.
 

Vip Röportaj
  Yorum Yap     Arkadaşına Gönder     Yazdır
     
merve tanrıverdi,Yoga Academy lisanslı sporcusu Dünya Yoga Şampiyonu merve tanrıverdi,

YOGA İLE KENDİNİ KEŞFET

MERVE TANRIVERDİ
Yoga Academy lisanslı sporcusu Dünya Yoga Şampiyonu
Orijinal Yoga Sistemi, ruhu, bedeni ve evreni keşif yolculuğuna hazırlayan değerli bir spordur. Bir yanda fit vücut, farkındalıklı zihin gerçeği ve doğru enerji potansiyeli, diğer yanda pozitif algı, konsantrasyon ve yenilenen vücut hücreleri. İlk adımdan itibaren fayda üreten, sağlık işleyen ve bünyeyi tazeleyen müthiş bir şifa süreci.
İnce farkları görebilme, telepati, astral yolculuk, enerji akımlarını nesnelerin içinde ve dışında hissedebilme becerisi.
Yoga Academy lisanslı sporcusu Dünya Yoga Şampiyonu Merve Tanrıverdi, Orijinal Yoga Sistemi tekniklerini, insanlığa etkilerini ve yaşama dair muhteşem deneyimlerini ZerParola’ya özetledi.
 
Sizi tanıyalım.
34 yaşındayım. Daha önce medya sektöründe çalıştım.
Lisanslı sporcu ve Yoga eğitmeniyim. Yoga Academy dergisinde çeşitli haber içeriklerim ve makalelerim yayınlanıyor.
Yoganın doğru tanınması ve yaygınlaşması adına üretilen projelerde sorumluluklar üstleniyorum.
Yoga Academy Kozyatağı merkezini yönetiyorum.
 
Yoga ile yolunuz nasıl kesişti?
Spor, hayatımın her alanında aktif olarak yer alıyordu. Beş yıl önce belirginleşen bazı sağlık problemlerime tam çözüm bulamadığım için arayışım devam ediyordu. Bu süreç beni Yogaya yönlendirdi ve Yoga ile tanıştım.. Doktorum Yoganın üzerimdeki olumlu etkilerini gözlemledi ve devam etmem konusunda destekledi.
Panik atak için kullandığım antidepresan ilaçlarını bıraktım.
Hastalıkla başlayan süreç, Yoga şampiyonluğuna kadar ilerleyen bir çizginin yolunu açmış oldu.
 
Yoga tıp biliminin kabul ettiği bir tedavi yöntemi mi?
Yoga, bilimsel anlamda faydası kanıtlanmış bir spor.
İnsanın beden ve ruh sağlığına yaptığı katkısı test edilmiş, onaylanmış durumda. İyileşme sürecimi yakından takip eden doktorum Yoganın insan sağlığına ne kadar faydalı olduğunu kanıtlamış oldu.
Orijinal Yoga Sistemi’nde 0’dan 100’e kadar kategoriler mevcut. Hamile kadınlar, çocuğu olmayan bayanlar, kilo sorunu yaşayanlar Yoga ile çok güzel sonuçlar elde edebiliyor.
Kolay doğumlar gerçekleşiyor. Mutlu anneler, uysal bebekler sinerji buluyor.
Eğitimlerimizde vücuttaki enerji akımlarını aktive ediyoruz.
Yapılan tekniklerle blokajların çözülmesini,  biyoenerji, konsantrasyon, çakra çalışmaları ile organların gerekli enerjiyi almasını sağlıyoruz, Bu şekilde de olumsuzluklar gideriliyor ve yaşam daha kaliteli hale geliyor.
 
Nereden başlıyorsunuz?
Her şey nefesle başlıyor. Duruşlar ve nefes teknikleri Yoganın temeli. Orijinal Yoga Sistemi’nde nefesle senkronize eğitimler söz konusu.
Farkındalık yaratmak ve dinamizm çok önemli. Öfke, stres gibi duyguların uyarıcı etkilerini farketmeyi ve kontrol altına almayı öğreniyorsunuz. İnsanlar doğru nefes alıp vermeyi bilmedikleri için fazlaca sağlık sorunu yaşıyorlar. Acı çekiyorlar. Bu tip rahatsızlıklardan kurtulmanın yolu Orijinal Yoga Sistemi’nden geçiyor.
 
Yoga sadece sağlık problemi yaşayanlar için mi?
Tabii ki hayır .Yoga, anne karnında başlıyor. Sağlık sorunu olmayan insanlar, omurgayı esneten duruşlarla daha düzgün beden ölçülerine ulaşıyor. Hamileler için Yoga, anne çocuk için  Yoga, eşler için Yoga, uykusuzluk çekenler için Yoga, eklem ve organ ağrısı yaşayanlar için Yoga, hep Orijinal Yoga Sistemi tekniklerinden besleniyor.
Yoga ile buluşan kişi, yaşadığı içsel değişimi rahatlıkla gözlemliyor.
 
Yoga Academy ve Uluslararası Yoga Federasyonu ne zamandır var?
Yoga Academy 17 yıl önce kuruldu. Dünyanın birçok ülkesinde yüzlerce merkeze sahip geniş kapsamlı bir organizasyon. Akademimize lisanslı sporcular ve uzman Yoga eğitmenlerinin yanı sıra, dileyen herkes üye olabiliyor.
Uluslararası Yoga Federasyonu ise 2011 yılında faaliyete başladı.
Burada hem lisanslı sporcular yetişiyor, hem de olimpiyatlara ve uluslararası şampiyonalara katılım sağlanıyor. Başkanımız Akif Manaf, 17 sene önce başlattığı projeyi şu an çok iyi yerlere taşımış durumda. Son derece başarılı çalışmalara imza atıyor.
 
Hedef bedensel ruhsal ve fiziksel açıdan fit olmak mı?
Yoga, her üç unsurun uyumunu sağlayan tamamlayıcı güç konumunda. Vücut şekilleniyor ve olması gereken seviyeye erişiyor.
Kilo almak ve vermek isteyenler Yoga tekniklerini kullanıyor.
Sedef, epilepsi gibi hastalıklara kadar bir çok sağlık sorununda, başvurulan ortak nokta Yoga.
Ömür boyu sağlık için herkese öneriyoruz.
 
Pahalı bir spor mu?
Hayır. Biz Yoga sporunu insanlığın yararı, mutluluğu ve huzuru için önemsiyoruz. Değişik üye paketlerimiz mevcut. Yeni başlayan katılımcılar için aylık 270 TL’den başlayan fiyatlar mevcut.. Mühim olan karar vermek ve ertelemeden başlamak. Eğitimlerimiz kadın erkek karma şekilde gerçekleşiyor. Talep halinde özel seanslara giriyoruz. Başlayan, niye bugüne kadar geç kalmışım duygusuna kapılıyor. Gelişimi, değişimi ve ilerleyişi yakaladıktan sonra asla bırakmıyor.
 
Yoganın zaman kavramına etkisi nedir?
Yogada zaman genişliyor. Yapılan işin hacmi ve verimi artıyor.
Daha önce bir hafta süreye yayılan iş ve planlar çok kısa sürede toparlanabiliyor. Potansiyel yükseliyor, içsel güç ortaya çıkıyor. Özgüveninizi kazanıyorsunuz . İşlere çok daha kolay organize oluyorsunuz ve hızlanıyorsunuz.
 
Türk insanı Yogayı tanıyor mu?
Yoga evrensel bir spor. Ülkemizde farklı nedenlerden ötürü biraz yozlaştırılmış durumda. İşin içine giren soyut ögeler kafa karışıklığına yol açıyor. Orijinal Yoga Sistemi dini kalıplara, dayatmalara ve zorunluluklara yer vermez. Her sabah uygulayacağımız doğru nefes alış verişleriyle ve Yoga duruşlarıyla kendimize ne kadar değer verdiğimizi gösteririz.
İnsanlar Yoga yapmak için eskiden Hindistan’a gidiyordu.
Şimdi Hintliler bize geliyor.
 
Olumlu etkilerden bahsedelim.
Yogaya başladığınız andan itibaren gençleştiğinizi hissediyorsunuz.
Son derece dinamik bir spor. Özellikle erkeklerin daha meraklı olduğunu söyleyebilirim. Fit vücut, temiz zihin, yüksek konsantrasyon ve verimlilik öne çıkan etkiler.
Ayrıca vücuttaki sıcak ve soğuk enerji akımları dengeleniyor. Bu denge tüm hayatımıza yansıyor. Evrende her şeyin bir sebebi, derinliği, dengesi vardır.
Meditasyon, konsantrasyon, derin gevşeme, nefes egzersizleri, omurgayı esneten hareketler, stresi, yorgunluğu ve gerginliği önlüyor. Bilincimizin açılmasına, rahat uykuya, doğal kontrol kazanmamızı sağlamaya yardımcı oluyor.
 
Okullarda Yoga programı uygulama projesi gündemde mi?
Çeşitli yerel belediyelerle, derneklerle ve vakıflarla çalışıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’na dosyalar sunuyoruz. Eğitmenlerimiz yetkin ve donanım sahibi. Başlamak için hazırız. Hiçbir ücret beklentisi olmadan öğrencilere Yogayı öğretmek istiyoruz. Değişen hayatlar programı diye bir konseptimiz var. Youtube kanalımızdan Yoga Academy frekansından faaliyetlerimiz incelenebilir. Keşke Original Yoga Sistemi (OYS) zorunlu ders olsa.
 
Şifadan herkes yararlanabiliyor mu?
Tanışma seanslarımız oluyor. Hediye Yoga dersleri veriyoruz. Bu şifadan herkes faydalansın istiyoruz. Yoga yöntembilimi tekamül yolunu, insanlığa hizmet amacını güdüyor. İnsan sağlığına iyi gelen, insanlığı kurtarmayı ilke edinen bir spor dalını icra ediyoruz.
 
Yoganın deformasyonu ne gibi risklere gebe?
Dediğim gibi Yoga evrensel bir spor. İçinde dini figür, kalıp, zorlama yer almamalı. Bazı Yoga eğitim noktalarında yanlış duruşlardan kaynaklanan sakatlanmalara şahit oluyoruz. İnsanlar ağır şikayetlerle bize geliyor ve nasıl düzelebileceklerini soruyor.
Sıkıntılı durumlar görüyoruz. Yogada el teması olmamalı.
Çünkü el içi enerji bölgesidir. Eğitim alan kişiden mükemmel duruş bekleyemeyiz. Önemli olan verdiği gayret ve iyiye ulaşma hevesidir.
 
Bilinç nasıl gelişecek?
Yoga, bedeni kontrol etmektir. Önce nefesleri öğrenirsin. Sonra nefes uygulamalarına geçersin. Ardından her sabah 15 dakika nefes egzersizi ile negatif duyguları yenersin. Beyne hakim olursun ve yönetmeye başlarsın. Evrensel yasaya ait iyi ve kötü yollar bellidir. Ne ekiyorsan onu biçersin sözü aslında gerçeğin tam ifadesidir. Başımıza ne geliyorsa hak ettiğimiz içindir. Evrensel yasa sistematiği müthiş bir ağdır.Akıl almaz Olmamız gerektiği yerde durduğumuzu anlarız. Tekamül başlar. Toplumda iki kişiyi bile değiştirebilirsek, herkes değişir.  
 
Yoga mucize mi?
Aslında değil. Önce doğru nefes teknikleriyle vücuttaki blokajları kaldırıyorsunuz. Esniyorsunuz. Fizik tedavi gören hastalar, hatta ameliyat olan insanlar bile Yoganın faydasını görebiliyor.
Felçli, tekerlekli sandalyeye muhtaç insanları da bu gruba dahil edebiliriz. Tıp elbette çok önemli bir bilim dalı. Olmazsa olmaz. Yoga da tıp biliminin desteğiyle pratik faydalar üreten başka bir şifa kaynağı. Dünyamız enerji sistemleri üzerine kurulu. Evrende boşluk yok. Orijinal Yoga Sistemi’nde tekamül ana hedef.
Bazı insanlar Yogayı ticari maksatla kullanıyor. Şov gayesi güdenler var. Bu tip yaklaşımlar Yoga mentalitesine zarar veriyor.
 

Dördüncü göz kavramını açıklar mısınız?
Bazı televizyon programlarında dile getirdik. Oldukça ilgi çekti. Hatta kanalları ve bizi arayan çok sayıda dinleyici oldu.
Üçüncü göz bildiğiniz üzere iki kaş arasında bulunuyor .Duru göz olarak tanımlanıyor.
Dördüncü göz ise kafamızın arka tarafında ve her insanda var.
İnsanlığa ilk defa sunulan Asana, Havet ve ezoterik Nirvana Çakra, anda kalmanın değil, anda akmanın değerini anlatıyor.
İstediğimiz dilekleri gerçekleştirmemize yarıyor.
Dördüncü göz çalıştığı an bir yolculuğa çıkıyorsunuz.
Bütün dileklerinize dikkat etmek zorundasınız.
Çünkü hepsi bir gün olacak.
İyi niyet tekamülün yolunu açıyor.
İnsanın iyilikle, temiz düşüncelerle aşamayacağı bir şey yok.
Tabi ki 4.göz aktif kılınmak zorunda.
 
Şampiyonluk ve madalyalar?
Yoga sporunun olimpiyat organizasyonunda yer alması Uluslararası Yoga Federasyonu’nun en büyük projelerinden birisiydi. 2016’da karar verildi ve harekete geçildi. İlk durak GAISF yani Uluslararası Spor Federasyonları Global Birliği oldu. Temasa geçtik.
Talep ettikleri belge, evrak ve dokümanları tamamladık.
Federasyonumuz Lozan’da çok iyi karşılandı. Başvurumuz kabul edildi ve olimpiyatlara katılmaya hak kazandık.
Bayrağımızın göndere çekilmesi bizleri çok duygulandırdı.
Üçüncü Dünya Yoga Kareografi Şampiyonası Antalya’da yapıldı. Değişik ülkelerden 400’e yakın sporcu şampiyonaya katılım sağladı.
Zarafet ve uyumla bütünleşen performanslar, Yoganın dans yönünü öne çıkardı. Renkli giysilerle yapılan sunumlar sonucu altın madalya almaya hak kazandım. 17 dakikalık Yoga kareografimiz tecrübeli jüri tarafından değerlendirildi ve birinciliğe layık görüldü.
Şampiyonayı iki madalya ile tamamlamak güzel bir duyguydu.
Bundan sonraki çalışmalarım daha iyiye ve güzele dair olacak.
 

 
 
 
Yorumlar
Yorum Yap


Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap'a tıklayarak ilk yorumu sen yapabilirsin.

 
 
 
KÖŞE YAZARLARI
İbrahim Dinç
Başakşehir Nasıl Kazanılır?
Fatma Yazgan
Savaş İstemiyoruz
Esat Korkmaz
Varlık Olmak Hiçliği Kovmak
Ebru Öztürk
Epilepsi Farkındalık Gerektirir
Şirvan Yücel
Öz Sevgi
Hakan Zat
Sensin Çürük
POPÜLER HABERLER
Göletin Yakışık...
ŞELALE PARK’TA ...
BU OKULA DİKKAT
KARACAÖREN GENÇ...
​MUCİZE DEĞİL T...
KENT HAKLARIYLA...
BÜYÜK ÜSTAD AKİ...
​PRESTIGE MALL ...
​MERHAMET DEĞİL...
Tümü
SON HABERLER
ŞAHİNTEPE EVİMİ...
ŞAHİNTEPE'DEN V...
HDP HALKTIR
KARACAÖREN GENÇ...
Tümü
Haber bilgisinin gönderileceği e-posta adresini giriniz.
 
  Gönder  
 
  İptal  
 
 
rss facebook  Twitter

Gündem | E - Gazete | Köşe Yazarları | Vip Röportaj | Referanslar | Bize Ulaşın
ANASAYFA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER KÜNYE | SİTENE EKLE | İLETİŞİM


Pikare 2022
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin
   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional