de getirisi olarak mutlu çocuklardır. Mutluluğun kaynağını topluma fayda sağlayacak işler yapma hedefinden alıyorlar. Her öğrencinin farklı bir konuda ilgisi ve yeteneği olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle ‘Kişiye Özgü Öğretim Modeli’, ‘Master 6’, ‘Sosyal Takip Sistemi’ gibi eğitim modellerimizle öğrencilerimizin ilgi duydukları alanları keşfediyor, doğru yönlendirme sağlıyoruz.
 
Kodlama, geleceğin alfabesi mi? Kurumunuzdaki yeri nedir?
Kodlama için “geleceğin dili” demek doğru bir ifade olacaktır. Gelecekte kodlama bilgisinin, şimdinin okuma yazma bilgisi kadar önemli ve gerekli olduğunu göreceğiz. Eğitim modellerimizi tasarlarken geleceğin sorunlarına çözüm bulacak bireyler yetiştirmeye odaklanıyoruz. Bu nedenle Türkiye genelindeki tüm kampüslerimizde anaokulundan itibaren kodlama dersleri veriyoruz. Anaokulunda kodlama ile tanışan çocuklar, ilerleyen yaşlarda bu dil ile tanışan çocuklara göre daha avantaj sağlıyor. Kodlama çalışmaları üst sınıflarda robotik dersleriyle devam ediyor.
  
K12 alanında eğitim gören 15 milyon öğrencinin sadece 1 milyonu özel okullarda. Neden?
Özel sektörün eğitimdeki payının artırılması gerekiyor. Son yıllarda yapılan çalışmalarla bu oran arttı. Ancak henüz yeterli düzeye ulaşamadı. Özel sektörün eğitimdeki payının çoğalması ve devletin uygulayan taraftan denetleyen taraf olmaya ağırlık vermesi, yenilikçi eğitimin önünü açacak, daha çok çocuğun kaliteli eğitime ulaşması için vesile olacaktır.
 
Öğrencilerinizi spor ve sanat başarılarından söz edebilir misiniz?
Bahçeşehir Koleji bünyesinde dönüşümlü olarak STEM Sanat Bienali ve Çocuk Sanat Bienali’ni düzenliyoruz. Öğrencilerimizin, STEM+A eğitiminde edindikleri kazanımları sanat disiplinleriyle ifade ettikleri bu büyük sanat etkinlikleri, uluslararası alanda dikkat çekiyor. Bunun yanında kampüslerimizde öğrencilerimizin bireysel bazda sanat alanında aldıkları ödüller de var. Son olarak Karşıyaka Kampüsü öğrencimiz Nisan Öksüz, İtalya’da düzenlenen Gençler Uluslararası Müzik Yarışması “Dinu Lipatti”ye piyano kategorisinde katılarak, 8 yaş grubunda birincilik ödülü almaya hak kazandı.

Öğrencilerimizin sporu bir yaşam biçimi olarak benimsemeleri de en önemli amaçlarımızdan biri. 2017 yılında kurduğumuz ve bu yıl Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde mücadele edecek Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü Basketbol takımımızın altyapısı için seçmeler düzenledik. Basketbol ile ilgilenen öğrencilerimiz başta olmak üzere Türkiye genelinden binlerce genç sporcunun katıldığı bu seçmelerle genç sporcuları teşvik ediyoruz.

 
 
 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Başakşehir Virüs Haritası
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Neden Zor Kilo Verilir?
POPÜLER HABERLER
ROTAM ATATÜRK V...
GÜNDE 30 BİN CO...
VİRÜS EMEKÇİYİ ...
VİRÜSE KARŞI EV...
SAĞLIKTA DEVRİM...
İOSB BİTMEYEN R...
BU OKULA DİKKAT
BAHÇEŞEHİR'in G...
Göletin Yakışık...
Tümü
SON HABERLER
VİRÜSE KARŞI EV...
VİRÜS EMEKÇİYİ ...
ROTAM ATATÜRK V...
GÜNDE 30 BİN CO...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional