.
 

Vip Röportaj
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir,orçun okur, İstinye Üniversite Hastanesi başhekimi orçun okur,

SAĞLIKLI GÜNLERE

A.ORÇUN OKUR
İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kurucu Başhekimi

İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir, hizmet üretiminde ikinci yılını tamamladı.
Nitelikli hekim kadrosu, modern teknolojiyle donatılmış ekipman grubu, üst segment kaliteye odaklı hizmet nosyonu ile rahatlatan sağlık çözümleri sunan hastane, yoğun hasta talebi ve gelişime açık çizgisiyle başarı basamaklarını adımladı.
İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kurucu Başhekimi A.Orçun Okur, kurumsal ilerleyişin değerli notlarını ZerParola’ya anlattı;
  
Nasıl bir hastane?
Bahçeşehir ve Esenyurt bölgelerini kapsayan önemli bir konumdayız. 62.500 metrekare kapalı alanımız var. 21 katlı hastanemiz akıllı bina sistemi ile yönetiliyor. 394 yatak kapasitesi, 10 palyatif bakım yatağı, 12 ameliyathane, 94 yoğun bakım yatağı ve hasta transferleri için bir adet helikopter pisti ile hizmet veriyoruz. Acil servis ve gece polikliniklerine gelen hastalarımıza uzman hekimlerimiz ile çözüm sağlıyoruz.

    
Bölümleriniz?
Hastanemizde şu anda neredeyse tüm yan dallar da dahil olmak üzere olmayan bir bölüm yok gibi..Ayrıca Kadın doğum, dahiliye, çocuk hastalıkları, kardiyoloji, ağız ve diş sağlığı, el cerrahisi, genel cerrahi, ortopedi ve travmatoloji, beyin cerrahisi, plastik ve estetik cerrahi, inme merkezi 7 gün 24 saat esasıyla aktif olan bölümlerimiz. Yatan hasta katlarımızda intern hekim ve stajyer doktor odaları açıldı.
Tanı ve tedavi ünitelerimize bir çok ilaveler yaptık.
Tam donanımlı sağlık üssü özelliğinde çalışıyoruz.


     

Üniversite süreci akışa nasıl dahil oluyor?
Üniversiteleşme sürecinde, tıp fakültesi öğrencilerimiz 3.sınıfa geldi. Birinci sınıflar için İngilizce tıp bölümümüzü başlattık.
Hastanemiz bünyesinde geniş kapasiteli bir kütüphane açtık. İçinde hem medikal tıp kaynak kitapları, hem de popüler romanlar ve diğer önemli yayınlar mevcut.
10 ayrı derslik ve toplantı salonu oluşturduk.
Üç geniş hacimli salon büyük seminerler için düşünüldü.  
  
En iddialı olduğunuz bölüm ya da bölümler hangileri?
Çocuk bölümünde hayli iddialıyız. Bulunmayan yan dal yok.
..Çocuk sağlığı ve hastalıkları ünitesinde, 0-18 yaş arası hasta çocuklara, 24 saat esasıyla, teşhis, tedavi ve poliklinik hizmeti veriliyor.
..Çocuk endokrinolojisi bölümünde, 0-18 yaş arası büyüme takibi, ergenlik çağı sorunları, boy kısalığı, gecikmiş ergenlik ve çocukluk çağı obezitesinin tanı ve tedavisi üzerine çalışılıyor.
..Çocuk cerrahisi bölümünde, 0-15 yaş grubu çocukların tüm cerrahi sorunlarının tanı ve tedavisi gerçekleştiriliyor.
..Çocuk ürolojisi başka bir alanımız.
..Çocuk romatolojisi bölümünde, çocukluk çağı romatizmal hastalıkların temel konusunu oluşturan, jüvenli idyopatik artit JIA, spondiloarttropati, ailevi Akdeniz ateşi ve diğer otointflamatuar hastalıkların tanı ve tedavisi yapılıyor.
..Çocuk nefrolojisi bölümünde, böbrek ve idrar yolları hastalığı olan, 0-18 yaş grubundaki çocukların tetkik, tedavi ve izlemleri devam ediyor.
..Çocuk nörolojisi bölümünde, yenidoğan döneminden başlayarak, bebek, çocuk ve ergenlerin beyin, sinir ve kas hastalıklarının tanı, tedavileri ilerliyor.
..Çocuk immünolojisi ve alerjisi bölümünde alerji şikayeti bulunan çocuklar, çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendiriliyor, takip ve tedavi ediliyor.
..Çocuk gastroenterolojisi bölümünde, 0-18 yaş arası mide, bağırsak ve karaciğer hastalıklarının tanı ve tedavileri yapılmakta, beslenme önerileri verilmekte.
..Çocuk kardiyolojisi bölümünde, EKG, çocuk Ekokardiyografi, kalp ultrasonu, çocuk kalp anjiyografisi, anjiyografik yöntemlerle kalp deliklerinin ameliyatsız şekilde kapatılması ve diğer tanı ve tedavi hizmetleri sunuluyor.
..Çocuk kalp cerrahisi ünitemiz tam kapasite hizmet veriyor.
..Çocuk psikolojisi bölümünde, 0-18 yaş tüm çocuklarımıza psikoloji destek ve tüm psikolojik testler yanında, kız ve erkek çocukların kişilik oluşumunda önemli etkiye sahip olan ergenlik dönemi ve ona bağlı problemler ele alınıyor.
..Çocuk ve ergen psikiyatristi bölümümüz hasta kabul ediyor.
..Çocuk yoğun bakım odalarımız son derece fonksiyonel.
..Neonatoloji/Yenidoğan yoğun bakımda, yaşam sınırı olarak kabul edilen 22.gebelik haftasından itibaren tüm prematüre bebekler ve sorunları takip ediliyor.
Hastanemizin çocuk bölümüne ciddi yatırım yaptık.
Çocuk böbrek nakli ve nefroloji hizmeti ile ayrı değerler kattık.


  

--Çocuk yoğun bakımdan bahsedelim.
İstanbul’da 112’nin göz bebeği durumundayız. Bizden önce saat başına 6 hasta çocuk yoğun bakım ihtiyacı duyulurken, faaliyete başlamamızla birlikte bu oran 2’ye indi. Yani önemli bir eksikliği kapatmış olduk. Kamu hizmeti sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Hastanemizde 20 adet çocuk yoğun bakım odası var. Türkiye’de çok az bulunan bir kapasite seviyesi. Çocuk yoğun bakım uzmanlarımız görevlerinin başında. Olumlu sonuçlara imza atıyoruz.
 
Hekim kadronuz?
Güncel hekim sayımız 130. Listede 25 profesör, 16 doçent, 22 yardımcı doçent ya da mevzuat değişikliğinden sonraki tanımıyla doktor öğretim üyesi yer alıyor. Yani 63 hekimimiz üst düzey akademik kadroyu temsil ediyor. Geri kalan hekimlerimiz, uzman ve pratisyenlerden oluşuyor. H endeksi istatistiklerinde 30 hekimimiz ilk sıralarda. Yazdığı bilimsel makaleler uluslararası alanda kabul görmüş, otoriteler tarafından atıfta bulunan bilim insanlarımız, dünyadaki saygın editörler değerlendirmesinde ön safta.

   

Diğer branşlara göz atalım.
..Akciğer kanseri cerrahisinde başarılı çalışmalar yapıyoruz.
..Algoloji algı polikliniğimiz yoğun hasta talebine yanıt veriyor.
..Beyin tümörü konusunda tanı-tedavi aşamalarında çok yetkiniz.
..Çocuk bölümü ve kadın doğum branşlarında detaylı performanslar çıkarıyoruz.
..Çocuk ve erişkin kalp damar cerrahisinde önemli sonuçlar alıyoruz.
..Çocuk ve erişkin organ naklinde çok iyi durumdayız.
..Girişimsel radyoloji farklı bir alan. Damara dışarıdan müdahale ediyoruz. İçeri giriyoruz ve problemin bulunduğu yeri işaretliyoruz. Örneğin karaciğer metastaz yapmışsa, soruna dair bölgeyi buluyor ve tespitini gerçekleştiriyoruz. İlgili alana kemoterapik ajanlar göndererek lokal tedaviler uyguluyoruz.
Radyolojinin parlayan yüzü diyebiliriz.
..Kemik tümörü cerrahisi gerçekleştiriyoruz.
..Uzuv damar cerrahisi yapıyoruz.
..Tıbbi onkoloji bölümünde ayaktan kemoterapi ile tedavi uyguluyoruz.
..Grubumuza ait Ulus ve Ankara hastanelerimizde iki tane robotumuz var. Robotik cerrahi merkezimizde damardan girerek aort kapak değişimi yapabiliyoruz. Robot kolları hastaya yerleştiriyoruz. Konsolda bulunan fiberoptik kablolar, robotun kollarına giderek, cerrahın yaptığı küçük el hareketlerini robotik kollara aktarıyor. Kollara bağlı cerrahi makas, doku ve iğne tutucu aletlerle istenilen hareketlerin yapılması sağlanıyor.
İşlemlerde dokuya saygılı davranıyoruz.
Özellikle özellikli cerrahi operasyonlarda bu yöntemi sık kullanıyoruz.
Geçen yıldan sonra hizmete giren önemli bölümlerimizden biri Nükleer Tıp bölümümüz. Bu birimde kanser hastalarının tanı ve takibinde çok önemli bir tetkik olan PET-CT ve diğer birçok nükleer araştırma ve görüntüleme yöntemini gerçekleştirebiliyoruz.

    

Liv Consept ayrıcalığı devam ediyor mu?
Özel sağlık sigortalı hastalarımıza yönelik Liv Concept hizmetimiz devam ediyor. İki katımızı Liv Concept, üç katımızı poliklinik katları olarak düzenledik. Çocuk hastalara da Liv Concept prestijini getirdik. Hekimlerimiz aynı. Kozmetik koşullar farklı.
Burada daha fazla konfor var.
Lüks ağırlama ikram hizmetimiz önde.
Bekleme süreleri az. Hizmet alanı geniş ve ferah.
Kalite kriterleri zirvede.
 
Merkezleriniz ne tür fonksiyonlara sahip?
Hastanemizde bütün yoğun bakımlar mevcut.
Merkezlerimizi kısaca sıralarsak;
..Damar sağlığı merkezi
..Organ nakli merkezi; (Karaciğer-böbrek-pankreas nakilleri)
..İnme merkezi; Vakıf üniversiteleri içinde, bakanlıktan inme merkezi açma yetkisi alan ilk üniversiteyiz.
..El cerrahisi merkezi; Bölgemizde sanayi siteleri yoğunlukta.
İş kazalarında ciddi vaka sayısı söz konusu. El cerrahisi merkezimizde, kopan, ya da kopmaya yakın uzuvlara müdahale ediliyor. Uzman ekiplerimiz tıbbi standartları yerine getiriyor.
..Palyatif bakım merkezi; Yoğun bakım hastalarının yoğun bakım ihtiyacı bittikten sonra kattaki tedavisinin devam ettirildiği ünite
..Obezite merkezi; Bakanlığın başlattığı proje dahilinde, bir yanda kamu faydası olan, diğer yanda aynı aile sağlığı merkezi gibi işlev üreten birimimiz. Diyetisyen, psikolog, uzman doktor kadromuzun eşliğinde ilerleyen süreçlerde hastaya yönelik tedavi uygulanıyor.
..Omurga sağlı merkezi.
..Tüp bebek merkezi; Türkiye ve dünyada ün yapmış hocamız profesör doktor Timur Gürgan ve ekibinin son derece başarılı çalışmalarına tanıklık ettiğimiz merkezimiz.
..Uyku bozukları merkezi
..Psiko diyet merkezi; Multidisipliner yaklaşımla etkin çözümler.
..Ağrı merkezi; Özellikle kanser hastalarımızın etkilendiği yoğun ağrılara dramatik fayda sağlayan merkezimiz.
..Medikal estetik merkezimiz.
 
Hasta sayısı verileri tatmin edici mi?
İki yıldan bu güne hasta giriş sayımızda istikrarlı yükselme eğilimi görüyoruz. Yaz dönemini kapsayan aylarda, özellikle Bahçeşehir bölgesinin boşalmasıyla nispeten sakinlik göze çarpsa da, günlük 700 civarı hasta kabulü yapıyoruz. Sezon olarak tanımladığımız dönemde ise günlük 900 hastaya cevap veriyoruz.
Somut veriler ölçeğinde hedeflerimize yakın doluluk oranını yakalıyoruz.


  

Konsey ve komitelerin çalışma alanı nedir?
Akademik etkinliği olan hocalarımızın bulunduğu ‘Tıbbi Danışma Kurulu’nda genel müdür, başhekim, genel müdür yardımcısı, medikal direktör, medikal direktör yardımcısı yer alıyor.
..Mortelite, morbidite  komitesi; Hastanemizde ölüm vakaları ve hastalıkların tedavi oranları  üzerinde çalışan bir komisyon. Süreci, nedenlerini, seyrini, sebep sonuç ilişkisini masaya yatırıyor, irdeliyor, inceliyoruz. Aksak yönler varsa ortaya çıkarıyoruz.
Önemli bir komite. Hastanemizin akademik kalitesinin gelişimi açısından değerli sonuçları tartışıyoruz. Karara bağlıyoruz.
..Enfeksiyon kontrol komitesi; Bakanlık standartları gereği bulunması zorunlu olan komite. Hastalığı etkileyen enfeksiyonları inceliyor, denetliyor ve takip ediyoruz.
..Organ nakli komitesi; Böbrek, karaciğer ve pankreas nakilleri olarak üç farklı bölümde değerlendirme yapılıyor. Konsey görüşüyle nakil kararı alınıyor. İs Sağlık Müdürlüğü’ne bildirim aktarılıyor.
Etik Kurul kanalıyla nakile geçiliyor.
Yabancı hastalarımız da aynı süreçten faydalanıyor.
..Torasik onkoloji konseyi; Grup olarak yeni eklenen bir konsey.
31 hastanemizde çalışmalar yapılıyor. Multidisipliner yaklaşım içinde, tüm göğüs cerrahları, radyoloji hekimleri, göğüs hastalıkları hekimleri, video konferans ortamında bilimsel tartışma paylaşıyor. Vaka tartışmaları gerçekleştiriliyor. Göğüs onkolojisi, akciğer ve çevresindeki organların kanser süreciyle ilgili otorite kararları veriyor. Faydalı sonuçlarını görüyoruz.
..Pediatri toplantıları; Grubumuza bağlı 31 hastane bünyesinde yer alan pediatri doktorları bir araya gelerek çalışmalara destek veriyor. Vaka sunumları, yeni pediatrik gelişmeler, yan dallar tartışılıyor. Bilimsel farkındalıklar ortaya konuluyor.
Konsey toplantılarının sıklığını artırdık. Haftalık, ya da aylık bazda yapılan konseyler var. Onkoloji konseyi hastaya göre toplanıyor. Eğer konseye sunulacak hasta varsa, karar alınıp toplantı ayarlanıyor.
İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir, geleceğe güvenle bakıyor.


 
 
KÖŞE YAZARLARI
Ali Özdeğirmenci
Uzaktan Eğitim
Şirvan Yücel
Gerçek Mutluluk Nedir?
Hakan Zat
Başakşehir Virüs Haritası
Doçent Dr. Haluk Saçaklı
Neden Zor Kilo Verilir?
POPÜLER HABERLER
ROTAM ATATÜRK V...
GÜNDE 30 BİN CO...
VİRÜS EMEKÇİYİ ...
VİRÜSE KARŞI EV...
Göletin Yakışık...
İOSB BİTMEYEN R...
​MUCİZE DEĞİL T...
SAĞLIKTA DEVRİM...
BU OKULA DİKKAT
Tümü
SON HABERLER
VİRÜSE KARŞI EV...
VİRÜS EMEKÇİYİ ...
ROTAM ATATÜRK V...
GÜNDE 30 BİN CO...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2020
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional