.
 

Vip Röportaj
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
Golden Sign Gayrimenkul Yatırım ve Turizm Sanayi Ticaret AŞ yönetim kurulu üyesi Sedat Karakütük,

EMLAK SEKTÖRÜNDE ALTIN İMZA

SEDAT KARAKÜTÜK
Golden Sign Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi

Bahçeşehir, Esenyurt bölgesi yoğunlukta olmak üzere, başarılı iş üretimlerine ve konut projesi satışlarına imza koyan önemli bir firma.

Yurt dışı bağlantılı konut satışı kulvarında zirvenin ortaklarından.
Golden Sign Gayrimenkul Yatırım ve Turizm Sanayi Ticaret A.Ş. yönetim kurulu üyesi Sedat Karakütük, Türkiye emlak sektörünün 2018 karnesini, şirketin yeni yıl hedeflerini ve geleceğe yönelik stratejilerini anlattı.
 
Sektör dinamikleri açısından 2018 nasıl geçti?
Ülkede son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılar, sektörde daralmaya yol açtı. Sıfır konutlar bazında yerli müşteri portföyü müthiş azaldı. Yabancılar için çıkartılan 250 bin Dolar’lık yatırıma vatandaşlık hakkı, satış grafiğini kısmen yukarı çekse de, piyasadaki belirsizlik, negatif süreci sonlandıramadı. Yerli yatırımcı elindeki birikimlerini banka mevduatlarına yönlendirdi.
İkinci el satış hacmi dahil, tüm koşullar durumdan etkilendi.
 
Yurt dışındaki Türkiye algısı ne durumda?
İç piyasadaki dengesizlikler, uluslararası bürokratik krizler, gayrimenkul ve emlak sektörünü hayli sarstı. Amerika’lı rahip sorunu, gerginlikler, ekonomik ambargolar koşulları daha da zorlaştırdı. Türkiye’ye bakış açısı değişti. Tüm arzu edilmeyen olaylara rağmen, Golden Sign olarak Ortadoğu ülkelerindeki müşteri portföyümüzü geliştirmeyi başardık. Katar, Abu Dabi, Irak, Cezayir, İran, Yemen gibi ülkelere güzel satışlar yaptık.
 
Emlak sektörünün ülke açısından anlamı ne?
Türkiye ekonomisinin yaklaşık %20’sini oluşturan dev bir sektörden söz ediyoruz. Domino taşı etkisiyle 5-6 bin hizmet kalemini bünyesinde barındırıyor. Dış cephe malzemesinden, elektrik kablosuna kadar her birim dışarıya bağımlı. Döviz kurundaki eğilimler maliyetleri doğrudan ilgilendiriyor. Böylesine hassas kriterlere sahip bir sektörün olumsuz değerlerle anılması, hem inşaat firmalarını, hem de satış odaklı şirket yapılarını zor durumda bırakıyor.
 
Sorun nasıl aşılır?
2018 yılında umduğumuzu bulamadık. 2019 için de, pozitif şeyler söylemek biraz zor. Kısmi toparlanma sağlansa da, kısa vadede aşırı canlılık beklemek olası değil. Farklı işlerde ticaretle uğraşanlar, örneğin galericiler, tekstilciler emlak-gayrimenkul sektörüne geçiş yaptılar. Piyasada firma sayısı çoğaldı, kalite seviyesi aşındı. Paraya sıkışan şirketler, kimi zaman zararına mal bozdurmaya başladı. Yüzde 90’ı bitmiş konutların metrekaresini 3 bin 3500 lira aralığında satışa sunuldu. İmalata yönelen şirketler ise metrekaresini 4 bin 4500 liraya zar zor mal ediyor. Ortada müthiş bir dengesizlik ve kaos durumu hakim. Türkiye’de 2 milyona yakın konut stoku var. Çoğu İstanbul’da. Banka faizleri düşmediği müddetçe, istikrarsızlığın devam edeceğini düşünüyorum.
 
Şirketinizin referans projelerinden bahsedelim
Özyurtlar Holding bünyesinde çok sayıda proje ile çalıştık, çalışıyoruz.
Gürpınar CoastalCity, Agora projesi, Ottoman projesi, NLive, NCadde, NLogo, Nota, Ödül İstanbul, Meydan Ardıçlı satış organizasyonu tamamlanan, ya da devam eden projeler.
Halkalı’daki Dumankaya Miks, Yakuplu Marina West Wall villaları, Cathay’ın Nivo İstanbul, Nivo Ataköy projeleri, Garanti Koza bölgesindeki çalışmalarımız, Mahmutbey Tima projesi, Gürpınar okullar bölgesinde İsis rezidans projesi referans olarak sayılabilir.
 
2019 hedefleriniz
Yıllar ilerledikçe ticari mantaliteniz ve kurumsal parametreleriniz değişim gösteriyor. Bu son derece doğal. Sektör, artık teknolojiye yakın ve duyarlı hale geldi. Müşteri maketten konut satın almak yerine, bitmiş daireleri tercih etme tavrına girdi. Yabancı müşteriler, somut, görünen, ayak basılan projelere ilgi duyuyor.
Biz de sürecin getirdiği yeni koşullara uyum sağlamak durumundayız. 2019’da, ya da bir iki yıl içinde olayın artık üretim tarafında yer almak istiyoruz. Güzide bir lokasyonda, yüzük taşı gibi nadide bir arsada, kendi imalatımızı hayata geçirmeyi arzu ediyoruz. Tek blokta 8-10 dairede olsa, kalite unsurlarıyla üst limitte, nish, konuşulacak, elit proje ya da projeleri yaratmayı hedefliyoruz. Şirketimizin yönetim kurulu başkanı Gül Gül hanımın bir sözü var; ‘Doğru duvar sallanır, ama yıkılmaz.’ Bu mottonun izinde, doğru, nitelikli, klas, ayrıcalıklı işlerle, altın imzamızı buluşturmayı amaçlıyoruz. Yeni yılın herkese huzur ve sağlık getirmesini diliyor, saygılar sunuyoruz.

 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
İbrahim Dinç
Başakşehir Nasıl Kazanılır?
Fatma Yazgan
Savaş İstemiyoruz
Esat Korkmaz
Deniz Gezmiş Yusuf Aslan Hüseyin İnan
Ebru Öztürk
Turizmin Tarihi
Şirvan Yücel
Samimiyet Ve Mahremiyet
Hakan Zat
Varolsun Bahçeşehir
POPÜLER HABERLER
Göletin Yakışık...
BUHARKENT
BAHÇEŞEHİR’E DE...
ŞELALE PARK’TA ...
Başakşehir'e s...
​MUCİZE DEĞİL T...
BAŞARI ATMACANI...
BU OKULA DİKKAT
EMLAK SEKTÖRÜND...
Tümü
SON HABERLER
ULUSLARARASI YO...
BUHARKENT
ÇİN MODELİ TÜR...
ŞELALE PARK’TA ...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2022
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional